Artvin denince akla eşsiz bir manzaraya sahip olan pastoral görüntüsüyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Karagöl gelir. Karagöl, Borçka’da bulunan doğa harikası bir yer. Göl, Klaskur Yaylası yakınlarında meydana gelen toprak kayması sonucunda oluşmuş. 2002 yılında bölge Bakanlar Kurulu tarafından tabiat parkı olarak ilan edilmiş. 368 hektar alana sahip olan gölün çevresi ise 5 hektarlık bir alanı kapsıyor. Karagöl ülkemizin kuzeydoğusunda yer alıyor.

Ülkemizde yeşilin en güzel tonlarının olduğu, muhteşem coğrafya harikası Karagöl’ü mutlaka görmelisiniz. Buraya gelirken yolculuk esnasında mükemmel manzaralarla karşılaşacak ve bol bol fotoğraf çekme isteği duyacaksınız.

Pastoral Hazine Karagöl

Pastoral Hazine Karagöl

Burası doğa tutkunları için vazgeçilmez rotalardan… Dünyanın en güzel gölleri arasında yerini almış. Buraya geldiğinizde gölün üzerinde bulanan iskeleye çıkıp muhteşem doğanın güzelliğine kendinizi bırakabilir, bol oksijenli temiz havasını içinize çekebilirsiniz.

Artvin’in iki adet Karagöl’ü mevcut. Biri Borçka’da yer alan diğeri ise Şavşat’ta bulunan Karagöl… Mutlaka bu iki gölü görmelisiniz.  Göle ulaşım pek de zor değil. Belediye tarafından yapılan tesislerde ise tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz olanaklar bulunuyor. Aynı zamanda çocuklar için oyun alanları da var. Yeme-içme ihtiyacınızı ise Karagöl’e girişte olan restoranda giderebilirsiniz.

Burada dilerseniz tesislerde konaklayabilir ya da tabiat parkında bulunan çadırlardan birini kiralayıp burada kamp yapabilirsiniz. Sandalla göl üzerinde gezintinin keyfini çıkarabilir, güneşin batışını izleyebilirsiniz. Arkadaşlarınızla birlikte keyifli, macera dolu doğa yürüyüşleri, trekking yapabilirsiniz. Bu arada bol bol fotoğraf çekmeyi ve gölde sandal turu yapmayı unutmayın.

Borçka Karagöl Milli Parkı koruma altına alınmış farklı bir doğa güzelliğine sahip. Buradaki bitki örtüsüne, havasının temizliğine, atmosferine hayran kalacaksınız. Şehir gürültüsünden ve stresinden uzak doğayla iç içe, huzurlu bir tatil geçirmenin keyfini yaşayacaksınız.

Artvin’in bol yağışlı bir hava durumuna sahip olduğunu belirtmekte fayda var o yüzden buraya gelirken yağmurluk ve vb giysilerle gelmeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Fotoğraf makinesiz gelmeyin zira bu manzarayı mutlaka anılarınızda ölümsüzleştirin. Aynı zamanda mat ve uyku tulumunuzu yanınızda getirmeyi unutmayın.

Gölün çevresinde kamp yapmak yasak o yüzden belirlenen kamp alanlarında çadırlarınızı kurmanız çok daha iyi olacaktır.

Göle 10 kilometre uzaklıkta olan pansiyonlarda da kalabilirsiniz. Tabiat parkına giriş ücretli yani tüm olanaklar ücretli…