Öyle bir ülke ki hem yaz, hem de kış turizminin dünyadaki ana merkezlerinden biri, derin öyküsü olan Mezopotamya ve Anadolu uygarlıklarının birleşimi, her bir köşesi tarihin karanlık çağlarına ve antik dönemlere eşlik eden aydınlık yüzü… Türkiye bugün geçmişte Avrupa ve Anadolu’yu birbirine bağlayan en önemli kavşak noktalarından biridir. Dört bir yanı insanların yerleşik hayata ilk geçiş dönemini yansıtan miraslar ile çevrili olan ülkemiz yedi farklı bölgesinde çeşitli kültürel tarzlara sahiptir. Her birinin apayrı bir geleneği yansıttığı görülen Anadolu, tüm bunlar çerçevesinde muhteşem gastronomisi ile de önemli bir yer edinir.

Türkiye'nin Gastronomi Başkenti Hatay

Türkiye’nin Gastronomi Başkenti Hatay

Farklı din ve mezheplerin yüzyıllar boyunca bir arada yaşadığı Hatay bunun en güzel örneklerinden biridir. Tarihi açıdan muhteşem bir zenginliğe sahip olan kent, bugün hala asırlar öncesine kadar uzanan antik dönem kalıntıları ile baş döndürür. Kozmopolit dokusunun yanı sıra ülkemizin markalaşan gastronomi mutfaklarından olan Hatay, bu özelliği ile beraber gerek yerli, gerekse yabancı gezginler tarafından büyük bir rağbet görür.

Şehir neredeyse dillere destan lezzetleri ile ülkenin dört bir yanındaki kentlerden günü birlik turist ağırlar. Etin en güzel halini alan kebapları, lezzetini yalnızca burada bulabileceğiniz mezeleri, her bir lokmada tadı uğruna kilometreleri devirebileceğiniz sulu yemekleri, serotonin hormonunuzu devamlı olarak aktif tutacak tatlıları ile Hatay tam bir lezzet diyarıdır.

Gastronomi açısından adını dünya genelinde duyurmuş başarılı bir kent olmasının avantajını yıllar boyunca taşıyan Hatay, bu lezzetinin büyük bir kısmını baharat, salça ve özel soslarından alır. Tarifine erişmenin mümkün olmadığı yemeklerini misafirleri ile bir araya getiren kent, aynı zamanda farklı alışkanlıkları ile de sizi şaşırtabilir. Bunlar arasında çayın yanında yoğurt yenmesi ve kahvenin köpüğü gidinceye kadar kaynatılması, ardından çay bardaklarında servis edilmesi oldukça ilginçtir.

İklimi gereği yaz aylarını oldukça sıcak geçiren kent kurutulan biber, domates ve patlıcanları ile efsaneler yaratmayı başarır. Aynı zamanda meyve ve sebze üreticiliği için önemli merkezler arasında olan kent, yine bu açıdan da fark yaratmayı başarır. Oruk, İskenderun döneri, fellah köftesi, biberli ekmek, kömbe, kağıt kebabı ve özellikle künefe ile humus yemeden dönmememiz gereken lezzetlerdir.