Dar sokakları, eski Rum evleriyle dikkat çeken, tarihi kalesi, koyları, serin, masmavi denizi ve İstanbul’a yakınlığıyla en çok tercih edilen tatil destinasyonlarından olan, turizm cenneti Bozcaada alınan önlemler sayesinde izole oldu ve koronavirüs nedeniyle ilçeye girişe izin verilmedi.

11 Mart’ta tüm dünyada pandemi ilan edilmişti. O günün sonrasında ise Bozacaada’ya giriş yapmak isteyenler oldu. Ada’da oluşan kalabalık nedeniyle, salgın tedbirleri kapsamında Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği (BOZTİD) bir dizi önlemler aldı. Bozcaada İlçe Umumi Kurulu kararıyla virüs önlemleri kapsamında feribot seferleri haftada bir güne düşürüldü. İlçe Sağlık Müdürlüğü, Bozcadaa Belediyesi, İlçe Jandarma Komutanlığı zabıta birimi ve  Geyikli feribot iskelesinde feribota binenlerin denetimi yapılıyor.

Adaya gelenlerin ise vücut ateşleri sağlık ekipleri tarafından ölçülüyor. Ardından ikamet ettikleri adresler ekiplere bildiriliyor. 14 gün sosyal izolasyon kuralları hem yazılı hem de sözlü olarak kaydediliyor. Süre boyunca adaya gelenlerin evlerinde olup olmadıkları ise denetleniyor. Sosyal izolasyona uymayanlara ise 3180₺ para cezası kesiliyor.

Adaya inşaat malzemesi yüklü araçlar ise Kaymakamlığın izniyle yapılıyor. İnşaat sektöründe çalışan işçilerinde girişleri yasaklandı. Cenaze ve ilaç ihtiyacı içinde özel feribot seferleri yapılıyor. Aynı şekilde adaya gelen balıkçı tekneleriyle, içinde tuvalet, duş, mutfak gibi barınma yerleri olan özel teknelerde dışarıya çıkmaması kaydıyla iskeleye demirlenmesine izin veriliyor. Market ihtiyaçları ise kolluk kuvvetleri aracılığıyla sağlanıyor. Halkın ihtiyaçları Bozcaada Belediyesi ekipleri tarafından sağlanıyor. Halka ücretsiz maske dağıtılıyor. Bunun yanı Kaymakamlık tarım için fide dağıtıyor. Adada 31 Mayıs’a kadar tüm tesisler kapatılmış durumda.

Bozcaada Kaymakamı İbrahim Gültekin, “Mart ayının ikinci haftasından itibaren ülkemiz koronavirüs ile ciddi anlamda mücadele ediyor. Bozcaada olarak biz de tabi ki devletimizin almış olduğu önlemler çerçevesinde Valiliğimizle koordineli bir şekilde, Bakanlığımızın göndermiş olduğu genelgelere harfiyen uyarak, Bozcaada’nın sahip olduğu imkanlardan dolayı, ada ilçesi olmasından kaynaklı ilave aldığımız tedbirler var. Biz sürecin başından beri konuyu hassasiyetle, ciddiyetle takip edip, koronavirüsün adamıza ulaşmaması için tüm önlemleri aldık. Bu doğrultuda adaya olan gemi seferlerini adamızdaki vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde adadan anakaraya, anakaradan adaya insan hareketliliğini minimize edecek şekilde planladık. Haftada bir sefer olarak bunu uyguluyoruz. Ayrıca vatandaşlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda gerek gördüğümüz zaman ek ilave seferler de yapabiliyoruz. Sürecin başından beri kararlı mücadelemiz devletimizin tüm kurumları ve vatandaşlarımız aldığı tedbirler, hassasiyetlerinden ve tedbirlere uymalarından dolayı adamızda çok şükür bugüne kadar pozitif vaka görülmedi” dedi.

İstanbul Adalar’da da virüs riski düşük olduğu için bir ay giriş ve çıkışlara kapatıldı. Sadece ada da ikametgahı bulunanlar giriş ve çıkış yapabiliyor.