Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı olan dünyanın en çok turist çeken tatil beldesi Kalkan’a daha çok İngiliz turistlerinin ilgi gösterdiği bir yer. Dünyaca ünlü tarihçi Heredot’unda kitaplarında bahsettiği eşsiz bir doğa yapısına sahiptir.

Heredot Kalkan için “Dünyada yıldızların en yakın olduğu yer” demiştir. Bölge bir çok medeniyetin egemenliğinde kaldığı için çok geniş, etkileyici bir kültüre ve tarihe sahiptir. Hititler, Lidyalılar, Romalılar, Osmanlılar…. Bu uygarlıklara ait bir çok kalıntıyı burada görmek mümkün. Kalkan sadece doğa güzelliğiyle değil tarihi ve kültürel zenginliğiyle de dikkat çeken kültürel merkezlerden biri…

Yıldızların En Yakın Olduğu Yer

Yıldızların En Yakın Olduğu Yer

Dünyanın en güzel ve en büyük plajlarından biri olan Patara’da burada yer almaktadır. Kalkan‘ın her yerini rahatlıkla gezebilmeniz ve görmeniz için burada uzun süreli bir tatil yapmanız gerekiyor. Doğal alanları ise korunmuş ve kamp alanları oldukça fazla… Burada yamaç paraşütü, rüzgar sörfü, trekking, kros, dalış gibi doğa sporlarının hepsini yapabilirsiniz. Arkadaşlarınızla birlikte unutulmaz bir kano geziside düzenleyebilirsiniz.

Buraya gelmişken konyonun oluşturduğu dağın ikiye bölündüğü ve kaynak sularının denizle bütünleştiği masmavi serin zaman zaman sıcak, ince beyaz kumunun üzerinde güneşlenebileceğiniz Kaputaş Plajı’nı görmeden dönmeyin. Plaja merdivenlerden inmeden önce yol üzerinden eşsiz manzaraya kuşbakışı bakabilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Bunun yanı sıra mavi yolculuğun en güzel rotalarından olan Fırnaz Koyu’nu görebilir, denizde yüzmenin ve güneşlenmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Kalkan’dan tekne kiralayarak unutulmaz bir koy turu yapabilirsiniz. Patara Antik Kenti, Xanthos Antik Kenti, Letoon Antik Kenti, Pirha Antik Kenti başta olmak üzere bütün ören yerlerini gezerek geçmişin izlerine tanık olabilirsiniz. Kalkan Halk Plajı’na gidebilirsiniz buradaki tüm hizmetler ücretsiz olarak sunuluyor. Bunu yanı sıra Mavi Mağara ve İnbaş Mağarası’nı da görebilirsiniz.

Uzun bir günün ardından Kalkan’a konakladığınız tesise dönebilirsiniz. Akşam dışarı çıkıp canlı müzik eşliğinde bir restoranda yemeğinizi yiyebilir, şarabınızı yudumlayabilirsiniz.

Kalkan’a rahatlıkla ulaşmanız mümkün. Karayolu ve havayolunu kullanabilirsiniz. Karayolu üzerinden gelecekseniz İstanbul-Kalkan arası 832 kilometre, İzmir’le 407, Ankara’yla 648 kilometre mesafeye sahip. Şayet İstanbul veya Ankara üzerinden gelirseniz eğer Afyon-Burdur-Tefenni-Fethiye yönlerini kullanmanız gerekiyor.