TatilCity.NETTatilCity.NET

Lviv Gezi Rehberi

Ukrayna Lviv Gezi Rehberi

Ukrayna Lviv Gezi Rehberi


UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Lviv, Ukrayna dilinde ‘Lion’ anlamına gelir. Ukrayna’nın ikinci büyük kenti olma özelliğini taşıyan Lviv’in "yüzde 85 oranında kadın nüfusuna sahiptir” bilgisini daha önce mutlaka duymuşsunuzdur. Ancak Lviv, sadece bu özelliği ile değil; nostaljik tramvayıyla, eski sokakları ve tarihi dokusuyla da tanınmaktadır. Burada kendinizi başka bir dünyaya ait hissetmeniz mümkündür. Diğer yandan Lviv, Ukrayna’nın kültür başkentidir.İkinci Dünya Savaşı sırasında ağırlıklı olarak Polonyalıların yaşadığı bir şehir konumundayken, savaştan sonra Polonya’nın batıya kaydırılmasıyla Lviv, Ukrayna topraklarına katılmıştır. Kiliseleri, müzeleri ve opera binasıyla oldukça zengin bir tarihi birikime sahip olan kent, mimarisi ve kalitesiyle tam bir Avrupa kenti konumundadır. 2006 yılında 750. yaşını kutlayan şehrin ambleminde aslan simgesi kullanılır. İkinci Dünya Savaşı’nın en fazla izlerini taşıyan Lviv, 5. Yüzyıl’da kurmuştur. Uzun yıllar boyunca Avusturyalıların, Rusların, Galiçyalıların egemenliği altında kalan Lviv, daha sonra Polonya egemenliğindeydi. Öte yandan yüksek öğrenime oldukça önem veren Lviv, iki büyük üniversiteye de ev sahipliği yapmaktadır.

Lviv’de yapılacak şeyler

Lviv’e gitmek isteyenler için çeşitli bilgiler… “Lviv’de Yapılacak Şeyler” bu şehir hakkında turistik bir el kitabı gibi hazırlandı. “Bu yazılanlar bana yetmez” diyenler için de çok daha fazla detay içeren Lviv gezi rehberi hazırladık.

tatil city

Ukrayna Lviv Gezilecek Yerler

Ukrayna Lviv Gezilecek Yerler


Lviv’de gezilecek yerler

Rynok Square

UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan Rynok Square, Lviv’in en ünlü meydanıdır. Lviv’in merkezi konumunda olan meydan, 50 adet birbirinden özel mimari yapıya ev sahipliği yapar. Bu yapılar şehrin 17.Yüzyıla kadar uzanan tarihi dokusu hakkında fikir vermekle kalmaz aynı zamanda bu tarihi iliklerinize kadar hissetmenize neden olur.  Meydanın 500 yıllık geçmişi ve günümüze kadar başarıyla taşıdığı misyon Liviv’i politika, kültür ve ticaret merkezi konumuna getirmiştir. Kentin hemen hemen her noktasında birçok müze görmeniz mümkündür. Rynok adını 14.Yüzyıldan bu yana koruyan meydan Alman tarzı bir sistemle meydana getirilmiştir. Yapılar halka şeklinde bir araya getirilmiş ve hepsi asimetrik düzleme oturtulmuştur.
Yüzyıllar boyunca farklı mimari tarzların etkisinde kalan kent, en son İtalyan ve Avusturalyalı mimarlar tarafından şekillendirilmiştir. Genel olarak kent mimarisi ve tarihi dokusuyla huzur ve barış dolu bir atmosfere sahiptir. Meydanın her köşesinde Neptün, Diana, Amphitria ve Adonis’a ait mitolojik heykellerle karşılaşabilirsiniz. Rynok Meydanı'nın kuşkusuz en önemli yapılarından birisi Latin Katedrali'dir. Eski çağa hakim mimari tarzlar olan barok, gotik mimarilerinin bir karışımı olan bu kilise oldukça etkileyicidir. Meydanda görmeniz gereken diğer tarihi ve mimari yapıları ise; Lubomirski Palace, King John Sobieski Palace, Bandinelli Palace ve Black House şeklinde sıralayabiliriz.

Opera Binası

Lviv’de mutlaka görmeniz gereken yerler arasında Rynok Square’den sonra Opera Binası bulunur. Görenleri kendisine hayran bırakan Opera Binası’nda hemen hemen haftanın her günü mutlaka bale, konser, opera veya tiyatro gösterimleri ve sunumları düzenlenir. Avrupa’nın en iyi opera binası  olma unvanına sahip olan binanın cepheleri heykellerle süslenmiştir.
Farklı mimari tarzlara ait yansımaları rahatlıkla ayırt edebileceğiniz Opera Binası, dünyaca ünlü oyunlara ev sahipliği yapmaktadır. Buranın ismi aslında Lviv Ulusal Akademik Opera, Bale ve Tiyatro Merkezi olup, 1900 yılında inşa edildiğini hatırlatmak da fayda var. Ancak Lviv'de opera performansları 18.Yüzyılın sonlarından bu yana sergilenir. Binanın iç dekorasyonu ise oldukça çeşitlilik gösterir. Resim, rölyef süsleri, mozaikler, mermer ve altın detaylar çarpıcı bir atmosfer yaratmakla kalmıyor aynı zamanda eşsiz bir görsellik sunmaktadır. Lviv geziniz sırasında dünyanın en iyi tiyatro ve opera binası kabul edilen ve Svobody Caddesi üzerinde yer alan tarihi Opera Binası’nı mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz. Hatta seyahatiniz sırasında bir gösteri varsa mutlaka katılmanızda fayda var.

Lviv Ermeni Katedrali

Lviv’e  14. Yüzyılda yerleşen Ermeniler burada kendi semtlerini ve yerleşim alanlarını kurmuşlardır. Söz konusu dönemde ibadetlerini yapabilmek için ise Lviv Ermeni Kilisesi’ni inşa etmişlerdir. Yaklaşık yüz elli bin Ermeni’nin yaşadığı tahmin edilen Lviv’de, Ermeni Kilisesi kayda değer önem taşımaktadır. 1363 yılında inşa edilen yapı, görülmeye değerdir. Lviv'deki Ermeni toplumunun simgesi haline gelen kilise, 10. yüzyıldan kalma Ani Katedrali örnek alınarak yapıllmuştır. Lviv’deki en eski yapılardan biri olan Lviv Ermeni Kilisesi’nin aynı zamanda UNESCO’nun ‘Dünya Kültür Mirası’ listesinde yer aldığını da belirtelim. Aslında Lviv şehri farklı cemaatlere ayrılmış küçük küçük mahallelerden meydana geliyor. Şehrin merkezinde de Rynok Meydanı ve meydanın ortasında belediye binası yer alır. Ermeni mahallesi ise bu merkeze en yakın yerlerden biridir ve Ermeni Sokağı boyunca cemaate ait çeşitli okul, hastane, tiyatro, matbaa ve kütüphane gibi yerlerle karşılaşmanız mümkündür.

Lychakiv Mezarlığı

Lviv’de bulunan Lychakiv Mezarlığı, dünyanın en çok ziyaret edilen ve bu sebeple adeta bir açık hava müzesine dönüşen en meşhur mezarlıklarından biridir. Burada bulunan en eski mezar 1675 yılına aittir. Halihazırda 3000’den fazla mezar taşı bulunan mezarlık, özellikle 18. Yüzyılda yaşamış ünlü ünlü sanatçının, bilim insanın, şehrin önde gelen isimlerinin edebi istirahat ettiği yerdir. Girişin ücretli olduğu mezarlıkta, 400 binden fazla kabir olduğu kabul ediliyor.  Dönemin Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun mezarlıkların şehirlerin dışına çıkartılmasını emretmesi üzerine yapılan mezarlık zamanla yanı başında bulunan Musevi mezarlığıyla birleşmiştir. Böylece Hristiyan ve Musevilerin ortak mezarlığı haline gelen mezarlıkta şehrin asillerinin, orta ve üst tabakalarının mezarları da bulunur. Öte yandan Lychakiv Mezarlığı oldukça nezih, her tarafı sanat eserleri ve heykellerle dolu muhteşem bir görsellik sunar. Ziyaretinizi gün batımında yapmanızı öneririz, ekstra ücret ödeyerek çekebileceğiniz fotoğraf için müthiş bir manzara sunan mezarlık, her ne kadar şehir merkezine biraz uzak olsa da gerçekten görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Potocki Sarayı

1880'de Avusturya Başbakanı Alfred Jozef Potocki'nin emri ile inşa edilen Potocki Sarayı, oldukça gösterişlidir. Ünlü Fransız mimar Louis Dauvergne tarafından Fransa'daki Hôtel particulier'in imitasyonu olarak yapılan saraya, 1940 yılında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti tarafından saraya el konulmuştur. 2000'li yıllarda ise Potocki Saray Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından devlet konutu olarak kullanılmaya başlandı.Halihazırda bir sanat galerisi olarak hizmet veren iki katlı bu bina, barok mimarisiyle dikkat çeker. 18.Yüzyılın ‘Avrupa Sanat Anlayışı’nın ana tema kabul edildiği sarayda, Orta Çağ Avrupasından kalma birçok eser görebilirsiniz. Potocki Sarayı‘ın birinci katında 16. yüzyıldan kalma bir Meryem Ana Heykeli vardır. Ayrıca her yıl Kitap Forumu Potocki Sarayı'nın bahçesinde düzenlenmektedir.

Lviv’de nerede ne yenir?

Dünyanın en zengin ikinci mutfağı kabul edilen Ukrayna mutfağı, 20. yüzyılda gelişimini tamamlamıştır. Söz konusu tarihe kadar Polonya ve Beyaz Rusya mutfağı etkisinde kalan Ukrayna mutfağı, birçok kültürden etkilenmiştir. Ukrayna mutfağında en çok domuz eti, domuz yağı, yumurta, pancar, patates, lahana ve buğday unu kullanılır. Farklı tekniklerle hazırlanan domuz etinden yapılan salam ve sucuklar, Ukrayna halkının en sevdiği yiyeceklerdir. Örneğin; Kyshka, karabuğday ve kan ile yapılan meşhur bir sosis türüdür. İsli domuz sosisi olan Kovbasa ise çok tercih edilen yiyecekler arasında yer alır. Ukrayna’nın en meşhur yemeklerinden biri de Borch çorbasıdır. Bu çorbanın aslında Eski Romalıların milli yemeği olduğu kabul edilir. Kök bitkilerden yapılan ve etle lezzetlendirilen yemek son olarak krema ile taçlandırılır.
Ukrayna’nın en meşhur yemeklerinden bir diğeri ise Kiev Tavuğu’dur. Kemiksiz tavuk etinin içine tereyağı konulup yağda kızartılarak hazırlanan tavuk, Lviv gezinizde mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasındadır. Bu zengin mutfağın yemekleri arasında mantının bir türevi olan ve adına Vareniky denilen bir çeşitte oldukça ünlüdür. İçi et, patates, mantar veya vişne ile doldurulan hamurun yarım ay şekline getirilerek, üzerine sour cream eklenmesi ile hazırlanan yemektir. İçerisine dereotu ve tereyağ konularak pane harcına bulanan bir çeşit olan ve Cordon Blue'ya benzetilen bir diğer lezzet ise, Katliyeta'dır. Pişirilen tavuk, içine tereyağı ve dereotu konulması suretiyle hazırlanır. Bir çeşit hamur tatlısı olan ve üzeri pudra şekeri serpiştirilerek servis edilen Pampushky tatlısı da mutlaka tatmanız gereken bir lezzettir. Özellikle gül reçeli ile tatlandırılan bu tatlı, damaklarınızda ayrı bir tat bırakacaktır. Votkadan sonra özel günlerin en çok tercih edilen içeceği olan Uzvar ise; kurutulmuş meyvelerden yapılır. Bal ile tatlandırılan ve bir çeşit komposto olan bu içecek  Ukrayna’da geleneksel bir tattır. Ukrayna mutfağının yukarıda belirttiğimiz birçok lezzetini tadabileceğiniz ve Lviv’in en meşhur restoranlarını ise; Lviv Coffee Mining Manufacture, Victorian The House, Golodny Mykola, Masoch Café Bar ve Atlas olarak sıralayabiliriz.
Ukrayna Lviv Gece Hayatı

Ukrayna Lviv Gece Hayatı


Lviv’de gece hayatı

Türklerin yoğun ilgi gösterdiği Lviv'de gece hayatı, oldukça renkli ve hareketlidir. Türk parasının Ukrayna'da değerli oluşu ekonomik olarak bir avantaj yaratması Türklerin buradaki gece hayatını tercih etmesinde etkilidir. Avrupa ülkeleri arasında en gözde, en popüler yerlerden biri olan Ukrayna gece hayatı, Lviv'de de oldukça hareketlidir. Ekonomik olarak uygun olmasının yanı sıra hizmet kalitesinde de başarılı olan Ukrayna eğlence sektörü; birçok kulüp, pub ve festival ile meraklılarına doyasıya eğlenme olanağı sunuyor.
Kulüplerin arasında en elitinden en basitine çeşitli her kesime ve tercihe uygun mekan bulmak mümkündür. Bunlardan biri olan Millennium Club, şehir merkezinden sadece bir kaç blok ötede yer alır. Lvivlilerin iş çıkışı eğlendikleri kaliteli bir mekan olarak bilinir. Lviv gece hayatının en büyük mekanlarından biri olan Millenium Club'da herkes için uygun bir şeyler bulmak mümkündür. Gazino, restoran, tiyatro, bilardo gibi birçok alternatif bu yapının içinde bulunuyor. Lviv'in bu devasa kompleksinde sabaha kadar çılgınlarca eğlenen birçok Lvivli görebilirsiniz.

Sonuçları sırala:

Lviv Turu 09/08/2019 - 28/02/2021

kişi başı1,200TL
  • 1. Gün : İstanbul - Lviv
  • 2. Gün : Lviv Şehir Turu
  • 3. Gün : Lviv - İstanbul