TatilCity.NETTatilCity.NET

Büyükçekmece Gezi Rehberi

İstanbul Büyükçekmece Gezi Rehberi

İstanbul Büyükçekmece Gezi Rehberi


İstanbul’un batısında Marmara Denizi kıyısında yer alan Büyükçekmece ilçesi, kuzeyde Çatalca ve Arnavutköy, doğuda Esenyurt, güneyde Beylikdüzü ilçeleri ve Marmara Denizi ile batıda Silivri ilçesi ile komşudur. İstanbul ilinin yüzde 3.5'lik kısmını kapsayan Büyükçekmece, Marmara Denizi'nde kendi ismini taşıyan körfezin çevresinde ve yine kendi ismini taşıyan 29 kilometrekare alana sahip Büyükçekmece Lagün ve Baraj Gölü’nü de kapsayan bir ilçedir. İstanbul'un temiz ve gayet düzenli 25 kilometre uzunluğundaki sahil şeridine sahip olan Büyükçekmece, ilgi çeken sayfiye merkezlerinden biridir. Ayrıca tarihi yapılarıyla da dikkat çeken ilçe, turizm bakımından da gelişmiştir. Güzel kumsallara, göle ve doğal yaşamın korunduğu alanlara sahip olan Büyükçekmece; kültür sanat festivalleri, ulusal ve uluslararası fuarlara ev sahipliği yapmaktadır.
Tarihi, Milattan Önce 7’nci yüzyıla kadar uzanan Büyükçekmece’de ilk insan yerleşiminin Helenler tarafından oluşturulduğu saptanmıştır. Milattan Önce 2’nci yüzyılda Bizans egemenliğine giren bölge, Athyra ismiyle anılıyordu. Helenlerden sonra Büyük Hun İmparatoru Atilla, Milattan Sonra 447 yılında ordusuyla Çatalca'dan geçip Büyükçekmece'ye girmiş, Bizans'ı vergiye bağlayıp geri dönmüştü. Avar Türkleri 616 yılında, Bulgarlar ise Kurum Han komutasında 813 yılında Çatalca üzerinden İstanbul'a kadar gelmişti.
Türklerin bölgeye gelişi 1357 yılına rastlar, ancak Türkler Bizans deltasına yerleşmiş olsalar da bölge uzunca bir dönem Bizans egemenliği altında kalmayı sürdürmüştür. Fatih’in İstanbul'u fethetmesinin ardından Osmanlı İmparatorluğu'na bağlanan Büyükçekmece, bir sayfiye ve tarım beldesi olmuştur. Ayrıca Bizans ve Osmanlı döneminde orduların konaklama yeri olan Büyükçekmece, yoğun bir yerleşim değildi. Osmanlı İmparatorluğu döneminde av ve kışlak yeri olan bölge, 1829 Osmanlı-Rus savaşının ardından çok sayıda Türk göçmenin yerleşimine sahne olmuştur. Bugünkü Büyükçekmece, tarihinden dolayı köprü özelliğini korumaktadır. İlçenin gezilebilecek çok sayıda tarihi ve doğal yeri mevcuttur.

İstanbul Büyükçekmece Turistik Rehber - İstanbul Büyükçekmece Gezilecek Yerler - İstanbul Büyükçekmece Yapılacak Şeyler
İstanbul Büyükçekmece Gezilecek Yerler

İstanbul Büyükçekmece Gezilecek Yerler


Tarihi yapılarıyla Büyükçekmece’de gezilecek yerler…


Menzil Külliyesi

Osmanlı İmparatorluğu döneminde, 16’ncı yüzyılda asker, kervan ve tüccarların dinlenmesi için yapılan Büyükçekmece Menzil Külliyesi, Kanuni Sultan Süleyman ile Sadrazamı Sokullu Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Oldukça büyük olan bu külliyede, Kanuni Sultan Süleyman’ın yaptırdığı köprü, kervansaray ve çeşme onarımdan geçirildikten sonra bugüne kadar sağlam olarak varlığını sürdürmüştür. Ancak Sokullu Mehmet Paşa tarafından külliye için yaptırılan odalar ve dükkanlar bugüne kalmamıştır. Bugüne sağlam olarak ulaşan yapıların büyük kısmı Mimar Sinan tarafından yapılan eserlerdir. Halihazırda Kültür Parkı olarak hizmet veren Menzil Külliyesi, festival ve konserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Sultan Süleyman Kervansarayı

Büyükçekmece Menzil Külliyesi’nin önemli yapıları arasında yer alan Sultan Süleyman Kervansarayı, çatısı kurşunla kaplı olduğu için Kurşunlu Han olarak da bilinmektedir. 1566 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan kervansaray, Asya-Avrupa ticaret yolu üzerinde yer almaktadır. Kesme taştan 48 metre uzunluğunda yapılan kervansaray, yapıldığı zaman önemli bir konaklama merkeziydi. Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü’nün kışın buz tutmaması için bu kervansarayın ısıtma sistemi Mimar Sinan tarafından alttan borularla köprüye bağlanmıştır. Yapılan onarımlarla doğası bozulmadan bugüne kadar sağlam olarak kalan kervansaray, günümüzde kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Sokullu Mehmet Paşa Camii

Sokullu Mehmet Paşa’nın 1567’de yaptırdığı cami, kervansarayın yanında yer almaktadır. En dikkat çekici tarafı minaresi olan caminin, bu minaresinin benzeri dünyada sadece Mısır’da bir camide mevcuttur. Yüzyıllar boyunca ayakta kalan bu minare dantel gibi işlenmiş haliyle muhteşem bir güzelliğe sahiptir. Bugüne kadar orijinal halini koruyarak gelen Sokullu Mehmet Camii ve minaresi Büyükçekmece’nin görülmesi gereken yapıları arasında yer almaktadır. Öte yandan caminin önünde bulunan çeşme de Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır.

Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü

İlçenin en dikkat çeken tarihi yapılarından olan Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü, Mimar Sinan tarafından “uzun boylu, hilal kaşlı güzel” olarak tanımlanmıştır. Mimar Sinan Köprüsü olarak da bilinen köprü, Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a Büyükçekmece ve Marmara Denizi’nin birleştiği noktada inşa ettirilmiştir. Mimar Sinan’ın “şaheserim” dediği köprü, 636 metre uzunluğa, yaklaşık 8 metre genişliğe, dört bölüm, 28 kemere sahiptir. Bugüne kadar ayakta kalan bu ihtişamlı yapı, harika bir manzaraya sahiptir.

Enver Paşa Köşkü

Osmanlı’nın son zamanlarına damgasını vuran Enver Paşa ve ailesinin yaşadığı yazlık köşk olan Enver Paşa Köşkü; üç katlı, beyaz boyalı ve bahçesinde yer alan havuzu ile harika bir görünüme sahiptir. Ahşap olan köşk, bugüne kadar sağlam olarak varlığın sürdürebilmiştir. Öte yandan yine Enver Paşa tarafından yaptırılmış olan çeşme de Büyükçekmece meydanında ziyaret edilebilir.

Fatih Camii

İlçenin Fatih Mahallesi’nde yer alan Fatih Camii’nin yapım tarihiyle ilgili kesin bir bilgi yoktur. Büyükçekmece’nin görülmesi gereken tarihi yapıları arasında yer alan Fatih Camii’nin 17’nci yüzyıldan sonra yapıldığına dair emareler mevcuttur.

Dünya Kostümler Müzesi

Mimar Sinan sahil yolunda yer alan Dünya Kostümler Müzesi, dünyanın çeşitli yerlerinde kullanılan kostümlere ev sahipliği yapmaktadır. Burada sergilenen kostümleri görebilir, ilginç anlar yaşayabilirsiniz. Müze, perşembe ve pazar günleri haricinden ziyaretçilerini kabul etmektedir.

Büyükçekmece sahilleri

İstanbul’un denize girebilecek nadir ilçeleri arasında bulunan Büyükçekmece, yaz aylarında yoğun sahillere sahiptir. Yürüyüş yapmaya uygun olan Mimar Sinan Sahil yolunun yanı sıra ilçede yer alan halk plajlarında yüzülebilmektedir. Bu plajda yer alan kafe ve restoranlarda mola verip, bölgedeki otellerde konaklayabilirsiniz.

Büyükçekmece’de nerede ne yenir?


Albatros Restaurant

Büyükçekmece’nin önde gelen restoranlarından olan Albatros, 1993 yılında faaliyete geçmiştir. Marmara Denizi ile Büyükçekmece Körfezi’nin ufkunda yer alan restoran, harika manzarası eşliğinde benzersiz güzellikteki gün batımı, güler yüzlü servisi ve romantik müzikleriyle hizmet vermektedir. Tazı balık çeşitlerini sunan restoranda, 250 kişilik salonda özel günlerinizi de kutlamanız mümkün.

Balık Osman Restaurant

Büyükçekmece’nin en eski restoranları arasında yer alan Balık Osman’ın kuruluşu 1947 yılına uzanmaktadır. Tecrübesi, hizmet kalitesi ve hijyeniyle öne çıkan restoran eşsiz göl ve deniz manzarasına sahip. Günlük deniz ürünlerini ve meze çeşitlerini sunan restoran, 700 kişilik kapasiteye sahip ve üç katta hizmet veriyor. Ayrıca 200 kişilik açık ve kapalı terasa da sahip olan restoranda nefis deniz ürünlerini tatmanızı öneririz.

By Mıstık Antep Sofrası

Antep yöresinin nefis ve eşsiz yemeklerini sunan By Mıstık Antep Sofrası; kalite, güler yüz ve samimiyet ile öne çıkıyor. Fatih Mahallesi Metin Oktay Caddesi’nde hizmet veren restoranda Antep’in eşsiz tatlarını denemenizi tavsiye ederiz.

Kalikratya Restaurant

Denizle iç içe bir balık lokantası olan Kalikratya Restaurant, Türk-Yunan mutfağının leziz mezelerini sunuyor. Harika ambiyansıyla neşeli vakitler sunan bu restoran, kaliteli hizmet felsefesini masanıza ulaştırıyor. Mimarsinan Mahallesi İskele Caddesi’nde bulunan Kalikratya Restaurant da Büyükçekmece’nin en kaliteli restoranları arasında bulunuyor.

Kebapçı Çetin Usta

Dört şube ve yaklaşık 150 çalışanıyla faaliyet gösteren Kebapçı Çetin Usta, "yemediğimizi yedirmeyeceğiz" sloganıyla hareket ediyor. Kebap konusunda oldukça iddialı olan Çetin Usta'nın 40 yıla yakın deneyimiyle hazırlanan lezzetlerini tatmanızı öneririz. Batıköy Mahallesi Atatürk Bulvarı’nda faaliyet gösteren Kebapçı Çetin Usta, Büyükçekmece’nin en kaliteli restoranları arasında yer alıyor.

Mangalbaşı Et Lokantası

Büyükçekmece’de deniz ve gölün birleştiği yerde, tarihi Mimarsinan Köprüsü manzarası eşliğinde hizmet veren Mangalbaşı Et Lokantası, adından da anlaşılacağı üzere mangal konusunda oldukça başarılı bir restoran. Her akşam canlı müzik eşliğinde misafirlerini ağırlayan restoran, Kültürpark girişinde yer alıyor.

Selviler İşkembe Salonu

Büyükçekmece’nin meşhur restoranları arasında bir de işkembe salonu yer alıyor. 1988’de hizmete giren Selviler İşkembe Salonu, deneyimli ve güler yüzlü ekibiyle oldukça kaliteli lezzetler sunuyor. İşkembe çorbası, tuzlama, ayak paça, kelle paça, kokoreç tandır, Arnavut ciğeri gibi lezzetlerin yanında Kemalpaşa ve fırında sütlacıyla hizmet veren mekan, 7 gün 24 saat açık. E-5 Karayolu Üzeri Muharrem Saltık İş Merkezi’nde yer alan mekanı, işkembecilere mutlaka öneririz.
İstanbul Büyükçekmece Gece Hayatı

İstanbul Büyükçekmece Gece Hayatı


Büyükçekmece’de gece hayatı…

Oldukça hareketli bir gece hayatına sahne olan Büyükçekmece’de çok sayıda bar, disko ve restoran sabah saatlerine kadar hizmet vermektedir. Deniz kenarında bulunan bir ilçe olduğundan çoğu sahilde, kimi ise iç kısımlarda pek çok eğlence mekanının yer aldığı ilçede öne çıkan yerler şöyle: Maschera Bistro, Huysuz Bar, Keyfi Diyar Bar, Geppetto Summer, Club Aqua, İbiza Nıght Club, Hurdacı Gasthaus, Ambiance Bar, Türkçe Clup, Sinnan Restaurant, Düldül Teras Cafe, Kalikratya, Teras Bar, Afrodita, Tepe Club, Blue Word Otel-Discoteq, Gençliğim, Cafe 124, B Club Castle Bar, Clup Beijos.

Sonuçları sırala:

Mercia Otel
İstanbul Türkiye

0 görüşler

Otel, İstanbul’un , Büyükçekmece semtine bağlı olan Kumburgaz semtindedir. Restorasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra 2012 Mart ayında açılışı yapılan otel E-5

ortalama fiyatı400TL SEÇİN