İç Ege ile İç Anadolu Bölgesinin önemli bir bağlantı noktası ve aynı zamanda Türkiye’nin kavşak noktası olan Afyon, jeopolitik konumu göz önüne alındığında bugün oldukça stratejik bir önem taşır. Birbirinden farklı kültürlerin kesişim yeri olmasından dolayısı ile çeşitli kültürel değerleri taşıyan kent, aslında yüzyıllar boyunca sergilediği kimliğin aslını yansıtır.

Verimli arazi yapısı ve ulaşılabilirliği bakımından yüzyıllar boyunca farklı uygarlıkların egemenliği altında şehir hayatına devam eden Afyon, günümüzde Türkiye’nin markalaşma yolunu açmış bir gastronomi kenti ve mermercilik alanında ileri gelen şehridir. Bu açıdan ticari alışverişin tarih boyunca yoğun olduğu görülen kent hanlar, bedestenler ve kervansaraylar bakımından oldukça zengindir.

Türkiye'nin Termal Turizm Başkenti

Türkiye’nin Termal Turizm Başkenti

Yüzyıllar boyunca Selçuklu ve Osmanlı’nın kültürel kimliğine hakim kentlerinin başında gelen Afyon, günümüzde hala bu dönemin devamını yansıtan değerlere ev sahipliği yapar. Şehrin geneli 19. Yüzyıl Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan konaklar ile göz alıcıdır. Bunun yanı sıra köylerinde hala bu dönemin belirli özelliklerini yansıtan yaşam şekillerine tanık olabilirsiniz.

Afyon’un bugün ülkemiz üzerindeki en önemli özelliği ise Türkiye’nin termal başkenti olmasıdır. Coğrafi konumundan dolayı yer altı kaynak suları bakımından oldukça zengin bir konumda olmasının kenti önemli bir yere taşımaya yettiği görülür. Bugün gerek şehir merkezi, gerekse ilçeleri Anadolu’nun en önemli termal merkezleri ile çevrilidir.

Mineraller bakımından zengin bir özellik taşıyan Afyon’un sularında  genellikle kurşun, magnezyum, baryum, demir arsenik, krom, bakır, florür, sülfat, nitrat, karbondioksit ve çinko bulunur. Geniş ölçekli kaplıca sularının romatizma, eklem ağrıları, bağırsak, bronşit ve mide hastalıklarına iyi geldiği bilinir.

Şehrin turizm potansiyelini yükselten bir destinasyon görevi üstlenen kaplıca merkezleri, uzun yıllar boyunca önemli bir yere sahip olması ile beraber bugün yalnızca yerli turistler tarafından değil; yabancı gezginler tarafından da sıklıkla rağbet görür.

Belirli alanlarda toplanan kaplıca merkezleri devamlı olarak yenilenen yüzleri ile her daim konfor sağlar. Oteller ve pansiyonların yanı sıra genellikle müstakil evler ve villalardan oluşan konaklama şekilleri oldukça yüksek kapasitelere sahiptir. Umumi alanlarının yanı sıra büyük veya küçük olsun evlerin genelinde mineralli suyun keyfini çıkarabileceğiniz minik havuzlar ve jakuziler bulunur.