İstanbul denince akla gelen yerlerden biri Nişantaşı’dır. Bunun nedeni ise dünyaca ünlü markaların, görkemli dekoru ve lezzetli menüleriyle yeme-içme ve eğlence mekanları gelir. Nişantaşı’nı dünyaya tanıtan aynı zamanda iç ve dış mimarisiyle dikkat çeken tarihi apartmanlarıdır.

Nişantaşı, Şişli ilçesine bağlı olup, Osmanbey ve Beşiktaş arasında kalıyor. Günümüzün en canlı, alışveriş, yaşam ve moda merkezidir. Yerli ve yabancı turistlerin ilk uğrak yerlerinden biri diyebiliriz.

Sosyal Yaşamın Adresi Nişantaşı

Sosyal Yaşamın Adresi Nişantaşı

Semtin dikkat çeken caddelerinden biri Abdi İpçekçi Caddesidir. Buraya 1979 yılında katledilen gazetici-yazar Abdi İpekçi’nin adı verilmiş ve anıt yapılmıştır. Semt adını, Teşvikiye Cami’nin avlusunda ve Ihlamur Yolun’da bulunan, Osmanlı döneminde atışları hesaplamak ve mesafeyi belirlemek için kullanılan taşlardan alıyor.

Buraya ilk olarak 1791 yılında III. Selim döneminde nişan taşı dikilmiş. Abdülmecid döneminde ise buranın nüfusu giderek artmış. Yine bu dönemde Teşvikiye Cami ve Harbiye Karakolu yapılmış. Padişah, Dolmabahçe Sarayı’na taşınınca buraya da önemli devlet görevlileri ve soylular yerleşmiş.

1860-1870 yıllarına gelindiğinde ise konaklar yapılmaya başlanmış ve konaklarıyla ünlenmiş. 1920 ‘li yıllarda ise apartman sayısı giderek çoğalmış. 1970’li yıllarda ise konfeksiyonlar, tekstil atölyeleri açılmış ve semtin eski havası zarar görse de dünyaca ünlü markalar buraya yatırım yapınca yine popülerliğini korumuş.

İstanbul’un en lüks ve zengin semtlerinden biri olan Nişantaşı günün her saati hareketli olarak geçiyor. Buraya geldiğinizde Teşvikiye Camini, Atiye Sokak, Abdi İpekçi Caddesi’ni görebilirsiniz. Abdi İpekçi Caddesi üzerinde gezerken Louis Vitton, McQuenn, Prada gibi dünyaca ünlü markaların mağazalarını görebilirsiniz. Nişantaşı, Milano ve Paris’e benzerliğiyle dikkat çekiyor. Alışverişin ardından Maçka Parkı’na giderek burada çayınızı veya kahvenizi içip dinlenebilirsiniz. Dilerseniz nezih bir mekanda mola verebilir dünya mutfağının en güzel yemeklerini buradaki restoranlarda tadabilirsiniz.

Nişantaşı Ulaşım
Buraya İstanbul’un her yerinden otobüsle ve metroyla gelebilirsiniz. Her ilçeden otobüsler kalktığı için buraya ulaşım oldukça rahat. Şayet metroyla gitmek isterseniz Yenikapı veya Zincirlikuyu önünden kalkan metrolara binebilirsiniz. Osmanbey veya Şişli durağında inmeniz gerekiyor. Buradan Rumeli Caddesi’ni takip ederek yol boyunca Nişantaşı’nı gezebilirsiniz. En günlü caddelerinden biri de Valikonağı Caddesi’dir.