Dünya turizminin önde gelen ve Ege bölgemizin incisi İzmir’de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken büyüleyici manzaraya sahip birçok plaj ve koy bulunmaktadır. Bunun yanı sıra tarihi ve kültürüyle de dikkat çeken İzmir her yıl turistlerin akın ettiği turizm destinasyonlarındandır.

Urla’nın en güzel koylarından biri olan Demircili Koyu İzmir merkeze 60 kilometre mesafede bulunuyor. Urla’ya geldikten sonra güneye doğru ilerlediğinizde Yağcılar Köyü’ne geliyorsunuz daha sonra Demircili köyü üzerinden geçen yolla koya ulaşabiliyorsunuz.

Urla'nın En Güze Koyu

Urla’nın En Güze Koyu

Koyun denizi biraz dalgalı çünkü rüzgar alan bir bölge olduğu için aşırı bunaltıcı sıcaklarda burada serinlemenin keyfini de yaşayacaksınız. Burada yüzmenin ve güneşlenmenin yanı sıra deniz sporlarının hepsini deneyimleyebilirsiniz. Kano, kürek ve sörf gibi aktiviteleri rahatlıkla yapabilir, eğlenceli saatler geçirebilirsiniz. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte burada çadır kurabilirsiniz. Koyda yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz özel bir işletme olmadığı için tedarikli gelmenizde fayda var. Sabahları erken kalkıp yürüyüş, trekking yapabilirsiniz. Öğlenleri ise mangal keyfi yaparak yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Doğayla iç içe, huzur dolu unutulmaz bir tatil geçirecek ve burada zamanın geçmesini hiç istemeyeceksiniz.

Urla’ya gelmişkene Klazomenai Antik Kenti Zeytin İşliği’ni mutlaka görmelisiniz. Burada zeytinin soframıza gelene kadarki üretim aşamalarını görebileceksiniz. Necati Cumalı Anı ve Kültür Evi’ni ziyaret ederek yazarın kullandığı eşyaları, giysileri görebilir, yaşadığı evi gezebilirsiniz.

Dünyanın en güzel şaraplarının üretildiği Urla Şarapçılık’ı ziyaret edebilir. Buradaki şarapların tadına bakabilir ve satın alabilirsiniz. Akşamları Urla İskelesi’nde yürüyüşler yapabilir ve burada bulunan restoranlarda rakı-balık eşliğinde yakamozu izleyebilirsiniz.

Urla iskelesinden dilerseniz tekne kiralayabilir veya tekne turlarına katılabilirsiniz. Böylece Urla’nın bütün koylarını ve plajlarını görmüş olacak ve her koyda yüzme molaları vererek hareketli zamanlar geçirebilirsiniz. Yüzmeyi çok iyi biliyorsanız eğer derin sularda dalış yapabilirsiniz.

Urla’nın tarihi, antik köylerini görebilir buradaki köy kahvelerinde kahve içebilir, tavla oynayabilir ve köylülerle sohbet edebilirsiniz.

Urla’dan ayrılmadan önce, Malgaca Pazarı’na giderek buradaki organik, otantik ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz. Eğer, pasaportunuz yanınızdaysa eğer Yunan adalarına giden turlara da katılabilirsiniz.