TatilCity.NETTatilCity.NET
Şifremi unuttum?

İpekyolu Aktiviteleri

Yapılacak Şeyler

Kaya Çelebi Cami

Kaya Çelebi Cami

Kaya Çelebi Cami, Van İpekyolu  ilçesinde bulunmaktadır. Cami, Kaya Çebeli Zade Koçi Bey tarafından 1660 tarihinde yaptırılmıştır. Fakat Koçi Bey idam edilinde 1663 yılında Cem Dedemoğlu Mehmet Bey tarafından caminin inşası tamamlanmıştır.

Van İpekyolu Kaya Çelebi Cami Van İpekyolu’nda Kaya Çelebi Cami

Cami, 1993 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarılıp ibadete açılmıştır. Kare şeklinde yapılmış olup, tek kubbelidir. Caminin kuzeyindeki beş gözlü bölüm ise cemaat yerinden oluşmaktadır. Kuzeybatı köşesinde ise minaresi vardır. İki renkli kesme taş kullanılarak yapılmıştır. Değişik şekillerde pencerelerle hareketlendirilmiştir. Kuzey cephesinin ortasında kapı bulunmaktadır. Kapı ve pencereler bitkisel ve geometrik figürlerle süslenmiştir. Kıble duvarında ise mihrab vardır. Mihrab, düzgün kalker taşlarıyla yapılmış ve mukarnaslı bordürle çerçevelenmiş. Dikdörtgen şeklindedir. Geniş ve ortası üç dilimli kemerle taçlandırılmış. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Van’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur.

 

DAHA FAZLA
Abdurrahman Baba Kümbeti

Abdurrahman Baba Kümbeti

Abdurrahman Baba Kümbeti, Van İpekyolu ilçesine bağlıdır. Caminin Kuzeybatısında bulunan köşedeki kümbetin ise XIX. Yüzyılın ilk yarısında yapıldığı bilinmektedir. Kümbet tek katlı olup, sekizgen gövdeli ve piramidal külahlıdır. Malzeme olarak kesme taş kullanılmıştır.

Van İpekyolu Abdurrahman Baba Kümbeti Van İpekyolu’nda Abdurrahman Baba Kümbeti

Van’ın önemli ziyaret yerlerinden biridir. Kültür veya iş gezisi kapsamında geleceğiniz Van’da tarihi ve doğal bir çok yer bulunmaktadır. Burada yeme-içme ihtiyacınızı ilçe merkezinde bulunan kafe veya restoranlarda giderebilirsiniz. Uygun fiyatlarla karnınızı doyurabileceğiniz mekanlarda kendini evinizdeymiş gibi zaman geçirebilirsiniz. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte Van’ın en güzel yaylalarında çadır kurarak, doğayla iç içe, huzur dolu birkaç gün geçirebilirsiniz ve burada doğa sporlarını deneyimleyerek macera dolu zamanlar yaşayabilirsiniz. Şehirden ayrılmadan önce buraya özgü organik ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA

Süleyman Han Cami

Süleyman Han Cami, Van İpekyolu  ilçesinde bulunmaktadır. Minaresi Osmanlılar döneminde yapılmıştır. Kare şeklinde olup, düz bir zemin üzerinde inşa edilmiştir. 1987-1988 yılında Prof. Dr. Taner Tarhan tarafından yapılan kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkmıştır.

Van İpekyolu Süleyman Han Cami Van İpekyolu’nda Süleyman Han Cami

Caminin günümüzde, kıble duvarının bir bölümü ayakta kalmıştır. Doğu cephesinde bulunan minare kare prizmal kaideli ve silindir gövde şeklindedir. Kaide ve gövdesinde kesme tal kullanılmıştır. Minarenin şerefe korkulukları ve üzeri yıkılmıştır. Van’ın önemli sembollerindendir. Kültür veya iş gezisi kapsamında geleceğiniz Van’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Bunun yanı sıra arkadaşlarınızla birlikte bir yaylada çadır kampı kurarak, doğayla iç içe, huzurlu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Buraya gelmişken bir köy kahvesinde oturup, kahve için, köylülerle sohbet ederek tavla oynayabilirsiniz. Burada trekking gibi doğa sporlarını deneyimleyebileceğiniz yerler vardır.

 

 

DAHA FAZLA
Süleyman Bey Kümbeti

Abbasağa Cami

Abbasağa Cami, Van İpekyolu  ilçesinde bulunmaktadır. Caminin kitabesi olmadığı için ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı tam olarak bilinmemektedir. Mimari özelliklerine bakıldığındaysa XVIII-XIX. yüzyıllarında yapıldığı bilinmektedir.

Van İpekyolu Abbasağa Cami Van İpekyolu’nda Abbasağa Cami

Cami enine doğru, dikdörtgen şeklinde yapılmıştır. Duvarları sağlam olan caminin üstü yıkılmıştır. Caminin duvarlarının alt kısmında taş, üst bölümünde ise kerpiç kullanılmıştır. Kuzey cephenin ortasına açılmış olan kapıdan harime giriş sağlanmıştır. Aynı zamanda giriş bölümünde kıble duvarının ortasında yarım daire planlı niş şeklinde mihrap vardır. Kültür veya iş gezisi kapsamında geleceğiniz Van’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Buraya geldiğinizde arkadaşlarınızla birlikte bir yaylada çadır kampı kurabilir, sabahın erken saatinde organik kahvaltı eşliğinde güneşin doğuşunu izleyebilirsiniz. Van’da bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz kafe ve restoranlarda ilçe merkezinde bulunmaktadır.

DAHA FAZLA
Kızıl Minareli Cami

Kızıl Minareli Cami

Kızıl Minareli Cami, Van‘ın İpekyolu  ilçesinde bulunmaktadır. Caminin minaresi Selçuklular döneminde yapılmıştır. Cami ise Osmanlı döneminden kalmıştır. Caminin üzerinde kitabe olmadığı için hangi tarihte yapıldığı bilinmemektedir.

Van İpekyolu Kızıl Minareli Cami Van İpekyolu’nda Kızıl Minareli Cami

Minare kare kaide üzerinde silindirik gövdeli olarak yapılmıştır. Kaide kısmında kesme taş, gövdesinde ise tuğla kullanılmıştır. Gövde üzerinde geometrik geçmeli bir de şerit  dolanmıştır. Şeridin üst ve altında baçini olarak isimlendirilen çini tabaklar bulunur. Minarenin üstü yıkılmıştı. Daha sonradan yapılan cami enine doğru dikdörtgen olarak yapılmıştır. Orta bölümü kubbe, yanları ise beşik tonozlarla örtülmüştür. Caminin duvarları günümüze kadar ayakta kalmıştır ancak üst kısmı yıkılmıştır. Camiye kuzey yönünde giriş yapılmaktadır. Biri son cemaat yerine diğeri ise harimde olmak üzere iki mihrabı vardır. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Van’da birbirinden güzel tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur.

 

DAHA FAZLA
Aşağı Ve Yukarı Anzaf Kaleleri

Aşağı Ve Yukarı Anzaf Kaleleri

Aşağı Ve Yukarı Anzaf Kaleleri, Van İpekyolu  ilçesinde bulunmaktadır. Dikdörtgen şeklindedir. Kalenin etrafı kyklopik yöntemle yapılmış surlarla çevrilmiştir. Duvarlar iri taş bloklarıyla yapılmıştır. Kalenin güney yönü yol yapımı sırasında yok olmuştur.

Van İpekyolu Aşağı Ve Yukarı Anzaf Kaleleri Van İpekyolu’nda Aşağı Ve Yukarı Anzaf Kaleleri

Kale içinde mimari kalıntı mevcut değildir. Kaleye giriş ise merdivenlerle sağlanmaktadır. Yukarı kale ve aşağı kale 600-700 metre güneyde yüksek bir kayalık üzerine inşa edilmiştir. Kal, Menua döneminde M.Ö.810-786 tarihleri arasında yapılmıştır. Kalenin etrafı kalker bloklarla oluşturulmuş surlarla çevrilmiştir. Kaleye iki giriş bulunmaktadır. Güneybatı köşeye kaydırılarak kulelerle desteklenmiştir. Buradan tapınak ve saraya doğru giriş sağlanmıştır. Kalenin kuzeyde atölye ve depo binaları mekanlara açılmaktadır. Urartu mimarisinin etkisini taşımaktadır. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Van’da tarihi ve kültürel bir çok yer bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Buradan ayrılmadan önce şehre özgü organik ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Hüsrev Paşa Cami Ve Külliyesi

Hüsrev Paşa Cami Ve Külliyesi

Hüsrev Paşa Camii Ve Külliyesi, Van İpekyolu  ilçesinde bulunmaktadır. Caminin giriş kapısında yer alan kitabeye göre Beylerbeyi Köse Hüsrev Paşa tarafından 1567 tarihinde yapılmıştır. Mimar Sinan’ın önemli eserlerindendir.

Van İpekyolu Hüsrev Paşa Cami Ve Külliyesi Van İpekyolu’nda Hüsrev Paşa Cami Ve Külliyesi

Cami, kare planlı olup üzeri kubbeyle örtülüdür. Kuzeyde beş gözlü son cemaat yeri yıkılmıştır. Harim ise kalın duvarlar üzerine kubbeyle örtülmüş. Caminin duvarlarında kesme taş, tromp ve kubbesinde ise tuğla kullanılmıştır. İç mekanda duvarları belli bir yüksekliği kadar kaplayan çiniler ne yazık ki yok olmuştur. Kuzeyinde ise kemerli bir girinti vardır. Bu girinti içinde bir kapı bulunuyor. Kapının yer aldığı bölümde kuzey cephe ve diğer cephelerde pencereler bulunmaktadır. Minare ve dış cephelerde iki renkli kesme taş malzeme kullanılmıştır. Kare kaideli silindirik gövdeli minarenin şerefesi ile petek ve külahı tamir edilmiştir. İç bölümde ise kıble duvarının ortasında ise mihrap bulunmaktadır. Mihrap, kalker taşından ve düzgün bir işçilikle yapılmıştır. Üç dilimli olarak kemerle taçlanmıştır. Beş kenarlı ve mukarnak kavsaralı nişlidir. Mihrabın üzerinde çeşitli geometrik süslemeler yer almaktadır.

DAHA FAZLA
Horhor Cami Van

Horhor Cami

Horhor Cami, Van‘ın İpekyolu  ilçesinde bulunmaktadır. Caminin kitabesi olmadığı için ne zaman ve kim tarafından yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Yapının mimari özelliğine bakılırsa XVIII. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Cami enine doğru dikdörtgen şeklinde yapılmıştır. Güney ve doğu duvarları günümüze kadar varlığını korumuştur.

Van İpekyolu Horhor Cami Van İpekyolu’nda Horhor Cami

Kıble duvarının ortasında ise caminin taş mihrabı yer alıyor. Dışa taşıntılı olan mihrap, dikdörtgen görünümdü ve istiridye yivli kavsarayla sonlanan beş kenarlı niş biçimlidir. Aynı zamanda mukarnaslı bir tepeli vardır. Üzeri ise kök boyalarla yapılmış kalemişi süslemer vardır. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Van’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır. Burada çadır kampı yapabileceğiniz camping alanları da mevcuttur. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Van’dan ayrılmadan evvel şehre özgü organik ve yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Yedi Kilise

Yedi Kilise

Yedi Kilise, Van İpekyolu ilçesinde bulunmaktadır. Van’ı panoramik bir şekilde izlemek isterseniz eğer buraya gelebilirsiniz. Kilisenin diğer adı Warank Vank Manastırı olarak da anılmaktadır. Erek Dağı’nın yakınında Yukarı Bakraçlı Köyü sınırlarında yer almaktadır.

Van İpekyolu Yedi Kilise Van İpekyolu’nda Yedi Kilise

Kilise, beş kilise, bir kütüphane, bir çan kulesi bulunmaktadır. Kilise dikdörtgen şeklinde olup iç mimarisi Urartulara özgü dörtlü yonca yaprağı şeklindedir. Dini motifler bulunan kilise günümüze kadar varlığını korumuştur. Kilisenin yarım daire şeklinde nişlerini ve odalarını mutlaka görmelisiniz. Kiliseyi yerli ve yabancı bir çok turist gezmektedir. Kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Van’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi yerler bulunmaktadır. Buraya gelmişken mutlaka meşhur Van kahvaltısını yemeden dönmeyin.

DAHA FAZLA
Hüsrev Paşa Cami

Hüsrev Paşa Cami

Hüsrev Paşa Cami, Van‘ın İpekyolu ilçesinde bulunmaktadır. Cami, aynı adı taşıyan külliyenin önemli bir parçasıdır. Kitabeye göre cami 1567 yılında Van’ın Beylerbeyi olan Köse Hüsrev Paşa tarafından inşa edilmiştir. Bu tarihi yapı Mimar Sinan’ın önemli eserlerindendir.

Van Merkez Hüsrev Paşa Cami Van Merkez’de Hüsrev Paşa Cami

Bu önemli eserin yapımında tromp, tuğla ve kesme taş kullanılmıştır. İçinde çiniler ve kıble duvarının ortasında mihrap yer alır. Halen restorasyon ve kazı çalışmaları devam eden cami Arta Kapı Mahallesi ile sınırdır.

Kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Van’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve kültüler eserler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler de vardır. Şehre gidenlere meşhur Van kahvaltısı yapmadan dönmemelerini öneririz. Ayrıca, Van’a özgü yemekleri ve uygun fiyatları olan mekanlar da bulunmaktadır. Hüsrev Paşa Cami gibi bir çok kültürel mirası olan şehir doğunun önemli bir mihenk taşı.

 

 

DAHA FAZLA
DAHA FAZLA YÜKLEYİN