TatilCity.NETTatilCity.NET

Hacıbektaş Aktiviteleri

Yapılacak Şeyler

Balım Sultan Türbesi

Balım Sultan türbesi

Balım Sultan Türbesi, Nevşehir Hacıbektaş ilçesinde bulunmaktadır. Balım Sultan Türbesi yapı olarak klasik tarzda yapılmıştır. Üçüncü avlunun sağ tarafında bulunmaktadır.

Nevşehir Hacıbektaş Balım Sultan Türbesi Nevşehir Hacıbektaş’ta Balım Sultan Türbesi

Bektaşiliğin kurulmasında ve gelişmisinde önemli etkisi olmuştur. Bektaşilik inancının ikinci piri olarak bilinir. Balım Sultan Dimetoka’da 1462 yılında dünyaya gelmiştir ve 1516 yılında hayata gözlerini yummuştur. Türbesi ise 1519 yılında inşa edilmiştir. Yavuz sultan Selim’in komutanlarından Şahsuvaroğlu Ali Bey’in Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. Türbe, bal peteği renginde yontma taşlardan yapılmıştır, kare biçimindedir. Aynı zamanda güvercin temalı heykellerde türbede dikkat çeken detaylar arasındadır. Kültür ve inanç turizmi açısında önemli bir yere sahip olan Nevşehir’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Buraya gelmişken mutlaka Avanos, Kapadokya’yı gezmeyi unutmayın. Şarap evlerini görebilir ve buradan şarap alabilirsiniz. Sabah kahvaltısının ardından balon turu yapabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Hacı Bektaş Veli Türbesi

Hacı Bektaş Veli Türbesi

Hacı Bektaş Veli Türbesi, Nevşehir Hacıbektaş ilçesinde bulunmaktadır. Türbe, Kırklar Meydanı’nın girişinde yer almaktadır. İşlemi mermerle çevrelenmiş bir giriş kapısı vardır.

Nevşehir Hacıbektaş Hacı Bektaş Veli Türbesi Nevşehir Hacıbektaş’ta Hacı Bektaş Veli Türbesi

İşlemelerde dört güvercin ve üç balık figürü bulunmaktadır. Ana kapıdan girdikten sonra sekiz basamağı olan bir merdivenden inerek düzlüğe geliyorsunuz. Kare şeklinde olan türbenin ortasında Hacı Bektaş Veli’nin sandukası bulunuyor. Türbenin sağ ve solunda bulunan sekilerde ise dergaha hizmet veren babaların ve Horasan erenlerinin mezarları yer alıyor. Kültür ve inanç turizmi açısından önemli bir yer olan Nevşehir’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Hacıbektaş’a gelmişken türbe ziyaretinin ardından delikli taşı görmeye gidebilirsiniz. Bu taşın özelliği çok dar olmasıdır. Hem zayıfların hem de şişmanların çıkmasının zor olduğu ve bilimsel olarakda kanıtlanmamış mistik bir özelliğe sahiptir. Rivayete göre bu taşın içinden çıkan kişilerin iyi kalpli ve günahsız olduğuna inanılır. Bu taşın işinden şişman bir kişi çıkarken, çok zayıf birinin çıkamadığıda görülmüştür.

 

 

DAHA FAZLA
Kırklar Meydanı

Kırklar Meydanı

Kırklar Meydanı, Nevşehir Hacıbektaş ilçesinde bulunmaktadır. Dervişlerin eğitim aldıkları meydan geniş bir salondur. Üç kemerin üzerinde tavanı vardır. Ortamı ise aydınlatan bir hacet penceresi yer almaktadır.

Nevşehir Hacıbektaş Kırklar Meydanı Nevşehir Hacıbektaş’ta Kırklar Meydanı

Kırlar Meydanı’nın doğu yönünde mezarlar bulunuyor. Burada eski çağlara ait antika saatler, şamdanlar, levhalar, İran hılısı, ipek seccadeler vardır. Pencerinin önünde bulunan vitrinde ise Bektaşiliği simgeleyen eserler sergilenmektedir. Kültür ve inanç gezisi kapsamında geleceğiniz Nevşehir’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz, ekonomik tesisler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yemi/içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz mekanlarda mevcuttur. Bölgenin en popüler restoranında yemeğinizi yiyebilir, güneşin batışını izleyebilirsiniz. Türbenin girişinde buluna çarşıda gezebilir, organik ve otantik ürünlerden satın alabilirsiniz. Burada çok fazla gümüş takılar satılmaktadır. Aynı zamanda Bektaşiliği sembolize eden teslim taşından da alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Çilehane

Çilehane

Çilehane, Nevşehir Hacıbektaş ilçesinde bulunmaktadır.  Ak Kapı’dan içeriye girdiğinizde koridorun sağında bulunmaktadır. Buraya geçilen kapının etrafı küçük taşlarda çevrilmiştir.

Nevşehir Hacıbektaş Çilehane Nevşehir Hacıbektaş’ta Çilehane

Çilehanenin loş odası 2 metreye, 3 metredir. Dergahın önemli bir bölümü olan bölüm dergahın aynı zamanda da en eski yapısıdır. Burası Hacı Bektaş-ı Veli’nin sağlığından beri var olan bir yapıdır. Kültür ve inanç gezisi kapsamında geleceğiniz Nevşehir’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal yerler bulumaktadır. Burada ekonomik olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Akşam yemeğinizi bölgenin popüler restoranıda yiyebilir, güneşin batışını izleyerek şarabınızı içebilirsiniz. Bunun yanı sıra burada şarap evlerini gezebilir ve şarap alabilirsiniz. Sabah kahvaltının ardından Kapadokya’da balon turu yapabilirsiniz. Çömlek atölyelerinde, çömlek deneyimini yaşayabilirsiniz. Bölgeden ayrılmadan evvel buraya özel organik ve otantik ürünlerden satın alabilirsiniz. Türbenin bulunduğu caddede bulunan çarşıda gezebilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Pir Evi

Pir Evi

Pir Evi, Nevşehir Hacıbektaş ilçesinde bulunmaktadır. 13. ve 16. yüzyıllar arasında yapılmıştır. Buraya aynı zamanda Ak Kapı adı verilen giriş kapısında Selçuklalardan kalma motifler bulunmaktadır.

Nevşehir Hacıbektaş Pir Evi Nevşehir Hacıbektaş’ta Pir Evi

Mermer kapısını iki yönünde küçük hüçereler mevcuttur. Kemirini üzerinde ise çift başlı bir kaltal figürü vardır ve kapıdan orta bölüme girilmektedir. Kültür gezisi kapsamınd geleceğiniz Hacık Bektaş Külliyesi gerek tarihi gerekse inanç kültürü açısından dünayaca tanınmış bir yerdir. Buraya gelmişken müzeyi gezmeyi uutmayın. Türbenin çıkışında bulunan çarşıda gümüş takı ve buraya özgü otantik ürünlerden satın alabilirsiniz. Buradan ayrılmadan evvel mutlaka Avanos, Kapakdokya, vadileri, kiliseleri, şarap evlerini görmeyi unutmayın. Çömlek atölyelerinde çömlek yapmayı deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra dilerseniz kahvaltının ardından balon turu yapabilir güneşin doğunuşunu izleyebilirsiniz. Buradan ayrılmadan önce bölgeye özgü organik ürünlerdende satın alabilirsiniz. Asırlardır var olan şarap evlerinden şarap alabilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
Mihman Evi

Mihman Evi

Mihman Evi, Nevşehir Hacıbektaş ilçesinde bulunmaktadır. Mihman Evi, külliyenin sol yönünde bulunmaktadır. Burası misafirlerin karşılanması için yapılmıştır.

Nevşehir Hacıbektaş Mihman Evi Nevşehir Hacıbektaş’ta Mihman Evi

Çift kapılı bir kapıdan avluya girmeniz gerekiyor. Hazret Avlusu olarakda bilinen alan aynı zamanda çiçek bahçesi gibidir. Birkaç basamakdan indikten sonra iç mekana giriyorsunuz. Sağ yönde bulunan Atatürk büstüde dikkat çekicidir. Kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Hacıbektaş’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Buraya gelmişken mutlaka Avonos’u ve Kapadokya’yı görmelisiniz. Burada bütçenize uygun, ekonomik olarak konaklayabileceğiniz tesisler de bulunmaktadır. Şarap evlerini gezebilir ve şarap alabilirsiniz. Çömlek atölyelerine gidip çömlek yapmayı deneyebilirsiniz. Bölgenin popüler restoranıda akşam yemeğinizi yiyebilir, güneşin batışını izleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra sabah kahvaltısının ardından balon turu yapabilirsiniz. Bölgeden ayrılmadan önce buraya özgü organik ve otantik ürünlerden satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Meydan Evi

Meydan Evi

Meydan Evi, Nevşehir Hacıbektaş ilçesinde bulunmaktadır. Burası derghın en önemli bölümüdür. 1367 yılıda Murat Bey tarafından yaptırılmıştır.

Nevşehir Hacıbektaş Meydan Evi Nevşehir Hacıbektaş’ta Meydan Evi

İkinci avluya girişin sol tarafındaki kemerlerin ortasında bulunan kapıdan Meydan Evi’ne girebilirsiniz. Bu kapıların birinin üzerinde Selçuklular dönemiden kalma bir kabartma ayet bulunmaktadır. Ayetin yer aldığı mermer taşın alt kısmındaysa Yunanca bir yazı bulunuyor. Selçuklu döneminde bir Yunan yapısıdan sökülerek mermer buraya konulmuş. Eski dönemde Meydan Evi’nde ikrar vermek, tarikata girmek, nasip almak gibi cem ayinleri ve törenleri burada yapılırmış. Bektaşilik öğretisinin uzun yıllar yaşatıldığı bir yer olmuştur. Göğün dokuz kattan meydana gelidğini sembolize eden ve tavanı dokuz kat olarak yapılan evde kilimler ve kilimlerin üzerinde 12 imamı simgeleyen 12 tane makam postu bulunmaktadır. Sağ yönde ise Bektaşi tahtı ve Bektaşi hat süslme sanatının yer aldığı tablolar, siyah-beyaz fotoğraflar mevuttur. Buradaki ön önemli eser ise 15. yüzyılda yapıldığı düşünüler Hacı Bektaş-ı Veli’nin resmi bulunmaktadır.

DAHA FAZLA
Cami

Cami

Cami, Nevşehir Hacıbektaş ilçesinde bulunmaktadır. Hacı Bektaş Veli Külliyesi’nde yer almaktadır. II. Mahmut zamanında 1834 yılında yaptırılmıştır.

Nevşehir Hacıbektaş Cami Nevşehir Hacıbektaş’ta Cami

Özel bir yapıya ve mimariye sahip olan caminin minaresi kısadır. Külliyede yer alan diğer yapılarla uyumlu bir şekilde inşa edilmiştir. Kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Nevşehir’de gezip, görebileceğiiz bir çok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Buraya gelmişken mutlaka Avanos’u, Kapadokya’yı görmelisiniz. Buradaki şarap evlerine giderek kendinize şarap alabilirsiniz. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte vadilerde çadır kampı kurabilir, doğayla iç içe huzurlu ve ilginç bir tatil geçirebilirsiniz. Trekking ve yürüyüş yapabilirsiniz. Mangal yaparak şarabınızı güneşin batışını izleyerek içebilirsiniz. Kapadokya’da bulunan Peribacaları’nı görmeden dönmeyin. Çömlek atölyelerinde kedinize anı olması adına çömlek yapmayı deneyimleyebilirsiniz. Buradan ayrılmadan önce bölgeye özgü otantik ve organik ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Aşevi

Aşevi

Aşevi, Nevşehir Hacıbektaş ilçesinde bulunmaktadır. Külliyenin içinde bulunan aşevi, iki kanatlı olup geniş bir kapıdan girilen bir alanda yer alıyor.

Nevşehir Hacıbektaş Aşevi Nevşehir Hacıbektaş’ta Aşevi

İki koridordan geçildikten sonra aşevi salonuna geliyorsunuz. Bu koridorlardan ilkinin sağ yönünde yer alan küçük odada ise aşevini yapanın mezarı yer alıyor. Buradan ikinci koridora açılan kapının üzerinde ise 1560 yılında yapılmış Arapça kitabe bulunuyor. Hacı Bektaşı Veliye gönül verenlerle, yeniçeri ocağı tarafından kutsal kabul edilen Kara Kazan ise giriş kapısının karşısında bulunan ocak üzerinde yer alıyor Salonda bulaşık yıkama yeri ve soğutma yeri bulunuyor. Vitrinlerde ise orijinal haliyle bugüne kadar ulaşmış kahve kutusu, körük, kantar ve halife kazanı bulunuyor. Kültür gezisi ve yaz tatili kapsamında geleceğiniz Hacıbektaş’ta gezip görebileceğiniz bir çok yer bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Aynı zamanda yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz mekanlarda bulunuyor.

 

DAHA FAZLA
Havuz

Havuz

Havuz, Nevşehir Hacıbektaş ilçesinde bulunmaktadır. Burası külliyeye güzellik ve huzur katan bir yapı. Üçler Kapısı’na bakan havuzun duvarı üçgen alınlık şeklinde yapılmıştır.

Nevşehir Hacıbektaş Havuz Nevşehir Hacıbektaş’ta Havuz

Üçgenin tepesinde mermerden yapılmış 12 dilimli hüseyni taç bulunmaktadır. Havuz tarafındaki kısımda bulunan 12 mısralık kitabede havuzun 1906 ile 1908 arasında Beyrut Valisi Halil Paşa’nın eşi tarafından yaptırılmıştır. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Nevşehir Hacıbektaş’da gezip, görebileceğiniz bir çok yer bulunmaktadır. Kapadokya, Avanos gibi yerleri görebilir, vadileri ve şarap evlerini gezebilirsiniz. Arkadaşlarınızla birlikte vadilerde çadır kampı kurarak doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesislerde bulunuyor. Yeme/içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz mekanlarda mevcut. İlçeden ayrımadan önce buraya özel yapılmış olan organik ve otantik ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz hediye olarak için satın alabilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA