TatilCity.NETTatilCity.NET

Lahor Aktiviteleri

Yapılacak Şeyler

Pakistan Kulesi

Pakistan Kulesi

Pakistan Kulesi, Pakistan Lahor şehrinde bulunmaktadır. Ülkenin önemli simgeler yapısıdır. 1960 yılında yapılmıştır. Kule aynı zamanda Müslümanlığın ve Pakistan’ın bağımsızlığını simgeliyor. 62 metre yüksekliğe sahip olan kuleyi mutlaka görmelisiniz.

Pakistan Lahor Pakistan Kulesi Pakistan Lahor’da Pakistan Kulesi

Kulenin üst kısmı beyaz mermerlerle yapılmış ve üzerinde Kuran ayetleri ise Esmaül Hüsna bulunuyor. Kulenin bulunduğu alan bir çok siyasi olaya ve mitinglere şahit olmuş. Günümüzde de burada siyasi gösteriler yapılıyor. Şehrin en hareketli noktalarından biri diyebiliriz. Pakistan gezisi kapsamında geleceğiniz Lahor’da tarihi ve kültürel bir çok yer bulunmaktadır. Kulenin bulunduğu meydan üzerindeki otellerde konaklayabilir ve burada bulunan kafe ve restoranlarda yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Buraya gelmişken Pakistan’a özgü ürünlerden kendinize ve sevdiklerinize hediye olarak satın alabilirsiniz.

 

 

 

DAHA FAZLA
Shees Mahal Anıtı

Shees Mahal Anıtı

Shees Mahal Anıtı, Pakistan Lahor şehrinde bulunmaktadır. Burası Pakistan’ın önemli 21 anıtından biridir. Burası imparatorun ailesi ve yakın yardımcıları tarafından kullanılıyor. Anıt, Lahor Kalesi’nin önemli bir parçasıdır.

Pakistan Lahor Shees Mahal Anıtı Pakistan Lahor’da Shees Mahal Anıtı

Anıt, UNESCO’nun listesine girmiştir. Yurtdışı turu kapsamında geleceğiniz Pakistan’da tarihi ve kültürel bir çok yapı bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Şayet kaliteli bir otelde kalmak istiyorsanız şehrin ünlü meydanlarında bulunan otellerde kalabilirsiniz. Ayrıca yine burada bulunan kafe ve restoranlarda yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Pakistan’a gelmişken ülkeye özgü takı, sandalet, tütsü, şal…vb ürünlerden kendinize ve sevdiklerinize satın alabilirsiniz. Pakistan, bahçeleriyle ünlü bir ülkedir, bütün bahçelerini gezip bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Ayrıca buraya gelmişken Lahor Kalesi’ni de mutlaka görmelisiniz.

 

DAHA FAZLA
Şalemar Bahçeleri

Şalemar Bahçeleri

Şalemar Bahçeleri, Pakistan İslamabad  şehrinde bulunmaktadır. Bahçe 1637-1641 yıllarında Şah Cihan tarafından yapılmıştır. Burası dünyanın en eski ve görkemli bahçelerinden biridir. 1981 yılından itibaren ise UNESCO tarafından korunmaya alınmıştır.

Pakistan Lahor Şalemar Bahçeleri Pakistan Lahor’da Şalemar Bahçeleri

Yurtışı turu kapsamında gideceğiniz Pakistan Lahor gezisinde mutlaka Şalemar Bahçeleri’ni görmelisiniz. Bahçe geçmiş asırlarda Babil bahçelerinin en güzel örneğinidir. Burası cennet bahçesi olarak da bilinmektedir. Lahor’da bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz pansiyon ve oteller bulunmaktadır. Eğer, kaliteli ve temiz bir otelde kalmak istiyorsanız şehrin en popüler meydanlarında bulunan otelleri tercih edebilirsiniz. Burada Pakistan’a özgü yöresel takılar, sandaletler, tütsüler, heykelcikler…vb ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz. Şayet, hijyene önem veriyorsanız eğer şehrin ünlü meydanlarında bulunan kafe ve restoranlarda yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Anarkali-Urdu Bazar

Anarkali-Urdu Bazar

Anarkali-Urdu BazarPakistan Lahor şehrinde bulunmaktadır. Kitapların, hediyelik eşyaların satıldığı bir yer. Daha çok kitapların satıldığı pazarı görmek için uğrayabilirsiniz. Haftasonu giderseniz çok kalabalık bir manzarayla karşılaşabilirsiniz.

Pakistan Lahor Anarkali-Urdu Bazar Pakistan Lahor’da Anarkali-Urdu Bazar

Pazarda, işlemeli kumaşlar, elbiseler, takılar, sandaletler..vb ürünler satılırken, yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz gözleme, et şiş gibi benzeri gıdalarda yer alıyor. Şayet hijyen konusunda hassassanız lüks ve kaliteli restoranları tercih edebilirsiniz. Pakistan’da tıpkı Hindistan gibi Babürlülerin etkisinde kalmış tarihi ve kültürel yerleri bulunan mistik ve ilginç bir şehir. Müzeler, kuleler, türbeler, bahçeler ve pazarıyla meşhur bir yer. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Lahor genelde kalabalık bir şehir bu yüzden gideceğiniz yerlere sakin saatlerde gitmenizi tavsiye ederiz.

 

 

 

 

DAHA FAZLA
Lahore Müzesi

Lahor Müzesi

Lahor MüzesiPakistan Lahor şehrinde bulunmaktadır. Pakistan’da bir çok yerde müze bulunmaktadır. Ancak sömürge zamanlarında İngilizler bir çok tarihi eseri alıp götürmüşler, kalan eserlerin bazılarını da Hintliler götürmüş.

Pakistan Lahor Müzesi Pakistan Lahor’da Lahor Müzesi

Müzede, Hint tanrılarına ait heykeller bulunuyor. Pakistan’ın geçmiş tarihiyle ilgili bilgi edinmek istiyorsanız müzeye gelebilirsiniz. 1947 yılında İngiliz sömürgesinde olan Hindistan yaşanan kanlı savaş sonrasında Pakistan bölünmüş Doğu Pakistan, Bangladeş olarak ayrılmış. Pakistan kelime anlamı Urdu dilinde Pak Ülke demek. Müzenin girişinde hediyelik eşyalar satılıyor. Müzede Budist heykeller, objeler yer alıyor. Aynı zamanda tütsü kokusunu hissetmeniz mümkün. İbrikler, filler, resimler, tütsülükler, atlar…vb objeler satılıyor. Müzede ise büyük Buda heykelleri, minyatürler, mintanlar, elbiseler, takunyalar, ayakkabılar…vb yer alıyor.

 

 

 

 

 

DAHA FAZLA
Vezirhan Cami

Vezirhan Cami

Vezirhan Cami, Pakistan Lahor şehrinde bulunmaktadır. Cami, 1634-1635 Babür İmparatoru Sultanı Şah Cihan tarafından yaptırılmış. Minarelerin yüksekliği ise 30 metre kadar. Tarihi bir cami olduğu için yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini görüyor.

Pakistan Lahor Vezirhan Cami Pakistan Lahor’da Vezirhan Cami

Vezirhan Cami çini ve seramiklerle süslenmiş. Görüntü olarak dünyanın en değişik camilerindendir. Eşsiz ve ihtişamlı bir duruşa sahip olan caminin içi ise küçüktür. Çevresinde bulunan tarihi evler ve eski sokaklarla birlikte çok eski çağları hatırlatıyor. Buraya geldiğinizde kendinize ve sevdiklerinize hediyeler alabileceğiniz dükkanlarda bulunuyor. Lahor, egzotik ve mistik coğrafyasıyla ilginizi çekebilecek bir yer. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır.

 

 

 

DAHA FAZLA
Shalimar Garden

Shalimar Garden

Shalimar GardenPakistan Lahor şehrinde bulunmaktadır. 1641 yılında Babürlüler döneminde Şah Cihan tarafından yaptırılmıştır. Bahçe düzün ve geniş bir alana kat kat şekilde inşa edilmiş. Babürlüler zamanından kalma bu bahçe günümüzde varlığını koruyor, hiç bozulmamış.

Pakistan Lahor Shalimar Garden Pakistan Lahor’da Shalimar Garden

Bahçe 17. yüzyıldan kalma egzotik ve eşsiz bir güzelliğe sahip. Geleneksel Fars bahçesi özelliğini taşıyor. Lüks ve zengin bir yapıya sahip. Bahçenin inşaatı 1641 yılında başlamış ve bir yıl içinde bitmiş. Dikdörtgen bir yapıya sahip. Bahçe 5 metre yükseklikte katlı biçimde teraslar üzerine kurulmuş. Tuğladan yüksek duvarlara çevrilmiş. 80 hektarlık bir alan üzerinde Büyük Mermer Cascade’si ise en büyüleyici bölümü olarak dikkat çekiyor. Bahçede 5 su şelalesi, 410 çeşme bulunuyor. Uyku odaları, imparatorun ailesinin odaları, hamam, minareler, dinlenme yeri ve eğlence merkezleri bulunuyor. Bahçe 1981 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi.

 

 

DAHA FAZLA
Lahor Kalesi

Lahor Kalesi

Lahor KalesiPakistan Lahor şehrinde bulunmaktadır. Kale, 1556 yılında Ekber Şah döneminde yapılmış. 1605 yılında ise oğlu Cihangir bey döneminde bitmiş. Babürlüler döneminden kalma olan kale mimari olarak yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Pakistan Lahor Kalesi Pakistan Lahor’da Lahor Kalesi

Kale ihtişamlı bir yapı olmasına rağmen ne yazık ki kendi haline bırakılmış yani bakımsız bir durumda. Kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Pakistan Lahor’da birbirinden etkileyici mimariye sahip müze, kale, cami bulunmaktadır. Bunun yanı sıra mistik ve ilginç bir doğaya sahip olan Pakistan’da bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Hijyen konusunda hassas biriyseniz eğer burada mümkün olduğunda lüksk ve kaliteli kafe, restoranlarda yeme-içme ihtiyacınızı karşılamanız doğru olacaktır. Seyyar satıcıların sattığı ürünlerden yemeniz sağlığınız açısından sakıncalı olabilir.

 

DAHA FAZLA
Minare-i Pakistan

Minare-i Pakistan

Minare-i PakistanPakistan Lahor şehrinde bulunmaktadır. Minare, Pakistan’ın turizm merkezlerinden biri olan bir parkın içinde yer alıyor. Minarenin özelliği ise Pakistan’ın bağımsızlığını simgeliyor olmazı. Badshahi Camisi’nin yanında yapılan parkın için de bulunması yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Pakistan Lahor Minare-i Pakistan Pakistan Lahor’da Minare-i Pakistan

Minare, Pakistan’ın bağımsızlık konuşmalarına sahne olmuş önemli bir tarihi yapı olma özelliğine sahip. Muhammed Ali Cinnah, ülkenin bağımsızlık konuşmasını burada yapmıştır. Parkın içinde faytonla gezi yapabilirsiniz. Dilerseniz yürüyüş yapabilirsiniz. Burada yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Pakistan’da bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Park oldukça büyük olduğu için burada uzun zaman geçirebilirsiniz. Dinlenebilir, çayınızı, kahvenizi içebilirsiniz.

 

 

 

DAHA FAZLA
Muhammed İkbal Mezarı

Muhammed İkbal Mezarı

Muhammed İkbal Mezarı, Pakistan Lahor şehrinde bulunmaktadır. Badshahi Cami’nin ön giriş kapısında yer alıyor. İslam alemi için önemli bir kişilik olan Muhammed İkbal’in mezarını ziyaret edebilirsiniz.

Pakistan Lahor Muhammed İkbal Mezarı Pakistan Lahor’da Muhammed İkbal Mezarı

Kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Pakistan’da bir çok cami, müze, türbe ziyaret edebilirsiniz. Bunun yanı sıra kültürel ve tarihi yerlerini de görebilirsiniz. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Aynı zamanda uygun fiyatlarla yemek-içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz kafe ve restoranlarda bulunuyor. Hijyene önem veren biriyseniz eğer, buraya geldiğinizde seyyar satıcıların sattığı ürünleri almamanızı öneririz. Pakistan tarihi yerleri kadar farklı coğrafyasıyla da dikkat çeken bir ülke.. Her ne kadar siyasi çalkantıların olduğu bir yer olsa da buraya gelip mistik ve farklı bir tatil yapabilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA