Son günlerde oldukça fazla duyduğum yürüyerek, semt semt gezi turlarından birine katıldım geçen hafta. Çok iyi bildiğimi düşündüğüm semtlere gezilere gitme konusunda biraz çekimser kaldım. Fakat tarihin, binaların, sokakların, kapıların ve yaşanmışlıkların hikayelerini dinlemek çok keyif verdi.

Katıldığım tur Haliç’te gün batımını, çilingir sofralarını ve Beyoğlu’nun arka sokaklarını içeriyordu. Oldukça ekonomik olan bu turda eski İstanbul mezeleri tadımı sonrasında ilk olarak Beyoğlu Balık Pazarında lakerda ve füme tadımı yaptık. Ardından da ara sokakların gizemli tarihini dinleyerek, hikayelerini öğrenerek devam etti gezimiz. Haliç ile başlayıp, Haliç kıyılarında kimlerin yaşadığı, Kiliseler, Hasköy, Galatasaray, Eski Lokantalar, Pastaneler, Tünel, Galata Kulesi, Yüksek Kaldırım, Karaköy, Fransız Geçidi, Rus Çatı Kiliseleri, Karaköy’ün ticari geçmişi ve yeni açılan restoranlar ile son buldu gezi.

Çok beğendiğim bu şehir turunda çektiğim fotoğrafları da paylaşıyorum. Diğer gezilere katıldıkça o turlar hakkındaki notlarımı da buradan okuyabilirsiniz.