Zengin kültürel tarihi, her mevsim hareketli olan şehir hayatı, genç nüfusunun kente kattığı ekonomik ve sanatsal kazanımlar, kaplıca merkezi ile ülkemizin en güzel turizm rotalarından olan Eskişehir…

İç Anadolu Bölgesi sınırlarında olmasına rağmen bu bölgenin sınır kentin olmasından dolayı batıya daha da yakınlık gösteren Eskişehir, aynı zamanda kültürel olarak da buradan son derece ötededir. Türkiye’nin modern şehri unvanına sahip olan kent yediden yetmişe her yaşa hitap eden eğlence şekilleri ile tam bir cazibe merkezidir. Özellikle son 20 yılda belediyecilik alanında elde ettiği yüksek değerler ile beraber Türkiye’nin çağdaş ve geliş yüzü olan kent, tarih boyunca özellikle Lidya, Pers, Frigya, Makedonya, Roma, Bizans ve Selçuklu dönemlerine eşlik etti.

Türkiye'de Bir Venedik Esintisi

Türkiye’de Bir Venedik Esintisi

Günümüzde bilhassa geniş caddeleri, alışveriş mekanları, gastronomisini güzel kılan lezzetleri, ne kadar modernleşse de eskinin tarihi ve kültürel atmosferi ile önemli bir yere sahip olan Eskişehir gezilip görülecek yerler bakımından ülkemizin ilk sıralarında gelir. Öğrenci kenti olarak da nitelendirilen şehir bu sıfatın hakkını verecek ucuz ve konforlu maliyette bir şehir yaşantısına sahiptir.

Kente gelen gezginlerin ilk olarak ilgisini çeken Odunpazarı evleri, şehirde tarihsel serüvenin adresidir. Eskişehir’in tarihine eşlik eden konakların yeniden restore edilmesi ile beraber ilgi çekici bir görünüm kazanan evleri ve geniş sokaklar oldukça şirin bir atmosfere sahiptir.

Gelelim kentin en hareketli ve Eskişehir’i Eskişehir yapan yerine… Porsuk Çayı ve Adalar etrafında şekillenen kent hayatı, şüphesiz ki bir Venedik esintisi yansıtıyor. Eskişehir denildiğinde akla ilk gelen yer olan Adalar şehirle özdeşleşen bir profil çizer. Sakarya Irmağının en uzun kolu olan bölge, aynı zamanda yılın dört mevsimi de popüler tavrını kaybetmeyen Doktorlar Caddesinin paralelindedir. Gondol ve bot turları ile oldukça keyifli bir adres olan Porsuk Çayının etrafı çeşitli kafe ve restoranlar ile ilgi çekicidir.   Nehrin üzerindeki iki ana caddenin bağlantısını sağlayan her bir köprünün özenle farklı renklere büründüğü yapılar, fotoğraf sanatçılarının da yoğun ilgisi ile karşılaşır. Gece gündüz üniversite öğrencileri ve yerli halk tarafından yoğun ilgi görerek hareketlenen Porsuk Çayı ve Adalar dinlenmenin ve şehrin olağanüstü manzarasını seyretmenin yeridir.