Özellikle İlkbahar ve Sonbahar aylarında günübirlik veya haftasonu tatillerini değerlendirmek amacıyla kültürel gezi kapsamında geleceğeniz ve keyifli saatler geçirebileceğiniz bir yer.

Sokaklarıyla, evleriyle, camileriyle, konaklarıyla, doğal güzellikleriyle ve tarihi dokusuyla gezgincilerin uğrak yerlerinden Mudurnu’dan memnun bir şekilde ayrılacağınıza emin olabilirsiniz. Mudurnu, Sakarya’ya 125 kilometre uzaklıkta Bolu’nun şirin ilçelerinden biri… Buraya geldiğinizde tarihi bir konakta kalmınızı tavsiye ederiz. Türk ve Osmanlı mutfağına özgü en güzel yemeklerle karşılanacağınız kesin. Organik güzel bir kahvaltının ardından kendinizi Mudurnu’nun dar sokaklarına atabilir ve gezmeye başlayabilirsiniz. Şayet Cumartesi gününe denk getirirseniz eğer o gün kurulan pazara gidebilir, keyifli bir alışveriş yapabilirsiniz. Böylece yöre halkını yakından gözlemlemiş olursunuz. Demirciler Sokağı’na doğru gittiğnizde sizi nalbantlar karşılayacaktır. Burada eski meslekler ayakta durmaya çalışıyor. Bakırdan ve alüminyumdan mutfak eşyaları üretilmeye devam ediyor. Kendinize bakır bir cezve alabilirsiniz. Burada aynı zamanda Ahilik kültürü ve geleneği devam ediyor.

Tarihi Bir Miras Mudurnu

Tarihi Bir Miras Mudurnu

Buraya gelmişken tarihi Yıldırım Beyazıd Cami’ni ziyaret etmelisiniz. Asırlar önce yapılmış olan cami Osmanlı eserlerinin en önemlisi… O tarihi atmosferi burada hissetmeniz mümkün. Yöre halkının geleneklerine, inancına bağlı olduğunu belirtmekte fayda var. Bunun yanı sıra Saat Kulesi’ni görebilir burada güneşin batışını izleyerek, termosunuzdaki çayınızı yudumlayabilirsiniz. Astarcılar Çarşısı’nı gezebilir buradan alışveriş yapabilirsiniz. Pertev Naili Boratav Kültür Merkezi’ni ziyaret ederek bölgenin sosyal yaşamı ve kültürü hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Mudurnu’ya gelmişen eşsiz doğa güzelliklerine sahip olan Sünnet Gölü, Abant Gölü, Sülüklü Göl, Çubuk Gölü gibi masalsı gölleri görebilir bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. İsterseniz konaklama olarak doğayla iç içe tatil geçirmek istiyorsanız şayet buradaki kamp alanlarında çadır kurabilirsiniz. Öğlenleri ateş yakıp közde çayınızı demleyebilir, mangal yapabilir, keyifli bir piknik keyfi yaşayabilirsiniz. Sabalın erken saatinde trekking, yürüyüş, kros gibi doğa sporlarını yapabilirsiniz. Bölge karavan tatili içinde oldukça uygun. İstanbul’a yakın olması sebebiyle haftasonları yoğunluk gözlenebilir. Anadolu’ya göç eden ilk Türk boylarının memleketi olan Mudurnu’nin geleneksel yemeklerini de seveceksiniz. Kıymalı, Patatesli, Ispanaklı Mudurnu böreklerinin tadına doyamayacaksınız. Sini Makarnası, Bazlamaç, Kalbur Malağı, Oğmaç Çorbası, Ekmek Makarnası, Kızılcık Tarhanası Çorbası, Höşmerim, Depme Helva, Palize… severek yiyebileceğiniz lezzetler arasında yer alıyor.