Çeşme denince akla büyüleci manzarası, masmavi denizi, rüzgarı ve beyaz kumsallarıyla koyları gelir. Çeşme dünyaca ünlü tatil yerlerinden biridir. Her yıl buraya dünyaca ünlü yıldızlar tatil için gelir.

Çeşme koylarında sıkça Windsurf, Kitesurf gibi önemli su sporları yapılabilmektedir. Yerli ve yabancı su sporcularının akın ettiği yerdir. Pırlanta Plajı’da Çeşme’nin en güzel plajlarındandır. Adını ise pırlanta gibi parlayan kumundan alır.

Pırlanta Gibi Plajda Tatil Keyfi

Pırlanta Gibi Plajda Tatil Keyfi

Plaj, Çeşme merkeze 10 kilometre mesafede bulunuyor. Çiftlikköy’de yer almaktadır. Köyü geçtikten sonra sağa doğru döndüğünüzde aşağıya doğru indiğiniz zaman eşsiz güzelliğe sahip Pırlanta Plajı’na ulaşabilirsiniz. Plajın, sahili ince kumdan oluşmuştur. SİT alanı olarak korumaya alınan plajın büyüleyici doğasına hayran kalacaksınız.

Denizi çok temiz ve berrak olduğu için yüzerken balıklara eşlik edebilirsiniz. Denize Mayıs ve Eylül arasında girebiliyorsunuz. Yaz sezosunda çok yoğun olduğu için yer bulmak zor olabiliyor. Kumsalın uzunluğu ise 500 metre kadar. Denizin dibinde de aynı ince kumlar bulunuyor.

Kumsalda deniz kabuklarını toplayabilir, her birini boyayarak evinizde süs olarak kullanabilirsiniz. Plaj, çocuklu aileler için güvenli ve huzurlu bir yerdir.

Pırlanta Plajı aynı zamanda sabit rüzgarıyla da ünlüdür. Bu yüzden dünyanın bir çok ülkesinden sörfçüler buraya gelmektedir. Şayet windsurf ve kitesurf tutkunu biriyseniz burası tam size göre diyebiliriz. Plajda bulunan Kitesurf Beach’de aynı zamanda eğitim de verilmektedir. Eğitimi veren kişiler ise sertifikalarını Uluslararası Kitesurf Organizasyonu’ndan (IKO) almışlardır.

Plajda yeme/içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz mekanlar mevcuttur aynı zamanda şemsiye, şezlong bulunmaktadır. Giriş ise ücretsizdir. Dilerseniz havlunuzu kendiniz getirebilirsiniz. Şezlonlar ise ücretli olarak temin ediliyor. Buraya toplu taşıma araçlarıyla gelmek isterseniz eğer merkezden kalkan Çiftlikköy dolmuşlarına binebilirsiniz.

Arkadaşlarınızla veya ailenizle geldiğiniz plajda denizde yüzmenin ve güneşlenmenin keyfini yaşayacak ve buradan hiç ayrılmak istemeyeceksiniz. Burada isterdeniz çadır kampı kurabilir doğayla iç içe bir kaç gün geçirmenin huzurunu yaşayabilirsiniz. Akşam üstü kumsal yürüyerek güneşin batışını izleyebilir, fotoğraf çekebilirsiniz.

Tatiliniz bitmeden önce Çeşme‘de çarşıya gidip buraya özgü otantik ve organik ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için hediye olarak satın alabilirsiniz. Çeşme’de Alaçatı’yı görmeyi ve burada kumru ve dondurma yemeyi unutmayın.