TatilCity.NETTatilCity.NET

Mut Aktiviteleri

Yapılacak Şeyler

Alahan Manastarı

Alahan Manastırı

Alahan Manastırı, Mersin Mut ilçesinde bulunmaktadır. İlçe merkezine 20 kilometre uzaklıktadır. Manastır Geçimli Köyü sınırlarında yer almaktadır. 1200 metre yüksekliğe sahip olup, Göksu Vadisi’ne bakan manastır dik bir yamaç üzerinde bulunuyor.

 Mersin Mut Alahan Manastırı Mersin Mut’da Alahan Manastırı

440-442 yıllarında yapılan manastır esasında bir külliyedir. Külliye içinde yapılmıştır. Batı Kilisesi, Doğu Kililsesi kayalara oyulmuş keşiş odaları ve mezarlar vardır. Günümüzde manastıra ait kalıntıları görebilirsiniz. İş veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Mersin’de gezip, görebileceğiniz tarihi ve doğal bir çok yer bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Mersin Mut’da yeme-içme ihtiyacınızı merkezde bulunan kafe ve restoranlarda giderebilirsiniz. Yaz aylarında gelirseniz şayet şehrin en güzel plajlarında güneşlenip, denizinde yüzmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Bunun için Kızkalesi Plajı’nı tercih edebilirsiniz. Mersin denince akla tantuni gelir mutlaka tantaninin tadına bakmadan buradan ayrılmayın.

 

DAHA FAZLA
Dağpazarı Kilisesi

Dağpazarı Kilisesi

Dağpazarı Kilisesi, Mersin Mut ilçesinde bulunmaktadır. Merkeze 35 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Bölgede antik kente ait birçok kalıntı görmek mümkün. Bu kalıntılar içinde en önemli olanları ise Bizans dönemine ait olan Dağpazarı Kilisesi’dir.

 Mersin Mut Dağpazarı Kilisesi Mersin Mut’da Dağpazarı Kilisesi

Kilise oldukça görkemli bir yapıya sahip. İş veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Mersin Mut’da mutlaka antik kentleri görmelisiniz. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yeme-içme ihtiyacınızı ilçe merkezinde bulunan kafe, restoran gibi mekanlarda giderebilirsiniz. Yaz aylarında buraya gelirseniz eğer şehrin en güzel plajlarından biri olan Kızkalesi Plajı’nda güneşin tadını çıkarabilir ve denizinde keyifle yüzebilirsiniz. Mersin denince akla tantuni gelmektedir. Bu yüzden tantuninin tadına bakmayı unutmayın şehirden ayrılmadan önce Mersin’e özgü organik ve yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Karaekşili

Karaekşili

Karaekşili, Mersin Mut ilçesinde bulunmaktadır. Merkeze 3 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Ormanlık alanda dinlenme yeri olan Karaekşili mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir. Burada aynı zamanda bir de alabalık üretme çiftliği bulunuyor.

 Mersin Mut Kalesi Mersin Mut’da Karaekşili

Yeşillikler içinde burada piknik veya mangal yapabilirsiniz. Burası Orman Bakanlığı tarafından milli park olarak ilan edilmiştir. İş veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Mersin’de tarihi ve doğal güzelliklere sahip bir çok yer bulunmaktadır. Karaekşili’de piknik veya mangal yapabilir veya alabalık yiyebilirsiniz.  Buraya gelmişken meşhur tantuninin tadına bakmayı unutmayın. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Yaz aylarında Mersin’e gelirseniz eğer şehrin eşsiz plajlarında güneşin ve denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Örneğin Kızkalesi Plajı’nı tercih edebilirsiniz. Yeme-içme ihtiyacınızı ise merkezde bulunan kafe veya restoranlarda giderebilirsiniz. Buradan ayrılmadan önce şehre özgü organik ve yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

 

 

DAHA FAZLA
Laal Paşa Cami

Laal Paşa Cami

Laal Paşa Cami, Mersin Mut ilçesinde bulunmaktadır. Merkezde yer alan cami 1390 yılında Karamanoğulları İbrahim Bey’in talimatı üzerine Laal Paşa tarafından yaptırılmıştır. Cami kare planlı olup, orta kubbeli bir yapıdır.

 Mersin Mut Laal Paşa Cami Mersin Mut’da Laal Paşa Cami

Cami bir çok kez onarım görmüş olup günümüze kadar ayakta kalabilmeyi başarmıştır. Caminin bahçesinde iki adet türbe bulunmaktadır. İş veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Mersin’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Buraya yaz aylarında gelirseniz eğer Mersin’in eşsiz plajlarında denizin keyfini yaşayabilirsiniz. Arkadaşlarınla birlikte çadır kampı yapabileceğiniz camping alanları da mevcuttur. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Yeme-içme ihtiyacınızı ise merkezde bulunan kafe ve restoranlarda giderebilirsiniz. Buraya gelmişken mutlaka meşhur tantuninin tadına bakmayı unutmayın. Bunun yanı sıra Mersin’den ayrılmadan önce şehre özgü organik ve yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

 

 

DAHA FAZLA
Mut Kalesi

Mut Kalesi

Mut Kalesi, Mersin Mut ilçesinde bulunmaktadır. Merkezde yer alan kale ilk olarak kimler tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Kalenin, Karamanoğlu ve Bizans döneminde tamir edildiği bilinmektedir.

 Mersin Mut Kalesi Mersin Mut’da Mut Kalesi

Kalenin dört burcu ve iç kale kulesi günümüzde kadar ayakta kalabilmiştir. Kalenin içinde soğuk ve berrak su akmaktadır. Kalepınar olarak bilinen bu su ilçenin su ihtiyacını karşılamaktadır. 1992 yılında restore edilen Mut Kalesi’ni mutlaka görmelisiniz. İş veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Mersin’de bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Burada yeme-içme ihtiyacınızı ise merkezde bulunan kafe veya restoranlarda giderebilirsiniz. Yaz aylarında Mersin’e gelirseniz eğer, Kızkalesi Plajı’nda güneşlenip, denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca doğayla iç içe, arkadaşlarınızla birlikte çadır kampı yapabileceğiniz camping alanları da mevcuttur. Mersin denince akla meşhur tantuni gelmektedir. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü ürünlerden satın alabilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
Mersin Yerköprü Şelalesi

Mersin Yerköprü Şelalesi

Mersin Yerköprü Şelalesi, , Mersin Mut ilçesinde bulunmaktadır. Şelale ilçe merkezine 35 kilometre uzaklıktadır. Aynı zamanda 250 metre uzunluğa sahip olan doğal su tüneli dikkat çekmektedir. Bu tünelden akan su şelaleyi meydana getirmiştir.

Mersin Mut Mersin Yerköprü Şelalesi Mersin Mut’da Mersin Yerköprü Şelalesi

Eşsiz bir doğaya sahip olan şelaleyi mutlaka görmelisiniz. Yaz tatili veya iş gezisi kapsamında geleceğiniz Mersin’de bir çok tarihi ve doğal güzelliklere sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Arkadaşlarınızla birlikte şelaleye gelip bunaltıcı sıcaklardan kurtulabilirsiniz. Burada piknik veya mangal yapabilirsiniz. Uygun fiyatlarla hizmet veren kafe ve restoranlar ise ilçenin merkezinde bulunmaktadır. Buraya gelmişken mutlaka meşhur tantuninin tadına bakmayı unutmayın. Yaz aylarında gelirseniz şayet Kızkalesi Plajı’na gelip güneşlenebilir ve denizde yüzebilirsiniz. Buradan ayrılmadan önce şehre özgü organik ve yöresel ürünlerden kendiniz, sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA