TatilCity.NETTatilCity.NET
Şifremi unuttum?

Gevaş Aktiviteleri

Yapılacak Şeyler

Gevaş Selçuklu Mezarlığı

Gevaş Selçuklu Mezarlığı

Gevaş Selçuklu Mezarlığı, Van Gevaş ilçesinde bulunmaktadır. Karşıyaka Mahallesi’nde bulunmaktadır. Mezarlık 1. derece arkeolojik sit alanıdır. Mezarlıkta Halime Hatun Kümbeti mezarlığın doğu yönünde bulunmaktadır.

Van Gevaş Selçuklu Mezarlığı Van Gevaş’da Gevaş Selçuklu Mezarlığı

Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Van’da gezip, görebileceğiniz birçok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Van’a gelmişken mutlaka Muradiye Şelalesi’ni görmeli burada bol bol fotoğraf çektirerek, piknik veya mangal yapabilirsiniz.  Bunun yanı sıra şehrin en güzel yaylalarında arkadaşlarınızla birlikte çadır kampı yapabilirsiniz. Burada trekking gibi doğa sporlarını deneyimleyebilirsiniz. Meşhur serpme Van kahvaltısı yapabilirsiniz. Yeme/içme ihtiyacınızı ilçe merkezinde bulunan kafe ve restoranlarda giderebilirsiniz. Dilerseniz Van Gölü çevresinde bulunan mekanlardan birinde akşam yemeğinizi yiyebilir ve güneşin batışını izleyebilirsiniz. Buradan ayrılmadan önce şehre özgü organik ve yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Halime Hatun Kümbeti

Halime Hatun Kümbeti

Halime Hatun Kümbeti, Van Gevaş ilçesinde bulunmaktadır. İki katlı bir şekilde yapılmıştır. Kümbetin cenazelik bölümü kare şeklindedir. Doğuda bulunan merdivenle inebiliyorsunuz. Köşeleri ise pahlanmış kare kaide üstüne onikigen olarak gövdeli şekilde yapılmıştır. Üzeri ise piramidal külahla örtülmüş. Yapının inşaatında düzgün kesme taş kullanılmıştır.

Van Gevaş Halime Hatun Kümbeti Van Gevaş’da Halime Hatun Kümbeti

Gövdenin kuzey cephesinde taç kapı yer almaktadır. Aynı zamanda üç yöne pencereler açılmaktadır. Arada bulunan yüzeyler ise üçgen nişlerle hareket kazandırılmıştır. Tüm cephelerde ise şeritler halinde madalyonlar biçiminde geometrik, bitkisel ve yazılarla süslenmiştir. Kümbet Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarılmıştır. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Van’da bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yeme-içme ihtiyacınızı kafe ve restoranlarda giderebilirsiniz. Bunun için ilçe merkezinde bulunan mekanları tercih edebilirsiniz. Arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yaylalarından birinde çadır kampı yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra burada doğa sporlarını deneyimleyebilirsiniz. Van’dan ayrılmadan önce şehre özgü organik ve yöresel ürünlerden satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
İzzeddin Şir Cami

İzzeddin Şir Cami

İzzeddin Şir Cami, Van Gevaş ilçesine bağlıdır. Caminin XIV-XV yüzyıllarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Kare planlı olup, kuzey duvarına bitişik olarak yapılmış olan bir medresedir. Caminin batı cephesinin kuzey kısmında bir taç kapı bulunmaktadır.

Van Gevaş İzzeddin Şir Cami Van Gevaş’da İzzeddin Şir Cami

Buradan medresenin avlusuna oradan da ikinci bir kapıyla camiye geçilmektedir. Mihrap önü ise kubbeli ve iki sahından yapılmıştır. Sahınlar enine beşik tonozlarla örtülmüştür. Kubbenin iki yanındaki bölümler ise dikine olarak beşik tonozlu olarak yapılmıştır. Kıblenin duvarının ortasında beş kenarlı mihrap nişi vardır. Caminin yapımında ise düzgün kesme taş kullanılmış. Batı yönünde bulunan minare ise günümüzde eklenmiş. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Van’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Burada yemei-içme ihtiyacınızı kafe veya restoranlarda giderebilirsiniz. Dilerseniz şehrin en güzel yaylalarında çadır kampı yapabilirsiniz. Doğayla iç içe, huzur dolu bir tatil geçirirken, trekking gibi doğa sporlarını da deneyimleyebilirsiniz. Van’da bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesislerde bulunmaktadır. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik ürünlerden kendiniz için satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Altınsaç Kilisesi

Altınsaç Kilisesi

Altınsaç Kilisesi, Van Gevaş ilçesinde bulunmaktadır. XIII.yy öncesinde yapılmıştır. 1671 yılında kilise onarılmış ve batı yönüne bir jamatun eklenmiştir. Kilise, Altınsaç köyünde bulunmaktadır. Manzara olarak Van Gölü’nü görmektedir.

Van Gevaş Altınsaç Kilisesi Van Gevaş’da Altınsaç Kilisesi

Kilise günümüze kadar varlığını korumuştur. Üç nefli olup, jamatundan ve geniş bir kemerle naosa açılan tonoz örtülü giriş bölümüne geçilmektedir. Orta bölümü ise köşe duvarları üzerinde kemerler yükselir. Ortası kubbeyle örtülmüştür. Kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Van’da gezip görebileceğiniz bir çok tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır. Aynı zamanda burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz mekanlarda bulunuyor. Buraya gelmişken meşhur Van kahvaltısının tadına bakmadan dönmeyin. Uygun fiyatlarla yeme-içme ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabileceğiniz kafeler ve restoranlar bulunmaktadır.

DAHA FAZLA
Van Gölü

Van Gölü

Van Gölü, Van Gevaş ilçesine bağlıdır. Göl, Nemrut’un patlaması sonucunda volkaniklerin oluşturduğu kraterlerde biriken sulardan meydana gelmiştir. Bu yüzden burası volkanik bir göldür. Yüzölçümü 3713 kilometrekaredir. Suyu hem tatlı hem de tuzludur ve sodalıdır. Deniz ekosistemlerinden farklı olup sucul bir ekosistemi vardır. Tuz oranı %19 olup, pH ise 9.87’dir.

Van Gevaş Van Gölü Van Gevaş’da Van Gölü

Denizden yüksekliği 1646 metredir. Derinlii 171 metre olup en derin kısmı ise 451 metredir. Gölde dört ada bulunmaktadır. Bunlar Çarpanak, Akdamar ve Kuş adalarıdır. Burası 1990 yılından itibaren Arkeolojik sit alanı olmuştur. Dünyanın en büyük sodalı gölü olma özelliğine sahiptir. Burada 103 tür fitoplankton, 36 kadar da zooplankton vardır. Tek bir balık türü vardır o da inci kefalıdır. Eski Yunan uygarlığında Thospitis Lacus veya Arsissa Lacus olarak anılırmış. Urartuların başkenti ise gölün doğu yönünde kurulmuştur. 06 Temmuz 2018 yılında burada plaj yapılmıştır ve plaj Ulusal Mavi Bayrak Ödülü’ne layık görülmüştür.

 

 

DAHA FAZLA
Akdamar Kilisesi

Akdamar Kilisesi

Akdamar Kilisesi, Van Gevaş ilçesinde bulunmaktadır. Mimarisi ve dış cephesinde bulunan figürlü taş plastiğiyle ilgi gören ihtişamlı bir yapıdır. Burası yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken önemli bir tarihsel yapıdır. Akdamar Kilisesi, Van Gölü’nde yer alan gölün ikinci büyük kara parçası olan Akdamar Adası’nda yer almaktadır.

Van Gevaş Akdamar Kilisesi  Van Gevaş’ta Akdamar Kilisesi

Yapı olarak kubbeli ve dört yapraklı yonca şeklindedir. Haç planına sahip bir kilisedir. Orta bölümü yüksek, içten kubbe, dıştan ise primidal külahla örtülüdür. Kubbesi yüksek olduğu için kilise dikey bir şekildedir. Batı ve güney kısmından bir kapıyla giriş sağlanmaktadır. Kiliseye daha sonraki yıllarda yenilenmiş ve yeni yapılar eklenmiştir. Kilisede İncil ve Tevrat’tan alınmış değişik sahneler vardır. Yunus Peygamberin denize atılması ilk dikkat çeken detaydır. Ayrıca Adem ile Havva’nın cennetten kovulma olayını sahneleyen bölümde kilisede özel bir yer almaktadır. Burada dünyevi bir takım sahnelerin olduğu işlemeler vardır. Hayvanlar, güreşçiler, av sahneleri…vb tasvirler bulunur.

 

 

DAHA FAZLA
Grand Deniz Tour Restoran

Grand Deniz Tour Restoran

Van Gevaş’da bulunan Grand Deniz Tour Restoran birbirinden lezzetli menüleriyle kısa sürede müdavimi olacağınız kaliteli ve şık bir restoran.

Van Gevaş Grand Deniz Tour Restoran Van Gevaş’da Grand Deniz Tour Restoran

Arkadaşlarınızla birlikte iş veya okul çıkışında gelip karnınızı doyurabileceğiniz mekanın yemeklerine bayılacaksınız. Her bir menünün tadı damağınızda kalacak ve buraya tekrar gelmek isteyeceksiniz. Rahat oturma düzeni ve konforlu yapısıyla kendinizi rahat hissedebileceğiniz mekanda kaliteli hizmet anlayışı karşısında kendinizi evinizdeymiş gibi huzurlu hissedeceksiniz. Menüler temiz bir ortamda hazırlanıp hızlı bir şekilde masanıza kadar sunumu yapılmaktadır. Bütçenize uygun fiyatlarla satılan yemeklerin tadına doyamayacak ve buraya tekrar gelmek isteyeceksiniz. Grand Deniz Tour Restoran kolaylıkla bulabileceğiniz adresinde sizleri bekliyor.

Adres: Halime Hatun Kümbeti ve Selçuklu Mezarlığı Karşısı Van Karayolu 40 65700 Gevaş/Van
Telefon: 0432 612 40 38

DAHA FAZLA
Akdamar Adası

Akdamar Adası

Gevaş  Van merkezine 40 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Van Gevaş’a merkezdeki terminalden araçlarla ulaşmanız mümkün. Burada gezip, görebileceğiniz yerler arasında Akdamar Adası, İzzetin Şir Camisi ve Külliyesi, Halime Hatun Kümbeti, Selçuklu Mezarlığı bulunmaktadır.

Van Gevaş Akdamar Adası  Van Gevaş’ta Akdamar Adası

Akdamar Adası Van Gölü’nün ikinci büyük adasıdır. Burası yerli ve yabancı bir çok turistin akın ettiği önemli tarihsel yerlerden biridir. Buraya Gevaş’taki iskeleden tekneyle ulaşılmaktadır. Ada badem ağaçlarıyla dolu mükemmel bir görünüme sahiptir. Özellikle ilkbaharda badem ağaçlarının açan çiçekleri adaya ayrı bir güzellik ve özellik katmaktadır. Bu yüzden buraya bahar aylarında gelmeniz çok daha uygun olur. Ada da Akdamar Kilisesi bulunmaktadır. Kilise ihtişamlı mimarisiyle tüm dünya insanlarının dikkatini çeken çok özel bir yapıdır. Akdamar adasında kafe ve restaurantlar bulunmaktadır. Arkadaşlarınızla birlikte buraya gelebilir hem Van Gölü üzerinde tekne gezisi yapabilir ardından bu ada da keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA