Terkos Gölü, Durusu Gölü olarak da bilinmektedir. Çatalca ve Durusuköy arasında yer almaktadır. İstanbul merkeze yaklaşık olarak 50 kilometre uzaklıkta olup, şehrin kuzeybatısında bulunuyor. Büyüleyici doğası ve temiz havası, atmosferiyle dikkat çekmektedir.

Asırlar önce Karadeniz’in en güzel koylarından olan Terkos Gölü zamanla denizden ayrılarak göl haline gelmiştir. Denizden ayrıldığı esnada oluşan kum tepeleri ise 2 kilometre genişliğe sahiptir. Terkos Gölü, Fındık Dere, Deli Yunus Deresi, Kanlı Dere, Belgrad Deresi, Çiftlikköy Deresi, Deli Yunus Deresi, Başköy Deresi’nden beslenmektedir. Göl az tuzlu olup, lagün tipinde oluşmuştur. Denizden 2-4,5 metre yüksekliktedir. 39 kilometre bir su alanına sahiptir. Gölün genişliği 5 kilometre, uzunluğu ise 12 kilometre uzunluğu vardır. Yılda 162 milyon metreküp su almaktadır.

Terkos Gölü'nde Piknik Keyfi

Terkos Gölü’nde Piknik Keyfi

Eşsiz bir doğa güzelliğine sahip olan gölde ve çevresinde bir çok canlı türü yaşamaktadır. Yaban kazları ve ördekler oldukça fazladır. Gölde avcılık ise yasaktır. Gölde turna, sazan balığı ve kızılkanat yaşamaktadır. Şayet sessiz ve sakin bir ortamda balık tutmak isterseniz haftaiçi buraya gelebilirsiniz çünkü haftasonları kalabalık oluyor.

Aileniz veya arkadaşlarınızla birlikte Terkos Gölü’ne piknik yapmaya gelebilirsiniz. Burada ücretsiz ve ücretli olmak üzere dizayn edilmiş piknik alanları bulunmaktadır. Piknik için buraya yakın olan Balaban Piknik Alanı’nı tercih edebilirsiniz. Burada hamak, çay, mangal, mangal ve yastık kiralayabiliyorsunuz.

Haftasonlarınızı dinlenerek değerlendirebileceğiniz bir yer olan Durusu Köy’de dilerseniz konaklayabilirsiniz. Burada bir kaç hafta kalmak isterseniz eğer gelmişken binicilik derside alabilirsiniz. Trekking, yürüyüş gibi doğa sporlarınıda deneyimleyebilirsiniz. Aynı zamanda Yaban Hayatı Müzesi’nide görebilirsiniz.

Özellikle İstanbul’dan ve yakın illerden yoğunlukla gelenlerin uğrak yerlerinden biridir. Şehir stresinden uzaklaşmak, huzurlu ve dinlenmek, doğayla iç içe olmak istiyorsanız Durusu Köyü-Terkos Gölü bu anlamda size hitap eden yerlerden biridir. Burada dilerseniz çadırda kurabilirsiniz, sabahın erken saatinde uyanıp çayınızı yudumlarken güneşin doğuşunuda izleyebilirsiniz. Akşamları mangalınızı yapıp, içkinizi yudumlarken güneşin batışını izleyebilirsiniz ve dilerseniz sandal gezisi de yapabilirsiniz.

Terkos Gölü’ne gelebilmek için TEM otoyolunu kullabnabilirsiniz. Hadımköy gişelerini geçtikten sonra Durusu tabelasını takip edin. Yaklaşık 10 kilometre sonrasında süngü ve tank heykeliyle karşılaştıktan sonra buradan sola doğru dönmelisiniz.