Amishler’in Pensilvanya eyaletinin Lancaster County ilçesinde yaşayanları görme şansım oldu. Amish’ler hakkında bir çok şey yazılmış, çizilmiş. Ve hatta filmlere konu olmuşlar.

Ben de kendi izlenimlerimi aktarayım.

Günümüz modern toplumunun vazgeçilmezi olan teknolojiyi reddetmeleri çok güzel.

Elektrik kullanmıyorlar, televizyon, radyo yok ve hatta telefonları yok. Telefon dendiğinde hemen aklınıza cep telefonu gelmesin. 70’lerin çevirmeli telefonları bile yok 🙂

Amishler Amerika’nın kırsal bölgelerinde çok popüler

Bir gezi sırasında “Amish People” turuna katılmıştım. Açık söyleyeyim. O güne kadar varlıklarından haberim yoktu. Benim için çok ilgin, farklı ve güzeldi. Çünkü, -kısmende olsa- istediğim tarzda yaşıyorlardı.

Yetişkin erkek, yetişkin kadın, kız çocuk, erkek çocuk ve bebeklerin giyebilecekleri kıyafetler.. Renkler belirliydi. 18.yy dan beri değişmemiş bir tarz. Erkekler şapkalı, kadınlar ise baş örtü yerine boneli.. Son zamanlarda yapmaya çalıştığım, ihtiyaçları en aza indirme ve evimdeki fazlalıkları dağıtıp, sade bir hayata geçme isteğimin canlı örneği karşımdaydı. Fakat her şeye rağmen bu kadar tek düze ve tek tip bir yaşam olması da hoş değildi.

Atlı araba kullanıyorlardı. El emeği ile ürettikleri ürünler ile tarım ürünlerini satarak geçimlerini sağlıyorlardı. Ağır dini kuralları vardı. Tabi ki bir kadın olarak beni en rahatsız eden şey ataerkil bir topluluk olmalarıydı. Ama her şeye rağmen yaşam tarzları mutlaka incelenmeli..

Bana ters gelen şey  ise onları bir otobüs turu ile izlemekti. Başka seçeneğim olmadığı için bu yolu tercih etmiştim.  Bu kadar kapalı bir topluluğun içinde otobüsle dolaşıp, özelliklerini öğrenip, ürettiklerini satın alabiliyorsunuz. Çoğu zaman “acaba rahatsız ediyor muyum?” diye düşündüm. Duygusal etkenler söz konusuydu..

Onları yakından gözlemleme ayrıcalığını yaşadığım için kendimi şanslı hissediyorum.

[likebtn lang=”tr” i18n_like=”Beğendim” i18n_dislike=”Beğenmedim” popup_content_order=”popup_share”]

 

Amishler, Amerika'da Enteresan Bir Topluluk

Amishler, Amerika’da Enteresan Bir Topluluk – Banu Dal Yazısı


Amerika vize işlemleri için bizi hemen arayın!