TatilCity.NETTatilCity.NET

Ünye Gezi Rehberi

Ünye Gezi Rehberi

Ünye Gezi Rehberi


Ünye Gezi Rehberi

Karadeniz Bölgesi’nin en modern kentlerinden biri olan Ordu’nun Ünye ilçesi, il merkezine 75 kilometre mesafede yer almaktadır. Milattan Önce 15 binli yıllara kadar giden tarihinde dokuz uygarlığın hakimiyetinde kalan ilçe, güneşin denizden doğup denizden battığı bir doğa harikasıdır. Sabah saatlerinde denizde yüzdükten sonra yaylaya çıkıp ormanda yürüyüş yapılabilen Ünye; yöresel yemekleri, balık çeşitleri ve kendine has pidesiyle ünlü bir tatil beldesidir. Tarıma dayalı ekonomisi ve son yıllardaki modern yapılaşmasıyla büyüyen ilçe; doğal güzelliklerinin yanı sıra kaleleri, konakları ve tarihi hamamları ile de ünlüdür. İnce kumlarıyla kaplı 25 kilometrelik sahil bandına sahip olan bu şirin tatil beldesi, yaz yağmurları altında denizde keyifle yüzebileceğiniz nadir yerler arasındadır.
Yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen veriler, Ünye’de insan yerleşiminin Milattan Önce 15 bin yılına kadar uzadığını ortaya koymuştur. Bölgede tarihsel süreç içerisinde Kimmer, Halip, İyon, Kaşka, Hitit, Pontus, Roma, Selçuklu ve Osmanlı egemenliği yaşanmıştır. Cumhuriyet ilan edilmeden bir yıl önce Ordu’nun ilçesi statüsüne kavuşan Ünye, antik dönemlerden beri önemli bir ticaret merkezi olarak öne çıkmaktadır. Nitekim tarihi İpekyolu’nun da Karadeniz bölgesine açılan önemli kapılarından biri de Ünye olmuştur.
Tarihi belgelerde ismi Oinoie, Onea, Unieh gibi kelimelerle geçen Ünye, Latince ve eski Yunancada “Üzüm, Şarap” demektir. Ticaretin ön plana çıktığı bir liman kenti olduğu için her dönem nüfusu kalabalık olan Ünye, aynı zamanda bir halklar mozaiğidir. Türk, Rum, Ermeni, Laz, Çerkez ve Gürcülerin bir arada yaşadığı Ünye’nin tarihte kadıları, kaptanları ve hattatları ünlüdür. Tipik Karadeniz iklimine sahip Ünye, dağ yükseltileri az olduğu için bölgedeki diğer yerlere göre daha az yağış almaktadır. Fındık ilçe ekonomisinin ana kaynağı olup, ilçenin önemli bir kısmı fındık bahçeleriyle kaplıdır. Doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla Karadeniz’in incisi konumundaki Ünye’de gezilebilecek pek çok yer bulunmaktadır.

Ünye’ye nasıl gidilir?

Karadeniz Bölgesi’nin en çok ziyaretçi çeken yerlerinden olan Ünye, ulaşım olanakları gelişmiş bir tatil beldesidir. Şehirlerarası otobüslerle ilçeye gitmek isteyenler, Karadeniz ve Ordu’ya giden araçları kullanabilirler. Büyükşehirlerden özel araçla Ünye’ye gitmek isteyenler ise İstanbul'dan 830, Ankara’dan 500, İzmir’den ise bin kilometre civarında yol kat etmelidir.
Kente ulaşım için havayolu da aktif olarak tercih edilmektedir. Büyükşehirlerden direkt, diğer kentlerden ise aktarmalı olarak Çarşamba ve Ordu-Giresun havalimanlarına uçarak, buradan da ilçeye rahatlıkla gidilebilmektedir. Söz konusu havalimanlarından Ünye’ye ulaşım için toplu taşıma araçları kullanılabileceği gibi taksi veya kiralık araçlar da tercih edilebilir.
Ünye’de doğa sporları

Ünye’de doğa sporları


Ünye’de doğa sporları

Coğrafi yapısı doğa sporları için elverişli olan Ünye’de, su sporları başta olmak üzere pek çok aktivite yapılabilmektedir. Yüzme, kano, dalış gibi etkinliklerin yanı sıra doğa yürüyüşleri ve dağcılık için de tercih edilen bölgede, trekking için revaçta parkur; Atatürk Parkı’ndan başlayan, deniz kenarı boyunca Aya Nikola Kilisesi’nde sona eren rotadır.
Ayrıca Ünye, her mevsim Karadeniz’in en güzel balıklarını avlamak isteyen amatör oltacılar için de uygun kıyılara sahiptir. Sualtına dalmak isteyenler ise Yüceler mevkii açıklarındaki resiflere dalış yapabilir. Burada ilgilenenler için sualtı dalış kursları da verilmektedir.
Ünye’de gezilecek yerler

Ünye’de gezilecek yerler


Ünye’de gezilecek yerler


Ünye Kalesi

Ünye ilçe merkezine 9 kilometre mesafede yer alan kale, Kale köyünde bulunmaktadır. Bir tepe üzerindeki Ünye Kalesi, eski dönemlerde faaliyetini tamamlayan bir yanardağın krateri üzerine kurulmuştur. Ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmeyen kalenin, Milattan Önce 200 ile 250 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. Kayıtlara göre, Pers kökenli Pontus kralı II. Mitradates’in yaptırdığı kale, bugüne kadar birçok uygarlık tarafından kullanılmış ve farklı dönemlerde eklentiler ve ilavelerle büyütülmüştür. Kral mezarları, dehlizler, kuyular, mağaralar, sur kalıntıları ve uzun tünellere sahip olan kalenin surları; Yunan, Roma ve Osmanlı mimarisinin izlerini taşımaktadır.

Yunus Emre Türbesi

Türkiye’de 13 yerde türbesi bulunan Yunus Emre’nin bir türbesi de Ünye’de bulunmaktadır. Yunus Emre’ye ait olduğu iddia edilen mezar, ilçe merkezine iki kilometre mesafedeki Kiraztepe bölgesindedir. Türbe çevresinde yapılan arkeolojik araştırmalarda, burada çok sayıda Selçuklu yazısı ile mezar taşı bulunmuştur. Türbe yapılan eski mezarın baş ve ayakuçlarında bulunan mezar taşında, “Ali oğlu Yunustur” ibaresi mevcuttur. Söz konusu mezarın üzerine 1998’de Ünye Belediyesi’nce türbe yaptırılarak ziyarete açılmıştır.

Aya Nikola

Hıristiyan dünyasının Noel Baba olarak nitelendirdiği Aya Nicholas’ın (Aziz Nikola) yaşadığı yer olduğu tahmin edilen bölge, Ünye çıkışındaki küçük bir yarımada üzerinde bulunmaktadır. Bölgedeki kalıntılar, buranın bir kilise olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yapılan kimi araştırmalara göre, Oğuz boylarından bir ailenin çocuğu olan Aya Nikola’nın asıl adı Sarı Saltuk’tur. Ailesi Hıristiyanlığı seçince, 6 yaşındayken ismi Nikola olarak değiştirilmiş, büyüdüğünde ise bu kilisede rahiplik yapmıştır. 1800’lerde Hıristiyanların yaşadığı küçük bir balıkçı köyü olan Aya Nikola’da, bu kilise de o yıllarda inşa edilmiştir. Kilise 1930’lu yıllarda tamamen yıkılmış olup, günümüzde sadece kalıntıları mevcuttur.

Eski Ünye Evleri

Ünye’de görülmesi gereken tarihi yapılardan biri de tipik Karadeniz mimarisinin örneklerinden olan eski evlerdir. İlçe merkezinde yer alan evlerden 80 tane kadarı bugüne kadar varlığını sürdürebilmiştir. Mimarisiyle ve süslemeleriyle dikkat çeken bu evlerin bazıları son yıllarda restorasyondan geçirilmiştir. Bazıları halen ikamet edilen bu evler görülmeye değerdir.

Kadılar Yokuşu

Kadılarıyla ünlü Ünye’de, Osmanlı döneminde pek çok ünlü kadı yetişmiştir. Kadılığın babadan oğula devam ettiği kentte, süreç içinde kadılar bu yokuşta konaklar yaptırmıştır. Zamanla kadılar mahallesine dönüşen bölgede, birçok konak günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır. Bir açık hava müzesi havası veren taş döşemeli yokuşta, titiz taş işçiliğiyle dikkat çeken konakları görmenizi öneririz.

Kilise

Ünye’de ayakta kalmayı başaran tek kilise Ortayılmazlar Mahallesi’nde bulunmaktadır. Yalı mevkiinde yer alan kilise, kesme taştan inşa edilmiş olup çatısı kiremit ile kapatılmıştır. Sade bir yapısı bulunan kilisenin mimari özellikleri, yapının 17’nci yüzyılda inşa edildiğine işaret etmektedir. Kilise, mübadele döneminde 1920’lerle birlikte Rumların Ünye’yi terk etmeleri üzerine kapanmıştır. Her ne kadar Ünye Belediyesi’nce 1994’te restore edilmiş olsa da orijinal mimarisini koruyamamıştır.

Bakırcılar Çarşısı

Uzun yıllar boyunca Ünye’nin ve bölgenin öne çıkan alışveriş merkezlerinden biri olan Bakırcılar Çarşısı, ilçede mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Halen çekiç seslerinin duyulabildiği çarşıda, bu geleneği yaşatan dükkanlar gezilebilmektedir. İlçede 1960’lara kadar gelişmiş bir iş kolu olan bakırcılık, bugün azalmış olsa da bu çarşıda yaşatılmaktadır. Çarşıda, günümüzde daha çok ev ve mutfak eşyaları ile süs eşyaları, aksesuarlar ve turizme yönelik eşyalar üretilmektedir.

Saray ve Saray Surları

Cumhuriyet Meydanı yakınlarındaki surlar, burada bir zamanlar bulunan güzel bir sarayın surları olarak bilinmektedir. 10 metre yüksekliğe sahip surların, sadece 20 ila 30 metrelik bir bölümü ayakta kalmayı başarmıştır. 1860 yılında çıkan bir yangın sonucu yandığı ifade edilen sarayın 19’uncu yüzyılda Sancak Beyi Süleyman Paşa tarafından inşa ettirildiği belirtilmektedir.

Anıt Ağaçlar

Yüzlerce yaşında iki çınar ağacının bulunduğu Ünye’de, Cumhuriyet Meydanı’ndaki tarihi çınar ağacı yaklaşık 500 yaşındadır. Ayrıca Fatih Sultan Mehmet Caddesi’nde yer alan çınar ağacı da aynı yaşlardadır. Cumhuriyet Meydanı’ndaki ağacın çevresi 9 metre olup, çapı 2.5 metre, boyu ise 30 metre kadardır. Fatih Sultan Mehmet Caddesi’nde bulunan ağacın ise Trabzon fethinden dönen Fatih Sultan Mehmet’in burada konakladığı sırada diktiği ifade edilmektedir.

Saray Camii

Ünye şehir merkezinde, meydandaki çınar ağacının yanında bulunan Saray Camii, bugüne kadar orijinalliğini koruyarak ulaşan tek cami olma özelliğine sahiptir. Caminin 1710 yılında inşa edildiği, süreç içerisinde bazı onarımlar görse de büyük ölçüde ilk halini koruduğu belirtilmektedir. Ünye’de görülmesi gereken önemli tarihi yapılar arasındadır.

Çamlık

Sahil yolu ile deniz arasında bulunan bölge, ilçe merkezine yaklaşık bir kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Benzersiz bir yer olarak nitelendirilen Çamlık, ön tarafında masmavi deniz, arka tarafında çam ağaçları, sağda fener kayalıkları ve solda temiz koylar bulunan bir doğal güzelliktir. Çocuk parkı, barbekü ve taş masaların yer aldığı bölge, piknik için oldukça uygundur.

Çakırtepe

Hem Ünye’yi hem de denizi kuşbakışı izleyebileceğiniz bir tepe üzerinde kurulan Çakırtepe, özellikle yaz akşamlarında eşsiz bir manzara sunmaktadır. Kentin balkonu olarak da nitelendirilen tepede, Ünye’nin ünlü pidesini yapan tesisler bulunmaktadır. Öte yandan küçük bir hayvanat bahçesi, çay bahçeleri ve kafelerin bulunduğu Çakırtepe, Sami Soysal Parkı olarak da bilinmektedir.

Asarkaya Milli Parkı

Ünye şehir merkezine beş kilometre mesafede bulunan milli park, şehre ve denize hakim bir tepe üzerinde yer almaktadır. Deniz seviyesinden 385 metre yüksekte bulunan Asarkaya Milli Parkı, yaban hayatı bakımından da zengin bir noktadır. Burada ağaçlar arasında yürüyüş yapanların geyiklerle karşılaşma ihtimali yüksektir. Bölgede piknik yapılabilmektedir.

Yazkonağı Mağarası

Ünye’nin doğal güzellikleri arasında bulunan Yazkonağı Mağarası, ilçe merkezine üç kilometre mesafededir. Sarkıt, dikit ve eşi pek görülmemiş olan kubbeli odalara sahip olan mağara, 200 metre uzunluğunda ve üç ayrı galeriden meydana gelmektedir. Kireç taşından oluşan mağara, henüz turizme açılmamıştır.

Ünye’nin plajları

Bölgedeki en geniş ve temiz plajlara sahip olan Ünye’de denize girilebilecek çok sayıda yer vardır. Uzunkum, İnciraltı ve Kavaklar plajları, ilçede en çok tercih edilen plajlardır. Çamlık kıyılarında denize girenler, ayrıca buradaki ilginç kaya şekillerini hayranlıkla izlemektedir.

Ünye’de nerede ne yenir?

Karadeniz mutfağının özelliklerini taşıyan Ünye’de, pide öne çıkan yöresel lezzettir. İlçede yaygın olarak tüketilen diğer yemekler ise buğday, tavuk ya da kırmızı etle yapılan keşkek, Gürcü kavurması, Çerkez tavuğu, hamsi yemekleri, lobye, pancar ve ısırgan çorbası gibi lezzetlerdir. Ayrıca balık, bal ve köftenin de bolca tüketildiği Ünye’de, bu lezzetleri tadabileceğiniz restoran ve lokantalar mevcuttur.

Sarı Konak

Et lokantası olarak hizmet veren Sarı Konak, bunun yanı sıra güveçte yöresel ev yemekleriyle de meşhurdur. Büyük Camii karşısında yer alan iki katlı restoranda, çarşı manzarası eşliğinde kebap, ızgara, pide, sulu yemekler, çorba, salata, balık ve tatlı çeşitleri yiyebilirsiniz.

Yüzüncü Yıl (Galabuzu)

Ünye sahilinde, denize nazır bir konumda bulunan Yüzüncü Yıl (Galabuzu) Restaurant, kışın kapalı alanda, yazın ise yeşillikler içindeki geniş bahçesinde de hizmet vermektedir. Cumhuriyet Meydanı yakınında yer alan restoranın menüsünde pide, kebap, ızgara, pizza, spagetti ve tatlı çeşitleri yer almaktadır. Yemekleri oldukça lezzetli olan lokanta, ayrıca manzarası nedeniyle de tercih edilmektedir.

Suluhan Pide Salonu

Orta Çarşı’daki iki katlı yeşil binada hizmet veren Suluhan Pide Salonu; çorba, sulu ev yemekleri, pide, lahmacun ve döneri ile beğenilmektedir. Burası ayrıca kendinizin hazırladığı iç malzeme ile pide ve lahmacun da yapmaktadır.

By Nefiss Döner

Büyük Camii’nin karşısında yer alan By Nefiss Döner, et ve tavuk dönerde en çok tercih edilen mekanlar arasındadır. Pidesi ile de ünlü olan restoranda, ayrıca kendi iç malzemenizle de pide yaptırabilirsiniz.
Ünye’de gece hayatı

Ünye’de gece hayatı


Ünye’de gece hayatı

Gece hayatının pek aktif olmadığı Ünye’de, yerel halk akşam saatlerinde ağırlıklı olarak kafe ve çay bahçelerinde zaman geçirmektedir. Özellikle yaz aylarında sahil şeridi oldukça hareketli olan ilçe, açık hava yürüyüşleri için uygundur. Az sayıda olsa da eğlence mekanlarının da bulunduğu Ünye’de, öne çıkan gece hayatı mekanları; Belediye Caddesi’nde yer alan Şehir Müzikhol, yine aynı caddede bulunan Bimbir Gece Müzikhol, Fevzi Çakmak’ta yer alan Mko Cafe Bar ve Gölevi’nde bulunan 52ez622 gibi işletmelerdir. Buralarda geç saatlere kadar müzik eşliğinde içeceklerinizi yudumlayarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.