TatilCity.NETTatilCity.NET

Dikili Aktiviteleri

Yapılacak Şeyler

Antandros (Edremit-Altınoluk) Antik Kenti

Antandros (Edremit-Altınoluk) Antik Kenti

Antandros (Edremit-Altınoluk) Antik Kenti, Balıkesir Edremit ilçesinde bulunmaktadır. Antik kentin eski adı İda’dır. Kaz Dağları’nın yakınlarında kurulmuştur. Bu nedenle mitolojide Kaz Dağları, İda Dağı’da denilmektedir.

Balıkesir Edremit (Edremit-Altınoluk) Antik Kenti Balıkesir Edremit’de (Edremit-Altınoluk) Antik Kenti

M.Ö. 5. yüzyılda Peloponnesos savaşında ortaya çıkmıştır. Kent önceleri Perslerin egemenliğinde kalmış. Antandros Antik Kenti’nin Kilikia, Aiol ve Lelegler tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Dünyanın ilk güzellik yarışması burada yapılmıştır. Hera, Athena ve Afrodit yarışmaya katılmıştır. Yarışı kazananı ise Afrodit olmuştur. Yarışmanın yapılmasını Zeus istemiştir,  kazananı ise Paris seçmiştir. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken kenti mutlaka görmelisiniz. Kentin etrafında zeytin ağaçları bulunuyor. Uzun süre buranın etkisinden kurtulamayacaksınız. Dikili’de bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır.

 

 

DAHA FAZLA
Candarlı Kalesi

Çandarlı Kalesi

Çandarlı Kalesi, İzmir Dikili ilçesinde yer almaktadır. Burada asırlar önce Amazon kadın savaşçıları yaşarmış. Çandarlı Dikili’nin en güzel sahil beldelerindendir. Burada bulunan yapılar günümüze kadar varlığını korumuş.

İzmir Dikili Çandarlı Kalesi İzmir Dikili’de Dikili Çandarlı Kalesi

Denize karşı olduğu için eşsiz bir manzaraya sahip. Kalenin yapılmasının nedeni ise kenti dış saldırılara karşı korumak. Kalenin yapılış tarihi tam olarak bilinmemektedir. Buranın M.Ö.6. yüzyılda Pitane sitesi içinde bulunuyordu. Kale daha sonraki yıllarda harabeye dönüşmüş ancak daha sonra tekrar onarılmıştır. Kaleyi son olarak Cenevizliler yapmıştır. Arkadaşlarınızla birlikte mutlaka burayı görmeli ve biranızı yudumlayarak güneşin batışını izlemelisiniz. Yaz tatili kapsamında geleceğiniz Dikili’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır. Dikili’de denizin ve güneşin keyfini çıkarabileceğiniz plajları da bulunmaktadır.

 

DAHA FAZLA
Bademli Ilıcası

Bademli Ilıcası

Bademli Ilıcası, İzmir Dikili ilçesinde bulunmaktadır. Bademli Köyü sınırlarında bulunan ılıca görülmeye değer bir yer. Burası eski çağlarda Aiolis Ilıcası olarak anılıyormuş. Buraya zeytinlikler arasından geçerek Kalem Adası’nı geçtiğinizde rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

İzmir Dikili Bademli Ilıcası İzmir Dikili’de Dikili Bademli Ilıcası

Antik dönemlerden günümüze kadar varılığını koruyan kaplıca Bademli Deniz Ilıcası olarak da biliniyor. Burada bulunan kaynaklar havuz biçiminde yapılmış. Diğer ılıcalara göre kendine özgü, farklı bir yer. Burası sit alanı olarak korunmaya alınmış. Suyun sıcaklığı ise 65 derece denizde ise sıcaklık 42 derece oluyor. Suyun içeriğinde arsenik ve hidroasetat bulunuyor. Suyun romatizma, böbrek, cilt ve kemik hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor. Dikili’de tarihi ve kültürel yerlerin yanında denizde yüzüp, güneşlenebileceğiniz plajlarda bulunuyor.

DAHA FAZLA
Nebiler Koyu

Nebiler Köyü

Nebiler Köyü, İzmir Dikili ilçesinde bulunmaktadır. Köyü popüler yapansa sahip olduğu ılıcalarıdır. İlçe merkezine 16 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Çınar ağaçlarının arasında bulunan yer ılıca kubbeli olup dinlenme tesisleriyle sakin ve huzurlu bir yerdir. 

İzmir Dikili Nebiler Köyü İzmir Dikili’de Dikili Nebiler Köyü

Ilıcanın suyu 53 derece sıcaktır. Buradaki suyun bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Bunlardan bazıları; böbrek taşı düşürme, cilt hastalıkları, kadın hastalıkları, kısmi felf, damar tıkanıklıklarıdır. Nebiler Köyü’ne gelirseniz eğer Nebiler Şelalesi’ni mutlaka görmelisiniz. Yaz tatili kapsamında geleceğiniz Dikili’de bir çok tarihi ve kültürel yerler, yapılar bulunmaktadır. Ören ve antik kentleriyle ünlü olduğu kadar, plajlarıyla da son yıllarda popüler olmuş bir yerdir. Dikili’de bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır.

 

DAHA FAZLA
Atarneus Antik Kenti

Atarneus Antik Kenti

Atarneus Antik Kenti, İzmir Dikili ilçesinde yer almaktadır. Burası Ağılkale’de, Akalılar tarafından kurulmuş ilk kenttir. Bergama Antik Kenti’nden çok büyüktür. Burada yapılan kazılar sonucunda çanak, çömlek ve seramik eşyalar bulunmuş. Zengin bir tarihe sahip olan kentte mutlaka gezmelisiniz.

İzmir Dikili Atarneus Antik Kenti İzmir Dikili’de Atarneus Antik Kenti

Dikili’de gezip, görebileceğiniz birbirinden ilginç tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır. Aynı zamanda burada denizin, kumun, güneşin keyfini çıkarabileceğiniz plajlarda bulunmaktadır. Burada hem kentin tarihiyle ilgili bilgi edinmek için ören yerlerini gezebileceğiniz gibi tekne turlarıyla da keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Dikili’de bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Yeme-içme ihtiyacınızı uygun fiyatlarla sunan mekanlarda yer alıyor.

DAHA FAZLA
Atatürk Botanik Bahçesi

Atatürk Botanik Bahçesi

Atatürk Botanik Bahçesi, İzmir Dikili ilçesinde bulunmaktadır. Burası ülkemizin halka açık olan ilk botanik bahçesi özelliğini taşımaktadır. Bahçe, Macit Ersoy tarafından yapılmıştır. Büyük bir alana yapılan bahçede üç binden fazla bitki türü bulunmaktadır.

İzmir Dikili Atatürk Botanik Bahçesi İzmir Dikili’de Dikili Atatürk Botanik Bahçesi

Birbirinden güzel, rengarenk, yüzlerce bitkilerin olması nedeniyle bahçe dünya literatürüne girmiş. Eşsiz bir manzarası olan bahçede hem dinlenecek, hemde arkadaşlarınızla keyifli sohbetler eşliğinde gezebileceksiniz. Buraya geldiğinizde mutlaka fotoğraf makinenizi yanınızda bulundurun. Oldukça güzel ve etkileyici fotoğraf çekebileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Yaz tatili kapsamında geleceğiniz Dikili’de gezip görebileceğiniz birbirinden güzel tarihi ve kültürel mekanların yanı sıra güneşleneceğiniz ve denizin, yüzmenin keyfini çıkarabileceğiniz plajlarda bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır.

 

DAHA FAZLA

Dikili Deniz Restaurant

İzmir Dikili’de bulunan Dikili Deniz Restaurant 20 yıldır kaliteli ve profesyonel hizmetiyle İzmir halkının damak tadına hitap ediyor. Sağlıklı ve organik et ürünleri ve deniz ürünleriyle dikkat çeken bir mekan.

İzmir Dikili Deniz Restaurant İzmir Dikili’de Dikili Deniz Restaurant

Dikili Deniz Restaurant geniş, rahat konforu ve dekoruyla en çok tercih edilen restoranlardan biridir. Kışın 200 kişi kapalı ve 60 kişilik küçük salona sahiptir. Yazın ise plajla birlikte 1000 kişilik kapasiteye ulaşmaktadır. Restoran manzarasıyla da eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Deniz Restaurant’da ki mezelere, ızgara çeşitlerine bayılacaksınız. Arkadaşlarınızla birlikte hafta sonlarınızı en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Gün içinde ya da gün sonunda üzerinizde ki yorgunluğu atabilir yeme, içme ihtiyacınızı güzel manzara eşliğinde giderebilirsiniz.

Adres:  Cumhuriyet Mah. Uğur Mumcu Cad. No:5 Dikili, İZMİR
Telefon: 0 (232) 671 77 27

DAHA FAZLA
Kalem Adası Gezisi İzmir Dikili

Kalem Adası Gezisi

İzmir merkeze 118 kilometre uzaklıkta olan Dikili denize kıyısı olan şirin bir ilçedir. Doğal ve tarihi güzelliğiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Dikili’de gezip, görebileceğiniz yerler arasında; Çamurlu Ilıcası, Nebiler Ilıcası, Dikili Plajları, Nebiler Şelalesi, Kalem Adası, Atatürk Botanik Bahçesi, Aterneus Antik Kenti, Pitane Antik Kenti, Çandarlı Kalesi bulunur.

Pergamon Krallığının kurduu Aterneus Antik Kentini gezerek geçmişe doğru yolculuğa çıkarak bilgilerinize yenilerini ekleyebilirsiniz.

İzmir Dikili Kalem Adası Gezisi İzmir Dikili’de Kalem Adası Gezisi

Bu eşsiz güzelliğe sahip adaya Bademli Köyü’nden kalkan teknelerle gelebilirsiniz. Masmavi denizi, yeşil doğası ve plajıyla arkadaşlarınızla birlikte keyifli bir tatilin tadına varacaksınız. Kalem Adası’ndan dilerseniz Garipler Adası’na da giderek tatilinize renk katabilirsiniz.

Not : İzmir Antalya uçak bileti web sitemiz üstünde çok ucuz  fiyatlar ile bulunuyor..

Tatil City Gezi Rehberi

DAHA FAZLA