TatilCity.NETTatilCity.NET

Akdeniz Aktiviteleri

Yapılacak Şeyler

Hamamlar

Hamamlar

Hamamlar, Mersin Akdeniz ilçesinde bulunmaktadır. Kentin dikkat çeken, vazgeçilmez yapılarındandır. Eski çağlarda halkın yıkanma ihtiyacını karşılamış yerlerdir.  Kiremithane Mahallesi üzerinde bulunan Hadra Hamamı 1903 yılında yapılmıştır.

Mersin Akdeniz Mertim Kulesi Mersin Akdeniz’de Hamamlar

Hastane Caddesi üzerinde yer alan Küçük Hamam ise merkezdeki çarşı içinde bulunan Büyük Hamam ise 19. yüzyılda yapılmıştır. Mersin hızla gelişen bir liman kenti olurken bu hamamlarda o yıllardan kalmıştır. Ancak günümüzde bu hamamlar faal konumda değildir. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Mersin’de gezip, görebileceğiniz tarihi ve doğal güzelliğe sahip bir çok yeri vardır. Piknik ve mangal yapabileceğiniz, çadır kampı kurabileceğiniz yeşillik alanlarda bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun tesislerde konaklayabilirsiniz. Mertim Kulesi çevresinde bulunan mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra buradaki kafe ve restoranlarda yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Mersin’e yaz aylarında gelirseniz eğer plajlarında güneşlenip, denizinde yüzmenin keyfini de yaşayabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Arap Ortodoks Kilisesi

Arap Ortodoks Kilisesi

Arap Ortodoks Kilisesi, Mersin Akdeniz ilçesinde bulunmaktadır. Cumhuriyet Meydanı, Atatürk Caddesi üzerinde yer alan kilise 1878 yılında yapılmış ve günümüzde ibadete açıktır. 19. yüzyılın ortalarında Mersin’e ilk olarak yerleşenler adalar ve Kapadokya’dan gelen Rum Ortodokslar ve Suriye, Lübnan7dan gelen Arap Ortodoksların buraya yerleşmesiyle kilise yapılmıştır. Osmanlı döneminde burada bulunan Hristiyan Ortodokslar için Rum denilmiştir. 1850 yılında burada 5250 Ortodoks Rum yaşıyordu.

Mersin Akdeniz Arap Ortodoks Kilisesi Mersin Akdeniz’de Arap Ortodoks Kilisesi

Kilise 1849 yılında Dimitri ve Tannus Nadir tarafından bağışlanan arsa üzerinde Osmanlı Devleti’nin izniyle yapılmıştır. Kilisede baş melekler Mihael ve Gabriel’e ithaf edilmiştir. Mersin’in ibadete açık en eski kilisesidir. Kilise, ruhani olarak Şam’da bulunan Antakya Rum Ortodoks Patrikhanesi’ne bağlıdır. Resmi olarak ise Tomris Nadir Mitri Kilisesi Vakfı’na bağlıdır. Kilisenin çan kulesi yıkılmış yeri

DAHA FAZLA
Latin Katolik Kilisesi

Latin Katolik Kilisesi

Latin Katolik Kilisesi, Mersin Akdeniz ilçesinde bulunmaktadır. Kilise, 1853 yılında Sultan Abdulmecit’in verdiği ferman üzerine inşaatı yapılmış ve Capucins Rahiplerine verilmiştir. Kilise günümüzde Uray Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Saat kuleli kilise diğer bölümleriyle 1898 yılında tamamlanmıştır.

Mersin Akdeniz Latin Katolik Kilisesi Mersin Akdeniz’de Latin Katolik Kilisesi

Kilisenin yapımı için kesme kireç taşları kullanılmıştır. Avululu anıtsal bir yapıdır. Kilise günümüzde Katolik cemaati için ibadete açıktır. Yaz tatili veya iş gezisi kapsamında geleceğiniz Mersine’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi, kültürel doğal yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize göre konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Burada yeme-içme ihtiyacınızı Mertim Kule yanında bulunan kafe ve restoranlarda giderebilirsiniz. Ayrıca burada bulunan mağazalardan da alışveriş yapabilirsiniz. Akşam yemeğinizi burada yapabilir ve şehrin ışıltılı manzarasını izleyebilirsiniz. Mersin’e gelmişken tantuninin tadına bakmayı unutmayın. Buradan ayrılmadan önce yöreye özgü organik ve geleneksel ürünlerden satın alabilirsiniz.

 

 

 

DAHA FAZLA
Mersin Ulu Cami

Mersin Ulu Cami

Mersin Ulu Cami, Mersin Akdeniz ilçesinde bulunmaktadır.  Cami günümüzde yeni bir binadır. Daha önce Gümrük Meydanı içinde olan cami şimdi Ulu Çarşı olarak da bilinmektedir. Cami ilk olarak 1898 yılında Yeni Cami olarak yaptırılmıştır. Ardından cami yıkılarak yenisi inşa edilmiştir.

Mersin Akdeniz Mersin Ulu Cami Mersin Akdeniz’de Mersin Ulu Cami

Yaz tatili veya iş gezisi kapsamında geleceğiniz Mersin’de gezip, görebileceğiniz bir çok yer bulunmaktadır. Burada bütçenize göre konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz kafe ve restoranlar ise ilçe merkezinde yer almaktadır. Burada bulunan Mertim Kule’de konaklayabilir ve yeme-içme ihtiyacınızı burada bulunan restoranlarda giderebilirsiniz. Akşam yemeğinizi yerken şehrin ışıltılı görüntüsünü izleyebilirsiniz. Mersin’e gelmişken mutlaka tantuninin tadına bakmayı unutmayın. Buradan ayrılmadan evvel şehre özgü yöresel ve organik ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için hediye olarak satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Avniye Camisi

Avniye Camisi

Avniye Camisi, Mersin Akdeniz ilçesinde bulunmaktadır. Caminin minaresi ahşap olduğu için Tahtalı Cami olarak da anılmaktadır.  Cami, Sümen Ailesi üyelerinden Mahmut Efendi yani Mahmut Şami Sümen tarafından inşa ettirilmiştir. Cami 1890 yılında yaptırılmıştır.

Mersin Akdeniz Avniye Camisi Mersin Akdeniz’de Avniye Camisi

Cami günümüzde ibadete açıktır. 2011 yılında üzerine hurma ağacının düşmesi sonucunda hasar almıştır. Bu yüzden yıktırılmıştır. Daha sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce yeniden yapılmıştır. Caminin etrafında evler ve dükkanlar bulunmaktadır. Yaz tatili veya iş gezisi kapsamında geleceğiniz Mersin’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi, kültürel ve doğal yerler bulunmaktadır. Özellikle Mertim Kule’nin çevresinde bulunan mağazalardan alışveriş yapabilir, kafe ve restoranlarda yeme-içme ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Mersin tantunisiyle ünlü bir şehrimizdir, buraya gelmişken mutlaka tadına bakmalısınız. Ayrıca buradan ayrılmadan önce yöreye özgü organik ve yöresel ürünlerden satın alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

DAHA FAZLA
Müftü Camisi

Müftü Camisi

Müftü Camisi, Mersin Akdeniz ilçesinde bulunmaktadır. Cami, Müftü Deresi yanında 1884 yılında medrese ve cami olarak Mütfü Emin Efendi tarafından yapılmıştır. Cami mimari yönünden dikkat çekmektedir. Barok tarzı süslemeli olup, mihrabı da tuğralıdır.

Mersin Akdeniz Mertim Kulesi Mersin Akdeniz’de Müftü Camisi

Yaz tatili veya iş gezisi kapsamında geleceğiniz Mersin’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi, doğal ve kültürel yerleri bulunmaktadır. Buraya yaz aylarında gelirseniz şayet Mersin’in eşsiz plajlarında güneşlenebilir ve denizinde yüzebilirsiniz. Burada yeme-içme ihtiyacınızı karşılamanız için merkezde bulunan cafe ve restoranlara giderebilirsiniz.  Mertim Kulesi’nin yanında bulunan alışveriş merkezlerine gidebilir kendiniz ve sevdikleriniz için hediyeler alabilirsiniz. Dilerseniz burada akşam yemeğinizi yiyerek, şehrin ışıltılı görüntüsünü izleyebilirsiniz. Mersin’de mutlaka tantuninin tadına bakmalısınız. Buradan ayrılmadan önce şehre özgü organik ve yöresel ürünlerden satın alabilirsiniz. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır.

DAHA FAZLA
Anchıale (Karaduvar) Örenyeri

Anchıale (Karaduvar) Örenyeri

Anchıale (Karaduvar) Örenyeri, Mersin Akdeniz ilçesinde bulunmaktadır. Doğusunda bulunan antik yerleşim için Starbon Aristobulos’u kaynak olarak gösterebiliriz. Asur Kralı Sardanapal’ın Tarsus ve Anchiale’yi bir günde inşa ettiği yazılmaktadır. Sardanapal’ın mezarı da burada bulunmaktadır.

Mersin Akdeniz Anchıale (Karaduvar) Örenyeri Mersin Akdeniz’de Anchıale (Karaduvar) Örenyeri

Sardanapal’ın sağ elinin parmaklarını şaklatır şekilde bir de taş heykeli yer almaktadır. Asur dilinde ise şu şekilde ifade edilmiştir ‘Anakyndarakses oğlu Sardanapal, Anchiale’yi ve Tarsos’u bir günde kurdu.’ Buradaki parmakların anlamı ise ye, neşelen, iç çünkü diğer şeyler bu kadar değerli değildir’ metninde açıklamaktadır. İ.Ö. 333 yılında Büyük İskender, Pres Kralı Darius III ile yaptığı Issos Savaşıyla birlikte bu kıyı kentini almıştır. Burada yapı kalıntıları, höyükler, Romalılardan kalma kalıntılar bulunmaktadır. Aynı zamanda Camili Köyü’nde yer alan İçme’nin kükürtlü suyunun isi bu hamama akıtılıp kullanıldığı tahmin edilmektedir.

 

DAHA FAZLA
Tırmıl Höyük

Tırmıl Höyük

Tırmıl Höyük , Mersin Akdeniz ilçesinde bulunmaktadır.  Tumil Kalesi,  Tırmıl Höyük sınırları içinde yer almaktadır. İlçenin 3 kilometre kuzeydoğusunda Yeni Hal kompleksinin yanında bulunmaktadır. Buraya geldiğinizde çanak ve çömlek kalıntılarını yüzeyde rahatlıkla görebilirsiniz. Tırmıl Tepe üzerinde küçük bir garnizon kalesidir.

Mersin Akdeniz Tırmıl Höyük Mersin Akdeniz’de Tırmıl Höyük

Höyüğün kuzeydoğusunda ise Yaka Kalesi vardır. Köşedeki yuvarlak bir kule ve kalenin burcunda mazgallı siperler bulunmaktadır. Kuzeybatıda bulunan kule ise 2 metre yüksekliğe sahiptir. Diğer kulelerde olduğu için yuvarlak ve kuzeye doğru dışarıya çıkmıştır. Burada iki kuleyi birleştiren duvar çökmüş durumdadır. Kalenin merkezinde ise kalıntı parçaları ve sığ çukurlar vardır. Yaz tatili veya iş gezisi kapsamında geleceğiniz Mersin’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Burada konaklayabileceğiniz bütçenize uygun tesisler vardır. İlçenin merkezinde bulunan otellerde kalırsanız bir çok yere ulaşımınız da rahat olacaktır. Yeme-içme mekanlarının yoğunlukla bulunduğu Mertim Kule’si çevresinde zaman geçirebilirsiniz. Akşam yemeğinizi yiyip, diğer yandan güneşin batışını izleyebilirsiniz. Buraya gelmişken tantuninin tadına bakmayı unutmayın.

 

DAHA FAZLA
Dikili Taş

Dikilitaş

Dikilitaş, Mersin Akdeniz ilçesinde bulunmaktadır. Bekirli Mahallesi’nin güneyinde  bulunmaktadır. 15 metre yüksekliğe, 2 metre kalınlığa ve 4 metre genişliğe sahiptir. M.Ö. 7. yüzyılda Yunanlıları yenen Asurlular tarafından zafer anıtı olarak yapılmıştır. Taşın üzeri işlenmiştir.

Mersin Akdeniz Dikilitaş Mersin Akdeniz’de Dikilitaş

Kültür veya iş gezisi kapsamında geleceğiniz Mersin’de bir çok tarihi, kültürel ve doğal bir çok yer bulunmaktadır. Burada bütçenize göre konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Burada dilerseniz her yere rahatlıkla ulaşmak istiyorsanız eğer ilçenin merkezinde bulunan otelleri tercih edebilirsiniz. Mertim Kule’ye çıkıp orada alışveriş yapabilir, yeme-içme ihtiyacınızı gidererek akşam yemeğiniz burada yiyerek, güneşin batışını da izleyebilirsiniz. Böylece şehrin ışıl ışıl görüntüsünü görebilme imkanınız da olacak. Mersin’de piknik, mangal ve çadır kampı yapabileceğiniz yeşillik alanlar oldukça fazladır. Buraya gelmişken tantuni yemeden dönmeyin. Ayrıca şehre özgü organik ve yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
Yumuktepe

Yumuktepe

Yumuktepe, Mersin Akdeniz ilçesinde bulunmaktadır. Kuzeybatı bölümünde bir höyükte bulunmaktadır. Burada yapılan kazı çalışmaları sonucunda değişik medeniyetlere ait 33 kat ortaya çıkarılmıştır. Burada ilk yerleşim Neolotik dönemde yaşanmıştır. Aynı şekilde Kalkolitik, Hitit, Tunç ve Bizans dönemine ait yerleşim yeri kullanılmıştır.

Mersin Akdeniz Yumuktepe Mersin Akdeniz’de Yumuktepe

Burada yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda da bir çok tarihi eser bulunmuştur. Bu eserler Mersin Müzesi’nde sergilenmektedir. Burada şehir içi ulaşım, alışveriş gibi ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılamak istiyorsanız ilçe merkezinde bulunan tesislerde konaklayabilirsiniz. Dilerseniz Mertim Kule’de konaklayabilir burada arkadaşlarınızla birlikte alışveriş yapabilir, akşam yemeğinizi yiyerek güneşin batışını izleyebilirsiniz. Buraya gelmişken mutlaka tantuninin tadına bakmalısınız. Kültür veya iş gezisi kapsamında geleceğiniz Mersin’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Burada piknik veya mangal yapabileceğiniz, çadır kampı kurabileceğiniz yeşillik alanlarda bulunmaktadır. Buradan ayrılmadan önce kendiniz ve sevdikleriniz için organik ve yerel ürünlerden satın alabilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
DAHA FAZLA YÜKLEYİN