Tisan Adası, masmavi deniziyle, yeşil alanlarıyla Mersin’in eşsiz doğa güzelliğine sahip yerlerindendir. Burası için mitolojik bir ada diyebiliriz. Aynı zamanda Aphrodisias Ören Yeri’dir.
Tisan Adası, Mersin Silifke ilçesinde yer almaktadır. Mersin üzerinden Antalya istikametine doğru ilerlerken Taşucu’nu geçtikten sonra Yeşilova kavşağından sola doğru döndüğünüzde mahalleye giriyorsunuz burada Tisan Aphrodisias tabelasını göreceksiniz.

Bu tabelayı takip ederek dağ yolundan ilerliyorsunuz. Bu yolculuk sırasında Tisan Koyu’nu anayol üzerinden göremiyorsunuz. Buraya dar ve virajlı yollardan geliyorsunuz. Yol ilerledikçe Tisan Koyu’nun da ufkunu görmüş olacaksınız. O nedenle yolculuk esnasında küçük molalar verebilir ve manzarayı izleyebilirsiniz.
Yaz aylarında burada çadır kampı yapmak için gelen gezgincilere rastlamak mümkün. Bölge aynı zamanda karavan tatili içinde uygun bir yer. Dilerseniz pansiyon veya otellerde de konaklayabilirsiniz.

Aphrodite'in Ülkesi Tisan Adası

Aphrodite’in Ülkesi Tisan Adası

Yeşilovacık sınırlarında yer alan ada Silifke’ye yaklaşık olarak 32 kilometre mesafede bulunuyor. Burada eski çağlarda Yunan kolonilerinin gelip, yerleştiğini kanıtlayan kalıntılar bulunmaktadır. Tisan Yarımadası sırt sırta vermiş iki koydan oluşmuş. Koyun karşısında kalan adaya tepeden baktığınızda göz ve kaş şeklinde bir manzarayla karşılaşacaksınız. Buranın mitolojideki adı Aphrodisias Antik Kenti’dir. Romalılar, Bizanslılar başta olmak üzere bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kent, Aphrodite’e adanmıştır. Burada eski çağlardan kalma bir çok eser bulunuyor. Burada bulunan kilisenin mozaikleri günümüze kadar varlığını korumuş. Mozaiklerde ördek, karabatak, keklik gibi yöreye özgü kuş motifleri bulunuyor.

Adaya geldiğinizde temiz yolları ve iki katlı beyaz evleri dikkatinizi çekecektir. İlkbahar ve yaz aylarında geldiğinizde ada oldukça kalabalık o yüzden kış sezonunda gelirseniz eğer sessiz ve sakin bir şekilde ada da zaman geçirebilirsiniz. Bu arada Ocak ayında dahi adanın sıcaklığının normal olduğunu belirtmek isterim. Ancak kış sezonunda tesislerin kapalı olduğu için arkadaşlarınızla birlikte çadır kampı yapabilirsiniz. Kış aylarında rüzgarlı ve soğuk olsa da güneş içinizi ısıtacaktır.
Tisan Adası’na ilkbahar aylarında gelmeniz çok daha iyi olacaktır. Yaz aylarında çok daha sıcak ve kalabalık olacağı için diğer ayları tercih etmelisiniz.

Buraya gelirken termosunuzla gelmenizde fayda var. Soğuk ya da sıcak çayınızı denize karşı büyük bir keyifle yudumlayabilirsiniz. Bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Çimlere uzanarak gökyüzünü izleyebilir, kitabınızı okuyabilirsiniz.

Yaz aylarında geldiğinizde ise denizin yüzmenin ve plajında güneşlenmenin keyfini yaşayabilirsiniz.