Ülkemizin bazı toprakları vardır ki doğal güzellikleri, tarihi, gastronomisi ve kültürü ile misafirlerini en güzel şekilde ağırlar. Bursa’da buna yakışan en güzel örneklerden biri.

Türkiye’nin en büyük ve pek çok açıdan gelişmiş şehirleri arasında ilk sıralarda gelen kent, aynı zamanda mütevazi duruşu ile de farklı bir yüze sahiptir. Anadolu şehirleri arasında oldukça büyük bir öneme sahip olan Bursa, Osmanlı İmparatorluğunun ilk başkenti olması dolayısıyla da büyük bir mirasın taşıyıcısıdır. Yüzyıllar boyuna sahip çıktığı kültürel ve tarihi değerleri ile önemli bir yer edinen şehir, aynı zamanda ülke genelinde de muazzam tabiatı karşısında “Yeşil Bursa” olarak nitelendirilir.

Osmanlı’nın bir köyünde yaşamanın hissiyatını merak edenlerin Türkiye’deki ilk durağı Cumalıkızık köyü olmalıdır. Muhteşem bir tarihi gözler önüne seren yerleşim, tam anlamıyla Anadolu’nun nostaljik zaman yolculuğudur.

Türkiye'nin En Güzel Köyüne Yolculuk

Türkiye’nin En Güzel Köyüne Yolculuk

Renkli ve cumbalı evlerinin görüntüsünün arnavut kaldırımları ile bezenmesi sonucu otantik havasını muhafaza eden köy kerpiç, tahta ve taş karışımının en şahane örneklerini sunar. Mavi, mor, sarı renklerin cümbüşü ile bizi karşılayan Cumalıkızık, tam olarak 1300’lere dayanan tarihe sahiptir. Bölgeye ilk dönemlerinden itibaren öyle saygı duyulmuş ki herhangi bir görüntü kirliliği ile karşılaşmanız olası değil. Özellikle son yıllarda ülke genelinde önemli bir popülerlik neticesinde adından sıklıkla bahsettiren bölge; doğanın, tarihin ve kültürün iç içe geçtiği nefes kesici görüntülere sahiptir.

2014 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesine giren köy, aynı zamanda günümüze kadar pek çok dizi ve filme de ana mekan oldu. “Kınalı Kar” dizisinin burada çekilmesinden sonra yerli ve yabancı gezginler tarafından büyük bir rağbet görmeye başlayan Cumalıkızık, binlerce kişinin uğrak noktası haline dönüştü.

Her köşesi bir köye göre oldukça aktif olan bölge aynı zamanda kadın hegomanyasının esnaf ilişkilerine de güzel bir örnektir. Köyün renkli evlerinin altında tonton kadınların nefis mantılarını ve gözlemelerini mutlaka tatmalısınız. Dünyaya daha bir neşeli bakmanızı sağlayacak lezzetleri ile beğeni kazanan köy kadınları, Uludağ’ın eteklerinde misafirlerini muazzam bir şekilde ağırlıyor. Şehre özgü pek çok hediyelik eşya dükkanının bir araya geldiği Cumalıkızık, orijinalliğini bozmadan modernleşmenin keyfini sürüyor.