Ege’nin ucu ve aynı zamanda Akdeniz ile önemli bir kesişim noktası olan Muğla, birbirinden güzel 13 ilçesi ile yaz turizminin başkentidir. Ilıman bir iklime sahip olmasından dolayı yıl boyunca oldukça elverişli bir havanın kendini gösterdiği kent, mayıs ayından kasım ayına kadar yoğun bir şekilde yerli ve yabancı turistin gözde adresidir.

Türkiye'nin Cenneti Datça

Türkiye’nin Cenneti Datça

Tatilini daha çok sakinlik ve dinginlik içinde geçirmek isteyenlerin bilhassa da son yıllardaki popüler adresi olan Datça, adını üzerinde bulunduğu Datça Yarımadasından alır. Ak­ya­ka, Gö­ko­va ve Hi­sa­rö­nü kör­fez­le­ri ara­sında Ege Denizine doğru uzanan bir yarımada olan Datça, günümüzde hala bozulmamış ve tüm dokusunu koruyan nadide yerlerden biridir. Marmaris’in devamında nefis manzaralar ile karşılaşabileceğiniz bir yolun sonunda sizi selamlayan bu antik liman, doğal güzellikleri kadar dikkat çeken mitolojik kültürü, yüzyıllara uzanan tarihi ve mimarileri ile de hayranlık uyandırır. Aynı zamanda bu sevimli şehre kara yolu dışında Bodrum üzerinden deniz yolu ile de ulaşım vardır. Elbette bu yolculuk ülkemizin iki gözde turizm destinasyonu arasındaki tüm koyları görmenizi sağlar.

Ta­rih­çi St­ra­bon’un dediği “Tanrı, ya­rat­tı­ğı ku­lu­nun uzun ömür­lü ol­ma­sı­nı is­ter­se, Datça Ya­rı­ma­da­sı’na bı­ra­kır” sözünün tam anlamıyla bir karşılığını sunan şehir, 1999 yı­lın­da WWF (Dünya Do­ğa­yı Ko­ru­ma Vakfı) ta­ra­fın­dan acil ola­rak ko­run­ma­sı ge­re­ken 100 yer­yü­zü nok­ta­sın­dan biri olarak seçildi. Bugün ülkemizin yurt dışına açılan ve yüksek oranda turist çeken en önemli noktalarının olması ile beraber aynı zamanda dünyanın da en berrak sularından biri olarak bilinir.

Yunan mitolojisine bakıldığında olağanüstü nitelikler taşıyan yer olarak adından söz ettiren şehir, taş evlerin begonviller ile süslendiği sokakları, güler yüzlü insanları, göz alıcı plajları ve koyları ile adeta hayranlık uyandırır.

Türkiye’nin en lezzetli bademini üreten ağaçları, şifalı balı, mis gibi kekiği ile tam bir şifa kaynağı olan Datça, aynı zamanda Tür­ki­ye’deki 154 tür ya­ba­ni or­ki­de­ye de ev sahipliği yapıyor. Bütün bir yazınızı sıkılmadan keyif içinde gezerek her gün yeni bir şeyler keşfetme imkanı tanıyan bu sevimli şehir, gezilip görülecek pek çok içeriğe sahiptir.