Ülkemizin ve dünyanın en güzel tatil rotalarından biri olan İzmir, tarihi ve kültürel yerlerin yanı sıra doğa güzellikleriyle de adını turizm sektöründe konuşturan önemli şehirlerimizdendir.

Menderes ilçesine bağlı olan Özdere beldesinin en güzel plajlarından olan Çukuraltı Plajı’nda yüzmenin ve güneşlenmenin mutluluğunu yaşayacaksınız. Buraya ailenizle ve arkadaşlarınızla birlikte gelip huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz. Halk plajı olduğu için giriş ücretsizdir. Plajda bütün su sporlarını yapabilirsiniz.

Özdere'nin En Güzel Plajı'nda YüzmekÇukuraltı Plajı‘nın denizi mavi, temiz olup biraz derin bir yapıya sahip o yüzden yüzmeyi çok iyi bilmiyorsanız eğer çok fazla ilerlememeniz gerekiyor. Profesyonel bir yüzücüyseniz ve dalmayı seviyorsanız dalış ekipmanınızı yanınızda getirebilirsiniz.

Plaj 250 metre uzunluğa sahip ve kumdan oluşmuş. Özdere’ye 2 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Derinliği ise 10 metre… Plaj mavi bayraklı olup herkese açık kullanılabiliyor.

Doğayla iç içe huzur dolu bir tatil için ideal yerlerden biri olan Özdere beldesi sessiz, sakin, temiz havasıyla dikkat çekiyor. Her yaz buraya yerli ve yabancı turistler akın ediyor. Eğer binicilik merakınız varsa buradaki çiftliklerde atlara binebilirsiniz.

Özdere’de bütçenize uygun olarak ekonomik olarak konaklayabileceğiniz pansiyonlar, otelle, butik oteller bulunmaktadır. Buraya gelmişken Kalemlik Parkı’na uğrayıp mekanlarda yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Akşam yemeğinizi eşsiz manzara içinde yiyebilir, güneşin batışını izleyebilirsiniz.

Arkadaşlarınızla birlikte bir tekne kiralayarak Özdere’da bulunan Göl Yatağı Koyu, Kuyubükü ve Göktür Plajları, Zindancık Koyu ve Maydonoz Koyu’nu görebilirsiniz. Her koyda demir alıp bir gününüzü geçirebilirsiniz.

Burada keşkek, yufka arası tavuklu pilav, tavuklu börek ve kulakçı çorbasının tadına bakabilirsiniz.

Dilerseniz arkadaşlarınızla beraber kamp alanlarında doğanın içinde çadır kurabilir ve unutulmaz bir kaç gün geçirebilirsiniz. Sabahları trekking yapabilirsiniz. Öğlenleri mangal ve piknik keyfi yapabilirsiniz.

İzmir’den ayrılmadan evvel buradaki antik kentleri, tarihi ve arkeolojik değeri olan alanları mutlaka görmelisiniz. Dönüşte Selçuk üzerinden gelecekseniz eğer Şirince Köyü’ne gidip buradaki otantik kafelerde kahve keyfi yapabilir mehtabı keyifle izleyebilirsiniz. Aynı zamanda buradaki ahududu şurubunu içebilirsiniz. Şile bezinden yapılmış olan giysilerden alabilirsiniz. Köylülerin ürettiği oyuncak ahşap bebeklerden hediye olarak satın alabilirsiniz. Şarapevlerinden tadını beğendiğiniz şaraplardan ve süt reçelinden alabilirsiniz.