Yaz tatili sezonun açıldığı şu günlerde virüs  salgınına rağmen huzurlu, mutlu ve eğlenceli bir tatilin hayalini kuranlar planlarını yapmışlardır.

Türkiye’nin ve dünyanın gözde tatil şehirlerinden olan Muğla eşsiz, cennet koyları ve plajlarıyla yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir. Muğla gerek deniz tatilinin gerekse tarihi ve kültürel tatilin vazgeçilmez destinasyonlarındandır. Burada attığınız her adımın altında antik dönemden kalma kalıntılar yer alır. Bodrum’daki Midas Kapısı onlardan biridir. Kısacası bölge antik dönemden günümüze kadar bir çok medeniyetine ev sahipliği yapmış.

Sığ Liman'da Tekne Günleri

Sığ Liman’da Tekne Günleri

Muğla’nın en güzel koylarından biri olan Sığ Liman Koyu, Selime Köyü’nde yer almaktadır. Bölge yeşil ormanlar içinde, sığ suları ve kuzeyinden bulunan kayalık tepesiyle dikkat çekiyor. Burası Selimiye Köyü’nün girişinde, batıya doğru, Sığ Burunlar ile Küçüven arasında yer alır. Doğanın en güzel yaratımlarından olan koyun güneyi tamamen orman, kuzeyinde kayalık tepesi ve batı yönünde ise Selimiye’ye doğru açılan bir plajı bulunuyor. Suyu ise cam gibi bir görüntüye sahip. Plaj bölümü oldukça sığ bir şekilde oluşmuş. Koyun ortalarından sonra başlıyor. Selimiye Köyü’nün uzunluğu ise plaja kadar uzanıyor. Koyun ortasındaki kayaya yüzerken dikkat etmelisiniz.

Arkadaşlarınızla birlirte 12 metrelere kadar kumluk zemine demir atıp alargada kalabilirsiniz. Burada geceleyip güneşin batışını içkinizi yudumlayıp izleyebilirsiniz. Yakamoza dalıp şarkılar söyleyebilir, müzik dinleyebilirsiniz. Yalnız demiri atarken sağlam olduğundan emin olmalısınız. Koy alan olarak küçük… Geceleri esen rüzgarla serinliyorsunuz. Eğer, küçük bir yatınız veya tekneniz varsa şanlısınız. Zira büyük teknelerin koya sığması zor olabilir.

Yaz tatili için geldiğiniz Marmaris’te ekonomik olarak konalayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Dilerseniz Selimiye Köyü’ndeki butik otellerde de kalabilirsiniz. Arkadaşlarınızla birlikte küçük bir tekne kiralayıp Sığ Liman Koyu’na gelerek burada birkaç gün kalabilirsiniz. Koy büyüleyici manzarasıyla adından söz ettirdiği için son yıllarda kalabalıklaşmaya başlamış. Koy, Marmaris marinadan kalkan tur teknelerinin uğrak yerlerinden biridir.

Koy’dan Selimiye Köyü’ne doğru yürüyüş yapabilirsiniz. Köyden yeme/içme ihtiyaçlarınızı alabilirsiniz ya da buradaki mekanlarda keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Sığ Liman Koyu bir yandan yüzüp, güneşlenirken diğer yandan huzuru ve dinginliği yaşayacağınız bir yer.