İstanbul’un kültür ve sanat beşiği olan Kadıköy, yıllardan beri Türkiye’nin ilklerine ev sahipliği yapıyor. Ülkemizin yıl boyunca en çok turist çeken turizm destinasyonları arasında olan semt, aynı zamanda İstanbul’un yemek kültürünü ve tarihini anlamlandırmak adına oldukça yeterlidir.

Gece gündüz oldukça aktif olan bir şehir hayatına sahip olan Kadıköy, aynı zamanda Cumhuriyet döneminin ilk müzeleri, operaları, sanat ve sergi salonları ile de bir hayli beğeni kazanır.

Sunay Akın tarafından 2005 yılında kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, Türkiye’de oyuncak müzesi alanında bir ilki temsil eder. Sunay Akın öncülüğünde başlatılan bu girişim sonrasında ülkemizin farklı şehirlerinde de çeşitli oyuncak müzeleri hayat buldu.

Akın’ın yaklaşık 20 yılda 40’ı aşkın ülkeye yaptığı seyahat doğrultusunda çeşitli antikacılardan açık artırma usulü ile satın aldığı oyuncaklar doğrultusunda kurulan müze, oyuncak tarihinin gelişimini en akılda kalıcı şekilde betimler. Müzenin teorik gösterimin yanı sıra uygulamalı olarak da yol çizmesi muhtemelen her yaştan kesimin ilgisini çeken en eğlenceli yeridir. Tren oyuncaklarının olduğu bölümde sanayi devrimini anlatması, uzayla ilgili oyuncakların sergilendiği bölümde ise güneşe ve çeşitli gezegenlere ulaşma çabası oyuncakların dili ile anlatım kazanır.

Üç Kuşağı Kucaklayan Oyuncak Müzesi

Üç Kuşağı Kucaklayan Oyuncak Müzesi

Müze yalnızca çocuklara değil, bilhassa yetişkinlere de hitap eden anlatımı ile harika görsellere sahiptir. Burası dünya genelinde 1700’lü yıllardan itibaren günümüze kadar gelen tüm oyuncakların meraklıları ile bir araya geldiği alandır. Dünyada değişen oyuncak kültürünün kısa bir tarihçesini simgeleyen müze, ilginç konsepti ile gidilip görülesi bir masal evi atmosferine sahiptir.

Görkemli bir köşkün içindeki müzenin her detayı sanata verilen değerin örneğini yansıtır. Dekoru, oyuncak bölümleri, soluklanıp bir şeyler içmenizi ve keyifli vakit geçirmenizi mümkün kılan kahvaltı ve etkinlik alanları ile müze, tam bir masal diyarıdır. Çeşitli partilerin düzenlendiği mekan, unutulmaz bir doğum günü içinde oldukça idealdir. Sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından tasarlanan müze, yaş farkı tanımaksızın bir gününüzü keyif içinde geçirebileceğiniz bir atmosfer sunar. Üç kuşağın birbirine geçmiş çarklarını en ilgi çekici şekilde anlatan oyuncak müzesi özellikle aileyi kucaklaması ile büyük bir ilgi görür. Müzenin koridorlarında gezerken sıklıkla “bundan bende de vardı” diyeceksiniz.