İngiltere’de kaldığım dönemde, hafta sonları günübirlik şehir turlarına katıldım. Bu turlardan biri de Stratford Turuydu. Stratford çok küçük bir yer. Merkezden oraya otobüs ile de gidilebiliyor.

Stratford’un en ünlü şeyi ise Shakespeare’in burada doğup büyümesi. İlk olarak Shakespeare’ in okuduğu okula gittim, daha sonra da doğduğu eve ve evli olduğu Anne Hathaway’ın evine. Karısının evi ve bahçesi ise düş gibiydi. Kasaba tarih kokan bir yer. İnsanlar, bizim müzelerde tuttuğumuz arabalar ile hala pazar ayinine gidiyor. Shakespeare, 1564 yılında doğmuş ve kasabada her şey o yıllardan kalma gibi duruyor. Yani korunmuş.

Gelelim esas konumuza…

Stratford evlerinde kullanılan çekyat illetini bulaştıran Shakespeare’miş!!!

Evlerde çekyat olayı beni biraz rahatsız eder. Hep düşünmüşümdür bu çekyatlar olmasa ne alırdık evlerimize diye.
Shakespeare 8 kardeşmiş. Evini gezerken her yatağın altından çıkan, tekerlekli, ahşap kasalı ve çekince yatabileceğiniz, 2. yataklar yani prototip çekyatlar varmış…

Anlıyorum ki ilk çekyatlar 1500’lü yıllarda icat olmuş 🙂

Evin içindeki canlandırma gerçekten de çok iyiydi. Oyuncular o yılları yansıtan kostümleri ile Shakespeare ailesinin evde neler yaptıklarını sahneliyordu.

Shakespeare, kendi odasında pencereleri ,camları, duvarları, kapıları eskiz kağıdı gibi kullanırmış. Bahçeye çıktığımda da tiyatro öğrencilerinin Shakespeare’in tiradlarını oynamalarını görmek ilginç bir tesadüf oldu. Bir köşeye oturdum ve onları keyifle izledim. Bu küçücük kasabada güzel bir pazar günü geçirdim.

Ama hala Stratford ya da Shakespeare isimlerini duyduğumda aklıma ilk gelen prototip çekyat 🙂


[likebtn lang=”tr” i18n_like=”Beğendim” i18n_dislike=”Beğenmedim” popup_content_order=”popup_share”]

 

william sheakspeare ve banu dal

william sheakspeare


TatilCity.NET çok kısa bir zamanda İngiltere vizesi alıyor!