Karabük’ün kendinden daha sık adının duyulduğu ilçesi Safranbolu, ülkemizin özellikle bahar aylarında sıklıkla rağbet gören turizm merkezidir. Yüzyıllara dayan ananeleri, şehir mimarisi, tarihi yapıları, derin kültürü ile Anadolu’nun seçkin kentlerinden olan Safranbolu, bugün tüm bu özelliklerini olabildiğince korumaya çalışır.

Ülke genelinde günü birlik ziyaretlerin yanı sıra hafta sonu için de ideal bir tatil rotası olan Safranbolu, turizm açısından yerli ve yabancı gezginlerin gözdesidir. Belli bir kült haline gelen şehir, yokuşlu arnavut kaldırımlarında sıralanan ve yüzyıllar boyunca aynı geleneği devam ettiren çarşı esnafı ile de otantik bir atmosfere sahiptir. Şehrin havasını anlamak adına özellikle bahar aylarına girişte ve kışın tercih edilen Safranbolu, tarihi ve kültürel farklılıkları kadar Karadeniz şehri olduğunu gösterir doğal güzellikleri ile de adından bahsettirir.

Tarihi Safranbolu Evleri

Tarihi Safranbolu Evleri

Kastamonu’da da sıklıkla rastlayabileceğiniz Safranbolu konakları, Osmanlı mimarisinin devamını yansıtır. Şehrin adını yükselten bir trend olan konaklar, Safranbolu’nun her köşesinde karşınıza çıkar. 18. ve 20. yüzyıllar arasında kendini bulan konaklar, Anadolu’da sanatsal mimari izlerinin en güzel hallerinden biridir. 2000’i aşkın geleneksel evin bulunduğu kentte, birçoğu yılların verdiği zedeleyici etkiye karşı koruma altına alındı. Yapıların en önemli özellikleri arasında ise konaklar arasında belirli geçişlerin bulunduğu ve bir diğerinin manzarasına etki etmediğidir.

İki veya üç kattan meydana gelen konaklar, genellikle beyaz renkte olmakla beraber cumbalı tarza sahiptir. İlk dönemlerinden beri yöre halkının yaşayış biçimini göz önüne alarak inşa edilen yapılar, aradan uzun yıllar geçmesine rağmen bugün de hala özgünlüğünü korur. Konakların içinde genişçe bir avlu, bahçe ve havuz vardır. Özellikle Anadolu’da misafir kültürünün yoğun bir şekilde yaşanmasından dolayı oturma odası adı verdikleri bölümler büyüklüğü ile göze çarpar. Yine bu mimariler ile eşdeğer özellikte olan hamamlar ve dükkanlar Safranbolu sokaklarınızda kaybolmanıza sebeptir.

Safranbolu’nun ruhunu yansıtan yapılar muhteşem bir seyir zevki verdiği gibi belli bir dönemi anlamanızda da oldukça yardımcıdır. Aynı zamanda şehir Karadeniz’in ve Anadolu’nun damaklarda nefis tatlar bırakan gastronomisi ile de önemli bir mutfağa sahiptir.