TatilCity.NETTatilCity.NET

Kalkan Gezi Rehberi

Antalya Kaş Kalkan Gezi Rehberi

Antalya Kaş Kalkan Gezi Rehberi


Antalya’nın güzide tatil beldelerinden olan Kalkan, Kaş ilçesine bağlıdır. Tarih, deniz ve doğal güzelliklerin bir arada bulunduğu, şehir dokusu pek bozulmamış olan Kalkan’ın eski adı Kalamaki’dir. Tipik bir balıkçı kasabası olan Kalkan; eski evleri, temiz sokakları ve rengarenk çiçekleriyle ziyaretçilerini hayran bırakan bir beldedir. Tarihi Likya kentlerine yakınlığıyla da dikkat çeken Kalkan, emekli yabancı turistlerin yerleştiği bir kasaba olma özelliği de taşımaktadır. Özellikle İngilizlerin villalar satın alarak yerleştiği belde, lüks tatil olanaklarının yanı sıra tarihi mekan ve plajlarıyla herkesin zevkine uygun tatil imkanları da sunmaktadır.
İskelede yer alan balık restoranları, sevimli barları, el işi satan tezgahları ve dükkanlarıyla küçük ama sevimli bir kasaba olan Kalkan, sakin ve huzurlu bir tatil yapmak isteyenlerin tercihleri arasında yer almaktadır. Belde merkezinde olmasa da toplu taşıma ve özel araçlarla kısa sürede ulaşılabilecek çok sayıda plaja da sahip olan kasaba, geceleri oldukça hareketli ve eğlenceli bir tatil beldesine dönüşmektedir. Kaş yolunda bulunan Kaputaş Plajı ve Fethiye yönündeki ünlü Patara Plajı, denize girmek için en çok tercih edilen yerlerin başında gelmektedir.
Antalya Kaş Kalkan Gezilecek Yerler

Antalya Kaş Kalkan Gezilecek Yerler


Antik kentleri ve doğal güzellikleriyle Kalkan'da gezilecek yerler...


Bezirgan Yaylası

Kalkan’a yakın yaylalardan olan Bezirgan, özellikle sıcak yaz günlerinde sahillerde bunalanların tercih ettiği dinlenme yerlerinden biridir. Sıcaklığı deniz kıyısına göre beş derece daha düşük olan Bezirgan Yaylası’nda daima esen rüzgar serin bir hava oluşturur. Kalkan belde merkezinden minibüslerle ulaşılabilen yayla, yaklaşık 15 dakikalık bir yolculuğun sonunda görülebilmektedir. Deniz seviyesinden yüksekliği 500 metre civarında olan Bezirgan Yaylası, yayla evleriyle birlikte harika bir görüntü sergilemektedir. Köy meydanı yaz aylarında oldukça hareketli olup, buradaki ağaçlar altında koyu sohbetler eşliğinde soğuk bir şeyler içmek oldukça keyiflidir. Turizm konusunda gelişmiş olan Bezirgan’da, konaklayacak yer bulmak ve turlar aracılığıyla düzenlenen çevre gezilerine katılmak mümkündür.

Patara Plajı ve Patara Antik Kenti

Antik Likya uygarlığının en eski kentlerinden ve başkent olan Patara Antik Kenti, Kalkan belde merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki Ovagelemiş Köyü’nde bulunmaktadır. Noel Baba olarak bilinen Aziz Nikola’nın da bu kentte yaşadığı belirtilmektedir. Çok sayıda tarihsel kalıntının bulunduğu bu antik kentte, arkeolojik değerlerin yanı sıra bir de harika plaj yer almaktadır. Aynı zamanda Caretta Carettaların yumurtalarını bıraktığı yerlerden olan Patara Plajı, bu yönüyle ayrı bir öneme sahiptir. Oldukça uzun ve geniş olan plaj, her yıl burayı ziyaret eden binlerce yerli ve yabancı turisti büyülemektedir.

Kaputaş Plajı

İsmi Kalkan’la özdeşleşmiş yerlerden biri olan Kaputaş Plajı, Kaş ile Kalkan arasında muhteşem manzaraya sahip yol üzerindeki kanyon ağzında yer almaktadır. Plaja, yanındaki tepeden bakıldığında karşılaşılan manzara herkesi hayran bırakmaktadır. Çıkışı biraz zorlu da olsa manzarayı izleyebilmek için tepeye çıkmayı pek çok kişi göze almaktadır. Denizi gayet güzel olan Kaputaş Plajı’nda tesis yoktur, o nedenle burada yüzmek isteyenler yiyecek, içecek ve şemsiyelerini yanlarında getirmektedir.

Saklıkent Kanyonu

Kalkan yakınlarında gezilebilecek yerlerden biri de 17 kilometre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun kanyonu olan Saklıkent’tir. Yaklaşık 200 bin yıl önce yaşandığı sanılan çökme sonucu oluşan Saklıkent Kanyonu, her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği bir doğa harikasıdır. Girişindeki buz gibi suyun içinde bacaklarınızın epey bir üşüdüğü kanyonda; kimi yerleri çamur, kimi yerleri taşlık ve kayalık, sular içinde uzun ve oldukça keyifli bir yolculuk sizi beklemektedir. Kalkan’da tatil yapan herkesin bir gününü Saklıkent Kanyonu’na ayırmasını mutlaka öneririz.

Xanthos Antik Kenti ve Letoon Antik Kenti

Adını UNESCO Dünya Miras Listesi’ne yazdıran Xanthos Antik Kenti, Likya uygarlığının pek çok izini günümüze kadar taşımıştır. Kalkan’da ziyaret edilebilecek en önemli yerlerden biri olan antik kentte, mezarlar ile çok sayıda tarihi eser bugüne kadar ulaşmıştır. Geçmişi Milattan Önce 7’nci yüzyıla kadar uzanmaktadır. Xanthos Antik Kenti’nin komşusu olan Letoon Antik Kenti ise Yunan mitolojisindeki çok sayıda tanrı ve tanrıçanın tapınaklarına ev sahipliği yapmıştır. Önemli kalıntıların yer aldığı bu kentleri her yıl çok sayıda kişi ziyaret etmektedir.

Pirha Antik Kenti

Kalkan’da ziyaret edilmesi gereken antik kentlerden biri de Pirha’dır. Burası da Antik Likya’nın büyük kentlerinden biri olup; içinde bulunan kaya mezarları, lahitler ve buradan çıkarılarak müzelerde sergilenen antik kadın heykelleriyle öne çıkmaktadır. Girişlerin ücretli olduğu Pirha Antik Kenti ve ören yerine giderken yanınıza müze kartınızı almayı unutmayın.

Kalkan Mağaraları

Likya uygarlığının izlerini taşıyan çok sayıda antik kente ev sahipliği yapan Kalkan, aynı zamanda mağaralarıyla da ünlüdür. Bu mağaraların başında gelen Mavi Mağara, mutlaka görülmesi gereken büyüleyici bir yapıya sahiptir. Mağara adını, güneş ışıklarının yarıklardan sızıp sulardan yansımasıyla oluşturduğu mavi renkten almaktadır. Bunun yanı sıra ismini içerisindeki güvercinlerden alan Güvercinlik Deniz Mağarası da ilgi çekici bir doğal güzelliktir. Bu mağaraya sadece yüzülerek ulaşılabilmektedir. Ayrıca İnbaş Mağarası da Kalkan’da bulunan etkileyici mağaralardan biridir.

Kalkan’da nerede ne yenir?

Liman bölgesinde ve deniz kenarında çok sayıda lokanta ve restoranın yer aldığı Kalkan’da; ağırlıklı olarak ızgara et ve tavuk ürünleri, kuzu tandır, kebap, sac kavurma, lahmacun ve pide çeşitleri bulunmaktadır. Ancak en çok tercih edilen restoranlar elbette ki deniz kenarında yer alan balık restoranlarında deniz ürünleridir. Buralarda palamut, orfoz, mercan ve kefali özellikle öneririz. Ayrıca zeytinyağlı kabak çiçeği dolması da bölgenin en sevilen yemekleri arasında yer almaktadır.

Akdeniz Restaurant

Ağırlıklı olarak turistlerin tercih ettiği Akdeniz Restaurant, Patara ile Kaputaş plajlarına yakın konumuyla ilgi görmektedir. Beldedeki en sevilen restoranlardan olan Akdeniz, bir aile işletmesi olması nedeniyle samimi ve sıcak bir atmosfere sahiptir. Balık çeşitleri, kalamar ve diğer deniz mahsullerini yiyebileceğiniz Akdeniz Restaurant’ta mezeler de oldukça lezzetli bir şekilde hazırlanmaktadır.

Aubergine

Kalkan Limanı’nda yer alan Aubergine, deniz kıyısında palmiyeler altında yemek isteyenlerin tercih ettiği harika bir mekan. Deniz ürünlerinden et yemeklerine kadar oldukça geniş bir menüsü olan restoranda güler yüzlü hizmet ve kaliteli servis dikkat çekmektedir.

Belgin’s Kitchen

İlginç bir konsepti olan Belgin’s Kitchen’da yerdeki minderlerde oturarak yemek yiyebilirsiniz. Türk mutfak kültürünün en güzel örneklerinin sunulduğu restoranda, oldukça lezzetli yemekler ev ortamında sunulmaktadır. Yalı Boyu’nda bulunan Belgin’s Kitchen’ın harika atmosferinde bir öğlen veya akşam yemeği mutlaka öneririz.
Antalya Kaş Kalkan Gece Hayatı

Antalya Kaş Kalkan Gece Hayatı


Kalkan’ın renkli ve hareketli gece hayatı...

Oldukça hareketli ve renkli olan Kalkan gece hayatında, küçük barlar öne çıkan eğlence mekanlarıdır. Sokakta kurulan masalarda içkinizi yudumlayarak arkadaşlarınızla sohbet edebileceğiniz gibi daha hareketli mekanlarda dans ederek eğlenmeniz de mümkündür. Eski bir Rum balıkçı köyü olan Kalkan’da butik eğlence mekanları daha çok tercih edilmektedir. Kokteylleriyle ünlü bu mekanlarda farklı lezzetleri deneyebilir, müziğin tadını çıkarıp keyifle eğlenebilirsiniz. Beldede öne çıkan barların başlıcalarını; Yalı Bar, Fountain, Sade Terrace, Mini Bar ve Botanik Garden Bar şeklinde sıralayabiliriz.
Limanda deniz kenarında olan mekanlarda ise hem denizi izleyip hem de içkinizi yudumlayabilirsiniz. Deniz kıyısında bulunan ve size önerebileceğimiz bu barların başlıcaları ise Yacht Point ve On the Rocks isimli mekanlardır. Gecenin geç saatlerine kadar dans ederek eğlenmek isteyenler için ise Club Chocolate’ı tavsiye edebiliriz.
Müzik türlerine göre ise rock müzik severlere Mavi Bar’ı, alternatif rock tercih edenlere Hideaway’ı, jazz müzikten hoşlananlara ise Echo Bar’ı önerebiliriz.