Akdeniz’in en güzel şehirlerinden olmasının yanı sıra tarihi ve ticaret kenti de olan Adana, Türkiye’nin bambaşka bir diyarıdır. Seyhan ve Ceyhan nehirlerini ile beslenen Çukurova havzası, bugün özellikle kültürel değerleri ve lezzetli mutfağı ile görülmeye değerdir.

Çağlar boyunca çeşitli imparatorlukların ve devletlerin arasında önemli bir tampon bölge görevi üstlenen Adana, yüzyıllara ulaşan tarihinde farklı inançlara, dillere ve ırklara kapılarını açan en önemli kentlerden biri oldu. Ekonomik açıdan da elinde büyük bir güç barındıran kent, tüm bunlar çerçevesinde günümüze kadar heybeti ile gelmeyi başardı.

Tam Bir Kültürel Karma AdanaÜlkemizin en büyük kentlerinden olan Adana, oldukça hareketli ve geniş ölçekli sosyal hayata ev sahipliği yapıyor. Ilıman bir iklimin yıl boyunca hakim olmasının getirdiği ayrıcalıklar ile birlikte yılın dört mevsimi de keyifli bir şehir hayatı süren kent, oldukça yoğun bir turizm kapasitesine sahiptir.

Sosyal açıdan olduğu kadar asırlar öncesinden özellikle Ramazanoğulları Beyliği ve Selçukludan kalan tarihi ve kültürel mirasları ile de şehir farklı bir profil çiziyor. Bugün bilhassa kentin belli yerlerinde rastlayabileceğiniz çeşitli mimariler Adana’nın çeşitli süreçlerden geçtiğinin göstergesidir.  Bunların üzerine Artuklu, Memlük, Osmanlı gibi uygarlıklarında kazandırdığı yapılar ile beraber zengin bir görünüm elde eden kent, tüm dönemleri ile bütünsellik taşır. Bu çerçevede oluşan tarih, kültür ve mutfak üçlüsünün bir araya geldiği alışveriş turları şehrin vazgeçilmez bir hobisidir. Antik ve otantik eşyalar ile sıklıkla karşılaşabileceğiniz çok sayıda caddeye ve çarşıya sahip olan kent, özellikle Seyhan bölgesinde karşınıza çıkar.

Yıl içinde birçok festivale ev sahipliği yapan Adana, özellikle yoğun bir rağbet görmesi ile ünlü olan Portakal Çiçeği Karnavalı ve Uluslar arası Adana Film Festivali ile dünya genelinde adını duyurmayı başarır. Global anlamda birçok ülkeden filmlerin sergilendiği bu festivaller sinema sektörünün önemli isimlerinin bir araya geldiği, açık hava konserlerinin verildiği, sokak şovları ile yediden yetmişe büyük bir kitlenin gece gündüz eğlendiği etkinliklerdir. Çeşitli sergiler ile renkli görüntülere ve eğlenceli pek çok faaliyete kapılarını açan kenti özellikle bu dönemlerde görmenizi tavsiye ederiz.