Dünyanın en medeni şehirlerinden olan Eskişehir, özellikle son yıllarda kazandığı şehir statüsü ile ülkemizde en çok yerli ve yabancı turistin görüldüğü yerler arasındadır. Yaz, kış, gece ve gündüz oldukça hareketli bir şehir hayatına sahip olan Eskişehir, sanat galerinin ve modern sanat müzelerinin en sık görüldüğü kentler arasındadır. Türkiye’de “öğrenci kenti” unvanına layık görülen merkez, aynı zamanda her yaştan insanının doyasıya eğlenebileceği aktivitelere de ev sahipliği yapıyor.

Büyükerşen döneminde ülkemizin en güzel ve gelişmiş şehirleri arasına girmeyi başaran Eskişehir, aynı zamanda yüzyıllar boyunca taşıdığı tarihi ve kültürel değerlerini de modernize edilmiş bir şekilde sunmayı ihmal etmiyor. Bu doğrultuda farklı kültürlere ait birçok kiliseye, manastıra ve camiye sahip çıkan kent, aynı zamanda çeşitli dinlerinde kültürel taşıyıcısıdır.

Bu doğrultuda ilerleyecek olursak aslında şehrin birçok noktası yüzyıllar öncesine uzanan kültürel değerler ile anlam kazanır. Bunların başında ise tarihi Odunpazarı evleri gelir. 19. yüzyıl Osmanlı döneminin en güzel örneklerini simgeleyen Odunpazarı, bugün şehrin en hareketli noktasıdır.

Osmanlı'yı Modernize Eden Şehir

Osmanlı’yı Modernize Eden Şehir

Eskişehir’in ilk yerleşim yeri olan Odunpazarında, bugün asırlar öncesinden kalan pek çok müzeye, çeşmeye ve tarihi konağa rastlayabilirsiniz. Şehrin tarzını betimleyen en güzel adreslerden olan Odunpazarı, aynı zamanda mistik atmosferi ile sizi bambaşka bir diyara sürükler.

Genellikle iki veya üç kattan oluşan Odunpazarı evleri; mavi, sarı, yeşil, kırmızı gibi renk cümbüşü ile neşeli bir havaya sahiptir. Geneli cumbalı yapılardan oluşan konaklar, iç ve dış tasarımlarında özenle işlenen bir mimarinin göstergesidir. Osmanlı döneminde insanların yaşam şekillerine ve toplum kurallarına istinaden elde edilen yapılar her hali ile göz kamaştırır. İçinde kocaman bir hol, genişçe mutfak ve misafir odalarının bulunduğu evler, misafir karşılamanın önemini simgeler.

Bugün yan yana dizili onlarca evin bir araya gelmesi ile muhteşem bir görüntü sunan Odunpazarı evleri, şehrin Arnavut kaldırımlı geniş sokaklarına dizilidir. Günümüzde gerek giriş katları, gerekse bütünü restoran, kafe ve bar olarak ziyarete açık olan evler, kenti ziyaretiniz esnasında mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında gelir.