Batı Karadeniz bölümü dağlarının ikinci aşamasını oluşturan Abant Gölü, ülkemizin zamansız güzelliğidir.

Bolu’nun Mudurnu ilçesine 18 kilometre uzaklıkta bulunan Abant Gölü, 1350 metre yüksekliğinde tatlı bir heyelan set gölüdür. Geniş bir hektara sahip olan gölün etrafı karaçam, meşe, söğüt, ormangülü, çile, ısırgan gibi flora hayatı ile çevrilidir. Etrafı boydan boya yeşillik alanların oluşturduğu tepelerden meydana gelen Abant, bitki örtüsünün zenginliğinden dolayı, 1988 yılında tabiat parkı olarak koruma altına alındı.

Ülkemizin bakir kalan turizm destinasyonları arasında ilk sıralarda gelmeyi başaran Abant Gölü, yılın her mevsimi muazzam doğası neticesinde yerli ve yabancı gezginlerin ilgi odağı haline gelir. Bolu’nun soğuk havasına karşın, ahşap dağ evlerinde yağan karı şömine karşısında şarabınızla beraber izlemenin mükemmel haz verdiği bölge, size oldukça keyifli bir tatil yaşatır. Kışın yağan kar ile beraber ağaçların ve gölün bembeyaz bir örtü ile kaplandığı Abant, aynı zamanda yazın da piknik alanı dışında yoğun rağbet gören kamp alanıdır.

abant gölü sandal gezisi

abant gölü sandal gezisi

Birbirinden güzel şelaleler, yaylalar, ormanlar ve travertenler ile göz alıcı tabiatının her durumda kendini belli ettiği merkezde; vahşi hayvanların doğaya uyumunu, flora ve fauna zenginliğini görmek için Abant Doğal Yaşam Müzesini keşfedin.

1970’lerde Türk sinemasının ilk keşiflerinden olan bölge, pek çok filmin ve dizinin ana mekanı olması ile beraber ülkemizde tanınır turizm adresleri arasında yerini almaya başladı. Ardından yüksek oranlarda bir turizm kapasitesine ev sahipliği yapmaya başlayan merkez, popüler bir hal alması sonucunda geniş bir yaşam alanı haline çevrildi.

Doğanın bin bir türlü halini görebileceğiniz Abant, şehir yaşamından uzak, doğal olan her şey ile iç içe bir turizm rotasıdır. Bunun en büyük kanıtlarından biri ise Abant Gölü’nün girişindeki yöredeki köy kadınlarının elinden çıkan Abant Köy Pazarıdır. En güzelinden büyük emekler karşılığında yapılan bu doğal ürünlerin ve yörenin sembolik eşyalarının varlığını keşfetmek de oldukça eğlencelidir.

Anadolu’nun aşçıları ile ünlü Bolu mutfağının lezzetini taşıyan Abant, aynı zamanda birçok restoran ile de damaklarınızı şenlendirir. Abant Gölünün etrafında konaklayabileceğiniz çok sayıda tesis, şık otel, pansiyon ve yörenin tarzına uygun doğa içinde ağaç evler vardır.