TatilCity.NETTatilCity.NET

Baykan Aktiviteleri

Yapılacak Şeyler

Derzin Kalesi

Derzin Kalesi

Derzin Kalesi, Siirt Baykan ilçesinde bulunmaktadır. Kalenin ne zaman ve kim tarafından yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Kalenin şekline bakıldığında Bizanslılara ait olduğu düşünülmektedir. Kale günümüzde harabe bir durumdadır.

Siirt Baykan Derzin Kalesi Siirt Baykan’da Derzin Kalesi

Kale, Adakale Köyü sınırlarındadır. İlçeye 8 kilometre uzaklıkta bir tepenin üzerindedir. Buraya gelmek için ilçe merkezinden kalkan araçları kullanabilirsiniz. Kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Siirt’te gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır. Arkadaşlarınızla geldiğinizde burada çadır kampı kurabileceğiniz yayla ve benzeri alanlar bulunmaktadır. Doğayla iç içe, şehir gürültüsünden ve stresinden uzak bir tatil yapmak istiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Ayrıca Siirt’te büryan kebabı yemeden dönmeyin.

 

 

 

DAHA FAZLA
Veysel Karani Türbesi

Veysel Karani Türbesi

Veysel Karani Türbesi, Siirt Baykan ilçesinde bulunmaktadır. Türbe 1901 yılında yapılmıştır. 1967 yılında da türbenin yenisi yapılmıştır. Daha sonra 2001 yılında valilik tarafından yeniden restore edilmiştir.

Siirt Baykan Veysel Karani Türbesi Siirt Baykan’da Veysel Karani Türbesi

Veysel Karani (Üveys bin Amir Karni) 594 yılında Yemen’de doğmuştur. Henüz küçükken babasını kaybetmiştir. Annesiyle birlikte yaşamış ve çobanlık yapmıştır. Peygambere olan aşkından dolayı sahabe olarak da bilinir. Bir gün Peygamberi görmek için Medine’ye gitmek ister ancak Peygamberimiz evde olmadığı için geri dönmek zorunda kalır. Peygamberin bundan haberi vardır ve ona hırkasını hediye eder. Veysel Karani annesini kaybettikten sonra Sıffin Savaşı’na katılır ve Hz.Ali’nin yanında olur. 657 yılında vefat eder. Türbesi Suriye sınırında bulunur. Ancak İşid 2014 yılında burayı bombalayarak yok etmiştir. Diğer bir türbesi de Siirt’tedir.

 

 

DAHA FAZLA
Hacı Baba Et Lokantası

Hacı Baba Et Lokantası

Siirt Baykan’da bulunan Hacı Baba Et Lokantası aileniz ve çocuklarınızla birlikte güzel bir hafta sonu geçirebileceğiniz nezih bir mekan.

Siirt Baykan Hacı Baba Et Lokantası  Siirt Baykan’da Hacı Baba Et Lokantası

Sevdiklerinizle birlikte güzel bir zaman geçirebileceğiniz mekanda zamanın nasıl akıp geçtiğinin farkında bile olamayacaksınız. Menülerde kullanılan malzemeler tamamen organik ve sağlıklıdır. Menüler temiz bir ortamda hazırlanıp, hijyen bir şekilde sunumu yapılmaktadır. Menülerde katkı maddesi bulunmamaktadır. Arkadaşlarınızla birlikte gün içinde veya sonunda gidip yemek yeme ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte unutulmaz bir gün geçirmenin keyfini yaşayın. Türk mutfağının en güzel yemeklerini tadabileceğiniz mekandan memnun bir şekilde ayrılacaksınız. Müşteri memnuniyetine önem veren mekanda samimi ve ilgili çalışanlar sayesinde kendinizi evinizdeymiş gibi huzurlu hissedeceksiniz. Menüler bütçenize uygun ve ucuzdur. Hacı Baba Et Lokantası kolaylıkla bulabileceğiniz adresinde sizleri bekliyor.

Adres: Karşıyaka Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No: 78 56460 Baykan/Siirt

DAHA FAZLA

Veysel Karan-i Türbesi

Baykan Siirt merkezine 47 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Tarihi çok eski çağlara dayanmaktadır. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. 1514 yılındaki Çaldıran Savaşı’yla birlikte Osmanlı topraklarına katılmıştır. Veysel Karan-i Türbesi, mesire alanları, yaylalar görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Siirt Baykan’a merkezden kalkan araçlarla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Siirt Baykan Veysel Karan-i Türbesi Siirt Baykan’da Veysel Karan-i Türbesi

Veysel Karan-i Türbesi ilçe merkezine 8 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Türbe cas denilen bir malzemeyle yapılmış ve üzeri kübbeyle örtülmüştür. Türbe 1967 yılında tamamen yıktırılıp yerine yenisi yapılmıştır. 2001 yılında yeniden restore edilerek hizmete açılmış ve günümüze kadar varlığını korumuştur. Buraya yöre halkı ve çevre illerden gelenler oldukça fazladır. Buraya dua edenler ve adak adayanlar gelmektedir. Mayıs ayının 2 ve 3. haftası etkinlikler düzenlenmektedir. Özellikle kurban bayramında burada kurban kesenlerin sayısı fazladır.

 

 

 

DAHA FAZLA