TatilCity.NETTatilCity.NET
Şifremi unuttum?

Beypazarı Aktiviteleri

Yapılacak Şeyler

Tekke Yaylası

Tekke Yaylası

Tekke Yaylası, Ankara Beypazarı ilçesinde bulunmaktadır. Ankara’nın turistik ilçelerinden olan Beypazarı’nda üç tabiat parkı bulunmaktadır. Bunlardan biri de Tekke Dağı Tabiat Parkı’dır. Tekke Yaylası’nda bulanan tabiat parkı ilçeye 10 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Ankara Beypazarı Tekke Yaylası Ankara Beypazarı’nda Tekke Yaylası

Tekke Yaylası piknik ve mangal yapabileceğiniz güzel bir yer. Aynı zamanda burada her yıl Piknik ve Güveç günü kutlanmaktadır. Temiz, oksijenli havası ve suyuyla dikkat çekici bir yer. Burada doğa yürüyüşü ve fotoğrafçılık da yapabilirsiniz. Burada bulunan dinlenme tesisleri Milli Parklar Genel Müdürlüğüne bağlı. Burada tuvalet, yağmurluk, otopark, bekçi kulübesi bulunmaktadır.  Kültür gezisi için geldiğiniz Beypazarı’nda Alaaddin Sokak’ta kurulan stantlardan kendinize ve sevdiklerinize organik ürünlerden ve hediyelik eşyalardan satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
İnözü Vadisi

İnözü Vadisi

İnözü Vadisi, Ankara Beypazarı ilçesinde bulunmaktadır. Vadi, Nallıhan, Çamlıdere, Güdül ve Kıbrıscık ilçelerine uzanmaktadır. Burası Ankara’nın eşsiz doğal güzelliklerine sahip bir alan. Burada aynı zamanda tarihi kalıntılar da bulunuyor.

Ankara Beypazarı İnözü Vadisi Ankara Beypazarı’nda İnözü Vadisi

İnözü Çayı’ndan meydana gelmiş olan vadide mağaralarda yer alıyor. Burada eski dönemlerde yaşayanların sosyal yaşamda kullandıkları eşyalarda mevcut. Burası doğal sit alanı olarak ilan edilmiş. Vadi içinde tesislerde bulunuyor. Burada gezerken, aynı zamanda yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz kafe ve restoranlara da gidebilirsiniz. Buraya yerli ve yabancı bir çok turist gelmektedir. Buraya gelmişken Gölbaşı’nı, Nallıhan Kuş Cenneti’ni, Anıtkabir’i ziyaret etmeyi unutmayın. Beypazarı’nda bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz pansiyon ve otel de bulunmaktadır.

DAHA FAZLA
Alaaddin Sokak

Alaaddin Sokak

Alaaddin Sokak, Ankara Beypazarı ilçesinde bulunmaktadır. Burası tarihi çarşının içinden geçin geniş ve uzun bir sokak. Beypazarı’nın en hareketli yeri diyebiliriz. Burada Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini görebilirsiniz. Buradaki evler, konaklar görülmeye değer.

Ankara Beypazarı Alaaddin Sokak Ankara Beypazarı’nda Alaaddin Sokak

Burada bulunan bazı konaklar günümüzde işletme olarak kullanılıyor. Burada 2 müze bulunuyor. Buraya gelmişken müzeleri de gezebilirsiniz. Sokakta her gün yöresel ürünlerin satıldığı stantlar kuruluyor. Kadınların yaptıkları el işleri, organik gıdalar satılıyor. Burayı gezip, kendinize ve sevdiklerinizi hediyeler alabilirsiniz. Burada gezerken zamanın nasıl akıp geçtiğinin farkında bile olamayacaksınız. Kültür turu kapsamında geleceğiniz Beypazarı’nda konaklayabileceğiniz pansiyonlar ve oteller de bulunmaktadır. Ayrıca yemek yeme ihtiyacınızı giderebileceğiniz kafe ve restoranlarda yer alıyor.

 

 

DAHA FAZLA
Beypazarı Yaşayan Müze

Beypazarı Yaşayan Müze

Beypazarı Yaşayan Müze,  Ankara Beypazarı ilçesinde bulunmaktadır. Burası ülkemizin ilk uygulamalı müzesidir. Halkın yaşamını ve ürettiklerini sergilemektedir. 23 Nisan 2007 şıyıhra eğitimci Dr. Sema Demir tarafından kurulmuştur.

Ankara Beypazarı Yaşayan Müze Ankara Beypazarı’nda Beypazarı Yaşayan Müze

Bina daha önce 20. yüzyılın ilk yıllarında yapılmış ve Osmanlı Dönemi Türk evinde hizmet vermiştir. Müze aynı zamanda açık hava müzelerinin de ülkemizdeki ilk örneğidir. Burada da canlandırma teknikleri ve ekileşimli yöntemler kullanılmaktadır. Gelin Kınan Kutlu Olsun, Masal Yaşayan Müze İçinde, Geç Osmanlı Döneminde İlan-ı Aşklar, Masal Masal İçinde, Milli Mücadelenin Kadın Kahramanları, Mitolojiden Tarihe Tufan ve Aşure gibi 15’den fazla sergi ve etkinlikler düzenlenmektedir. Müzeyi yaz aylarında 08:00-19:30, kış aylarında ise 08:30-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

DAHA FAZLA
Beypazarı Kent Tarihi Müzesi

Beypazarı Kent Tarihi Müzesi

Beypazarı Kent Tarihi Müzesi, Ankara Beypazarı’nda bulunmaktadır. Müze daha önce Rüstem Paşa Okulu olarak 1928 yılında inşa edilmişti. Daha sonra Beypazarı Kent Tarihi Müzesi olarak değiştirilmiştir. Müzede ilk çağlardan günümüze kadar bir çok eser bulunmaktadır.

Ankara Beypazarı Kent Tarihi Müzesi Ankara Beypazarı’nda Beypazarı Kent Tarihi Müzesi

Beypazarı’yla ilgili kalıntılar, her çağa özgü eserler tüm belgeleriyle müzede kronolojik sırayla düzenlenmiştir. Beypazarı daha önce Osmanlı Devleti tarafından tımarlı sipahi merkezi olarak kullanılıyordu. Burada ticaret ve ekonomik açıdan önemli bir yerdi. Bu nedenle Beypazarı adını almıştır. Tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Özellikle Osmanlı mimarisinin en güzel örnekleri olan evleri dikkat çekmektedir. Konaklar en fazla üç katlıdır. Hitit, Frig, Galat, roma, Binanz, Selçuklu ve Osmanlı’nın izlerini taşıyan etkileyici bir yerdir. Çok kültürlü bir tarih yapısına sahiptir. Burası aynı zamanda el sanatlarıyla ünlüdür. Konaklar en fazla üç katlıdır.

Adres: Rüstempaşa Mahallesi Kaşmahkeme Sk. No:65 06730 Beypazarı/Ankara

DAHA FAZLA
Bağ Evi Anadolu Mutfağı

Bağ Evi Anadolu Mutfağı

Ankara Beypazarı’nda bulunan Bağ Evi Anadolu Mutfağı 1830’lara dayanan geçmişiyle günümüze kadar varlığını korumuş Ankara halkının vazgeçemediği lezzet duraklarından birisi.

Ankara Beypazarı Bağ Evi Anadolu Mutfağı Ankara Beypazarı’nda Bağ Evi Anadolu Mutfağı

Beypazarı’nın önemli özelliğinden birisi dünyada yıl boyu güneşin ışığını en iyi şekilde alan yedi noktadan biri olması. Mikro klima iklimine sahip olması sebebiyle nemlilik ve toprak kalitesi de oldukça iyi olmasından dolayı en güzel üzümler burada yetişiyor. 1900’lü yıllarda burada şıra ve pekmez yapılırmış. Bağ evi Beypazarı’nın kültür turizmine de katkıda bulunan bir yer.

Bağ Evi Anadolu Mutfağı’nda yöresel yemeklerin en güzel lezzetlerini tadabileceğiniz, rahat, konforlu, nezih bir makan. Sevdiklerinizle birlikte Beypazarı turu yaptığınızda mutlaka buraya uğrayın ve sağlıklı, organik ürünlerden yapılan otantik menünün lezzetlerini tadın. Yeşil doğasıyla, organik ürünleriyle sizleri cezbedecek bir mekan.

Adres: Gazi Gündüzalp İş Merkezi (Otopark Yanı) Beypazarı / ANKARA
Telefon: 0(312) 763 40 20

 

DAHA FAZLA
Beypazarı Çarşı Gezisi

Beypazarı Çarşı Gezisi

Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Beypazarı Ankara’nın en ünlü turistik ilçelerinden biridir. Ankara Beypazarı çarşı gezisi çok renkli oluyor. Ayrıca, Beypazarı’na yolunuz düşerse semtte bir çok kervansaray, kümbetler bulunmaktadır. Buraları da mutlaka gezilmeli.

Beypazarı’nda gezeceğiniz yerler arasında Suluhan Kervansarayı, Boğazkesen Kümbeti, İnözü Vadisi, Eğriova Yaylası, Yaşayan Müze, Hıdırlık Tepesi bulunmaktadır.

Ankara Beypazarı Çarşı Gezisi Ankara Beypazarı’nda Beypazarı Çarşı Gezisi

Beypazarı’nın mimarisiyle göze çarpan şirin evlerinin sokakları arasında sevdiklerinizle birlikte güzel bir gezintiye çıkabilir ve ünlü çarşısında alış verişin tadını çıkarabilirsiniz.

Kuyumcular Sokağı, Şadırvan Sokağı, Hanlar Önü Sokağı, Bedesten Sokağı, Dikiciler Sokağında el emeği, göz nuru ürünlerden alabilirsiniz.

Not : Ankara uçak bileti web sitemizde en uygun fiyatlarla ve çok ucuz.

Tatil City Gezi Rehberi

DAHA FAZLA