TatilCity.NETTatilCity.NET
Şifremi unuttum?

Çankaya Aktiviteleri

Yapılacak Şeyler

Anıtkabir Gezisi

Anıtkabir Gezisi

Ankara’nın merkezi olan Çankaya özellikle resmi binaların ve Anıtkabir’in bulunması nedeniyle önemli ilçelerden biridir. Anıtkabir Gezisi Çankaya Ankara‘nın en önemli etkinliğidir.

Ankara Çankaya Anıtkabir Gezisi Anıtkabir Gezisi Çankaya

Yolunuz Ankara’ya düşerse Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarı Anıtkabir’i ziyaret edip minnet borcunuzu sunabilirsiniz.

Anıtkabir’de iki kule bulunmaktadır. İstiklal Kulesi ve Hürriyet Kulesi… İçinde aynı zamanda Zafer Kulesi, Barış Kulesi, 23 Nisan Kulesi, Misak-ı Milli Müzesi, Atatürk Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi gibi önemli yerler bulunmaktadır. Ayrıca kabrin girişindeki aslanlı yol çok güzel yapılmış, yürümesi keyifli bir yoldur.

Anıtkabir’i ziyaret saatleri 09:00-17:00 arasındadır. Bu saatlerde Atatürk’ü ziyaret edebilirsiniz.

Not : İstanbul Ankara ucuz uçak bileti uygun fiyatlar ile web sitemizde.

Tatil City Gezi Rehberi

DAHA FAZLA
50.Yıl Parkı

50.Yıl Parkı

50. Yıl Parkı, Ankara Çankaya ilçesinde bulunmaktadır. Park içinde 4800 metreküp gölet alanı bulunuyor ve 50000 metreküp toplam yeşil alan var. Burada 3300 adet ağaç ve 35000 çiçek ve 10000 çalı bulunuyor.

Ankara Çankaya 50.Yıl Parkı Ankara Çankaya’da 50.Yıl Parkı

Parkın için aynı zamanda 593 kapasitelik otoparkta yer alıyor. Aynı zamanda şehri kuş bakışı olarak izleyebileceğiniz bir de kapalı cafe ve çardaklar yer alıyor. Burada modern aydınlatma sistemi kullanılarak park ışıl ışıl bir hale getirilmiş. Park 120 metre uzunluğa sahip. Arkadaşlarınızla birlikte güzel bir hafta sonu geçirmek istiyorsanız buraya gelebilirsiniz. Ailenizle veya arkadaşlarınızla birlikte yürüyüş, koşu yapabilir, çayınızı yudumlayarak güzel sohbetler edebilirsiniz. Ankara’nın seyir terasında şehri izlerken zamanın nasıl akıp geçtiğinin farkında bile olamayacaksınız.

 

 

DAHA FAZLA
Dikmen Vadisi

Dikmen Vadisi

Dikmen Vadisi, Ankara Çankaya ilçesine bağlıdır. Burası belediye tarafından halka kazandırılmış yeşil alanlardan biri. Burada onlarca bitki çeşidini bulabilirsiniz. Burası adeta küçük bir orman gibi sizleri karşılıyor.

Ankara Çankaya Dikmen Vadisi Ankara Çankaya’ya Dikmen Vadisi

Buradaki halk vadiye gelerek koşusunu ve yürüyüşünü yapıyorlar. Bisiklet sürüp, kahvesini içerek güne başlıyorlar. Özellikle hafta sonlarının yoğun olduğunu belirtmekte fayda var. Vadi, 700 bin metrekare alana yapılmış. 42 farklı bitki ve ağaç cinsi yer alıyor. Dikkat çeken detay ise Japonların simgesi olan Sakura ağacının da burada oluyor olması. Buraya Sonbahar mevsiminde de gelmenizi öneririm. Çünkü yapraklar rengarenk bir hale geliyor. Aynı şekilde İlkbahar’da da açan çiçeklerin içinde kayboluyorsunuz. İnişli, çıkışlı parkura sahip olduğu için trekking yapabilirsiniz. Hafta sonlarınızı değerlendirmek amacıyla burayı tercih edebilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Seğmenler Parkı

Seğmenler Parkı

Seğmenler Parkı, Ankara Çankaya ilçesine bağlıdır. Burası temiz havada, huzurlu bir şekilde zaman geçirmek isteyenlerin özellikle hafta sonlarını değerlendirdikleri bir yer. Şehir gürültüsünden uzak güzel zaman geçireceğiniz park özellikle Sonbahar mevsiminde bir başka güzel oluyor.

Ankara Çankaya Seğmenler Parkı Ankara Çankaya’da Seğmenler Parkı

Park 1938 yılında iki cadde arasında yer alan bir vadide kurulmuş. 57250 metrekarelik alanda yer alan parkta 40000 metrekare çim alanı bulunuyor. Ayrıca 250 metrekarelik de çocuk alanı var. Parkta yürüyüş alanları, çocuk bahçeleri, yürüyüş alanları bulunuyor. Parkın simgesi ise Seğmenler heykeli. Buraya ailenizle, arkadaşlarınızla birlikte gelip yürüyüş ve piknik yapabilirsiniz. Merkeze yakın olduğu içinde buraya ulaşım oldukça kolaydır. Burada yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz mekanlarda bulunuyor. Sabah koşusu ve yürüyüşü yapmak için ideal bir yer. Doğanın rengarenk görüntüsünü çekmek istiyorsanız eğer özellikle İlkbahar ve Sonbahar’da buraya gelmenizi tavsiye ederiz.

DAHA FAZLA
Güven Park

Güven Park

Güven Park, Ankara Çankaya ilçesinde bulunmaktadır. Kızılay Meydanı’nda bulunan park gerek gün içinde gerekse hafta sonlarında yoğun ilgi görmektedir. Buranın planı, Clemens Holzmeister tarafından yapılan bir proje sonucunda yapılmış olan anıtın yapılması sonucunda yapılmış. Park adını bu anıttan  almıştır.

Ankara Çankaya Güven Park Ankara Çankaya’da Güven Park

Burada yetişkin ağaçlar, oturaklar, çocuk parkı ve havuz bulunmaktadır. Parkın bir bölümü ne yazık ki otobüs durakları ve metro yapımı nedeniyle kaybolmuştur. Yorucu iş gününün sonunda arkadaşlarınızla birlikte Kızılay Medyadı’nda gezdikten sonra burada gezebilir, keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Kültür turu kapsamında geleceğiniz Ankara’da gezip, görebileceğiniz tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır. Sevdiklerinizle birlikte güzel vakitler geçirebilir, çay veya kahve içerek sohbet edebilirsiniz.

DAHA FAZLA
Botanik Parkı

Botanik Parkı

Botanik Parkı, Ankara Çankaya ilçesinde bulunmaktadır. Parka geldiğinizde sizleri uzun eşek oyunu oynayan bir heykel grubu karşılayacak. Burası çocukların ilk yürüdükleri, koştukları bir bahçedir. Burası kentin doğal bir parçasıdır.

Ankara Çankaya Botanik Parkı Ankara Çankaya’da Botanik Parkı

Burada bulunan uzun eşek heykelinin olmasının nedeni ise bundan 60 yıl önce oynanan oyunu hatırlatmak. Burada çocuklar dilediği gibi sokak oyunları oynayabiliyor ve zamanlarını keyifle geçirebiliyor. Park 65000 metrekare bir alan üzerine kurulmuş. Parkın 30000 metrekaresi tamamen yeşil alan oluşturuyor. 15000 metrekaresi ise sert zeminden oluşuyor. 17000 metrekaresi ise tamamen ağaçlık olarak yapılmış. 1500 metrekaresi de havuz.  Parkın projesi 1970 yılında Prof. Dr. Yüksek Öztan tarafından yapılmış. Yolunuz Ankara’ya düşerse eğer şehir stresinden uzak güzel bir gün geçirmek istiyorsanız buraya gelebilirsiniz.

DAHA FAZLA
Atakule

Atakule

Atakule, Ankara Çankaya’da bulunmaktadır. Atakule, 13 Ekim 1989 yılında Ankara’nın başkent oluşunun 66.yıl dönümünde 8.Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından açılmıştır. Ankara’nın önemli alışveriş merkezlerindendir.

 Ankara Çankaya Atakule Ankara Çankaya’da Atakule

Kule, 125 metre yüksekliğindedir. Üstünde ise Türkiye’nin ilk döner restoranı bulunmaktadır. Şehir manzarasını panoramik izlemek için asansör yer alıyor. Daha önce kapalı olan kule Kasım 2018 yılında tekrar açıldı. Ankara’nın simgesi haline gelen kule en çok ilgi gören turistik yapılardan biri olmuştur. Arkadaşlarınızla birlikte Ankara gezisi sırasında özellik akşam kuleye çıkıp şehrin manzarasını izlemeyi unutmayın.

Adres: Çankaya Mahallesi 06690 Çankaya/Ankara

DAHA FAZLA
Tunalı Hilmi Caddesi

Tunalı Hilmi Caddesi

Tunalı Hilmi Caddesi, Ankara Çankaya’da yer almaktadır. Ankara’nın modern meydanlarındandır. Kuğulu Park’tan başlayıp Libya Sokak’a kadar uzanmaktadır.

Ankara Çankaya Tunalı Hilmi Caddesi Ankara Çankaya’da Tunalı Hilmi Caddesi

Caddede lüks mağazalar, kafeler, restoranlar, dükkanlar bulunmaktadır. Ankara halkının sık sık uğradığı ve gezdiği yerlerdendir. En gözde buluşma noktasıdır. Cadde, İzmir’de bulunan Kıbrıs Şehitleri Caddesi ile İstanbul’daki İstiklal Caddesi’ne benzerliğiyle dikkat çekiyor. Arkadaşlarınızla birlikte mutlaka buraya uğramalı ve hayatın akışına karışmalısınız. Bütçenize uygun bir restoranda yemeğinizi yiyebilir ardından Kuğulu Park’a giderek günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Kocatepe Cami

Kocatepe Cami

Kocatepe Cami, Ankara Çankaya’da yer almaktadır. Ankara’nın önemli protokol camisidir. 1987 yılında hizmete açılmıştır. Günümüzde en önemli camilerindendir.

Ankara Çankaya Kocatepe Cami Ankara Çankaya’da Kocatepe Cami

Adını bulunduğu semtten alan caminin alt katında konferans salonu bulunuyor. Ayrıca otopark, kütüphane, idari birimler ve üst katında da ibadethane vardır. Ankara’nın en büyük camilerindendir. Tarihi eser niteliğinde olan cami işçilik ve sanatsal açıdan dikkat çekmektedir. Türk Diyanet Vakfı tarafından yapılmıştır. Caminin mimarisi bir proje yarışmasıyla ortaya çıkmıştır. Kazanan mimar ise Vedat Dalokay olmuştur. Caminin bir benzeri Pakistan’da da bulunmaktadır.

Adres: Kültür mahallesi Dr. Mediha Eldem Sok. No: 67 06420 Çankaya/Ankara

DAHA FAZLA
Anıtkabir

Anıtkabir

Anıtkabir, Ankara Çankaya’da bulunmaktadır. Eski adı Rasattepe’dir. Tük Kurtuluş Savaşı’nın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarıdır. İsmet İnönü’nün mezarı da 1973 yılında Anıtkabir’e getirilmiştir.

Ankara Çankaya Anıtkabir Ankara Çankaya’da Anıtkabir

Burası Ankara yerleşim alanı olmadan önce gözlem istasyonu olarak kullanılıyordu. 906 rakımlı bir tepede bulunmaktaydı. M.Ö. 12.yüzyılda Anadolu’da devlet kuran Frig uygarlığına ait tümüsler ve mezar yapıları vardı. Buraya anıt yapılmasına karar verildikten sonra buradaki tümüsler yapılan kazılarla kaldırılarak Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne götürüldü. Anıtın projesinin bitiminden sonra 09 Ekim 1944 yılında yapılmaya başlandı. Anıt 9 yıllık bir süre içinde 4 aşamalı olarak 1953 yılında bitirildi.

Adres: Mebusevleri Mh. 06570 Çankaya/Ankara

DAHA FAZLA
DAHA FAZLA YÜKLEYİN