Karadeniz denildiğinde akla ilk gelen şehirlerden olan Rize, bulunduğu bölgenin coğrafi ve kültürel şartlarına sahip yegane şehirleri arasındadır. Kıyı şeritlerinde Trabzon ve Artvin ile komşu olan kent, güneyde ise kendinden son derece bağımsız olan Erzurum ve Bayburt’a sınırdır. Yıl boyunca serin bir iklime sahip olan şehir aynı zamanda ülkemizin en fazla yağış alan bölgesidir.

Doğu Karadeniz’in doğası ile büyüleyen kentlerinden Rize, bunun yanı sıra sıcacık insanları ve lezzetli gastronomisi ile de fark yaratır. Daha önce tatmadığınız birçok lezzet ile bir araya gelmenize olanak tanıyan kent yayla köylerinde, ilçelerinde ve şehir merkezinde misafirlerini kusursuz bir şekilde ağırlamayı başarır.

Türkiye'nin Bakir Doğası

Türkiye’nin Bakir Doğası

Dünya genelindeki tatil anlayışının dışında bir turizm destinasyonu olan Rize, ülkemizde yayla turizminin başkentidir. Birbirinden güzel yayları ile doğa ile bütünleşmenize olanak tanıyan Rize, kış aylarında da güzelliğinden bir şey kaybetmez. Genel sezonu bahar ve yaz aylarında olan bölge bu dönemin gelişi ile beraber Türkiye’nin yanı sıra dünyanın da dört bir yanından turist akınına uğrar. Olağanüstü manzaraları karşısında büyüleneceğiniz bir tabiata kucak açan kent, mis gibi doğası karşısında görenleri kendine hayran bırakır.

Özellikle son yıllarda Türkiye’de önemli bir turizm adresi haline gelen Rize, artan popülerliği sayesinde sıklıkla rağbet görür. Şehir tabiatı ile olduğu kadar yüzyıllara riayet eden köklü tarihi ve kültürel serüveni ile de görülmeye değerdir.

Şüphesiz ki şehrin gözde trendleri arasında olan Kaçkar Dağı Milli Parkı, Rize’de görmeniz gereken yerlerin başında gelir. Muazzam coğrafyası ile sizi karşılayan Kaçkar, Çamlıhemşin ilçesine 16 kilometre uzaklıktadır. İçinde 33 yayla, 9 köy, pek çok göl ve şelalenin bulunduğu bölge, oldukça geniş bir coğrafyaya sahiptir. 1994 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile milli park statüsüne kavuşan Kaçkar Dağı, aynı zamanda 149 omurgasız, 178 omurgalı hayvan türü ile beraber zengin bir flora hayatına da ev sahipliği yapar. Tüm bunların yanı sıra bölge geniş faunası ile de renkli çiçekler ve yemyeşil bir örtü ile kaplıdır. Ülkemizin bugün hala bakir kalan ormanlarından olan bu milli park buzul vadileri ile de beğeni kazanır. Ayder Yaylasını, Fırtına Deresini ve Zil kalesini içinde bulunduran Kaçkar Dağları aynı zamanda; rafting, dağcılık, trekking, heliksi ve kamp gibi pek çok doğa sporu içinde elverişli bir ortama sahiptir.