TatilCity.NETTatilCity.NET

Onikişubat Aktiviteleri

Yapılacak Şeyler

Kahramanmaraş Müzesi

Kahramanmaraş Müzesi

Kahramanmaraş Müzesi, Kahramanmaraş Onikişubat ilçesinde bulunmaktadır. Şehrin 14 bin yıllık köklü tarihini yansıtmaktadır. Medeniyetin beşiği olan Maraş’ın ilk müzesidir. 1947 yılında Taş Medrese olarak kurulmuştur.

Kahramanmaraş Onikişubat Kahramanmaraş Müzesi Onikişubat’ta Kahramanmaraş Müzesi

İlk müzecilik Selçuklular döneminde başlamıştır. Dulkadiroğlu Beyliği zamanında Geç Hitit Stelleri, Kahramanmaraş Kalesi’nde sergilenmiştir. Müze 1947 yılında Taş Medrese olarak kurulurken, 1961 yılında Kahramanmaraş Kalesi’nde daha sonra 1975 yılında ise günümüzdeki binaya taşınmıştır. Müzede, Direkli Mağarası, Kazı ve Canlandırma Salonu, Antik Fil Sergi Salonu, Hitit Eserleri, Mozaik Sergi Salonu, Taş Eserler Sergi Salonu, Kronolojik Eser Sergi Salonu, Domuztepe Höyük Canlandırma ve Kazı Sergi Salonu gibi 7 adet salonu vardır. Müzede Neolotik, Paleolitik, Demir, Tunç, Grek, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler mevcuttur. Müzeye 15 Nisan-2 Ekim tarihleri arasında saat 08:00-19:00 saatleri arasında gezebilirsiniz. Giriş ücretlidir.

DAHA FAZLA
Direkli Mağara

Direkli Mağara

Direkli Mağara, Kahramanmaraş Onikişubat ilçesinde yer almaktadır. Döngel Köyü sınırlarında bulunan mağaraya ulaşım kolaydır. Burada 1959 yılında yapılan kazılarda Yontma Taş Devri’ne ait bulgular elde edilmiştir.

Kahramanmaraş Onikişubat Direkli Mağara Kahramanmaraş Onikişubat’ta Direkli Mağara

Mağara il merkezine 4 kilometre mesafededir. Deniz seviyesinden 1130 metre yüksekliğe sahiptir. Adını içinde bulunan dikitlerden nedeniyle almıştır. Mağara turizmi açısından önemli bir yerdir. Maraş yeşil alanları fazla olan eşsiz doğa güzelliğine sahip bir ilimizdir. Bu nedenle burada çadır kampı yapabileceğiniz yerler çoktur. Maraş’ta kültürel ve tarihsel öneme sahip yerler vardır. Aynı zamanda bütçenize uygun konaklayabileceğiniz tesislerde bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Maraş yemeklerini tadabileceğiniz uygun fiyatlarla hizmet veren mekanlar bulunmaktadır.

 

 

 

DAHA FAZLA
Kahraman Kalesi

Kahramanmaraş Kalesi

Kahramanmaraş Kalesi, Kahramanmaraş Onikişubat ilçesinde yer almaktadır. Kale günümüze kadar bir çok onarımdan geçmiştir. M.Ö.1 ve M.S.2. yüzyılları arasında yapılmıştır.

Kahramanmaraş Onikişubat Kahramanmaraş Kalesi Kahramanmaraş Onikişubat’ta Kahramanmaraş Kalesi

Kale, 150×75 metre boyutlarında olup dikdörtgen şeklindedir. Kalenin duvarlarının üç burcu Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından onarılmıştır. Bunlardan biri geski giriş kapısıdır. Kaleden Ulu Cami ve Kıbrıs Meydanı’nı görebilirsiniz. Burada çayınızı yudumlayıp şehri panoramik olarak izleyebilirsiniz. Güneşin batışını izlemeniz için ideal bir yerdir. Kültür ve doğa gezisi kapsamında geleceğiniz Maraş’ta gezip, görebileceğiniz tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra çadır kampı yapabileceğniz alanlarda mevcuttur. Maraş’ta bütçenize uygun konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Buraya gelirken meşhur Maraş dondurmasının tadına bakmayı unutmayın.

 

DAHA FAZLA
Döngel Mağarası

Döngel Mağarası

Döngel Mağarası, Kahramanmaraş Onikişubat ilçesinde bulunmaktadır. Mağara üç bölümden oluşmaktadır. Burası mağara turizmi açısından önemli bir yerdir.

Kahramanmaraş Onikişubat Döngel Mağarası Kahramanmaraş Onikişubat’ta Döngel Mağarası

Mağaranın çevresi eşsiz bir doğa güzelliğine sahiptir. Maraş-Kayseri yolunun 50 kilometre mesafesinde yer alır. Buraya ulaşmak kolaydır. Otobüs terminalinden kalkan araçlarla buraya rahatlıkla gelebilirsiniz. Mağaranın çevresinde mangal, piknik yapabilir, trekking gibi doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Çam ağaçlarıyla kaplı olan alanda çadır kampı yapabilir, akşam üstü buz gibi soğuk biranızla güneşin batışını izleyebilirsiniz. Kültür ve doğa turizmi kapsamında geleceğiniz Maraş’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Aynı zamanda yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz mekanlar mevcuttur.

 

DAHA FAZLA
Yavşan Yaylası

Yavşan Yaylası Tabiat Parkı

Yavşan Yaylası Tabiat Parkı, Kahramanmaraş Onikişubat ilçesinde bulunmaktadır. Yayla il merkezine yaklaşık olarak 36 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Kahramanmaraş Onikişubat Yavşan Yaylası   Kahramanmaraş Onikişubat’ta Yavşan Yaylası

Park, ülkemizin 39. Tabiat Parkı’dır. Eşsiz doğa güzelliğine sahip olan parkta piknik, mangal yapabilir, çadır kampı kurabilirsiniz. Burada trekking gibi doğa yürüyüşleri yaparak farklı ve güzel bir tatil geçirebilirsiniz. Burada birbirinden değişik farklı bitki türleri vardır. Akşam üzeri çayınızı ya da biranızı yudumlayarak güneşin batışını izleyebilirsiniz. 65 tür endemik bitki vardır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Aynı zamanda Maraş’ın geleneksel yemeklerini tadabileceğiniz uygun fiyatlarla hizmet sunan mekanlarda bulunmaktadır. Buraya gelmişken mutaka meşhur Maraş dondurmasını yemeden dönmeyin.

DAHA FAZLA
Çokran Şelalesi

Çokran Şelalesi

Çokran Şelalesi, Kahramanmaraş Onikişubat ilçesinde bulunmaktadır. Şelale, Çokran Köyü sınırlarında yer almaktadır. Temiz havası ve yeşil doğasıyla görülmeye değer bir yer.

 Kahramanmaraş Onikişubat Çokran Şelalesi Kahramanmaraş Onikişubat’ta Çokran Şelalesi

Burası yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken doğasıyla eşsiz bir manzaraya sahiptir. Buraya doğa sporlarına ilgi duyan kişiler gelmektedir. Burada bulunan Mavi Göl Şelalesi buraya gelenlerin hayranlıkla baktığı bir yerdir. Doğa turizminin önemli yerlerindendir. Şelale yaklaşık olarak 15 metre yüksekten aşağıya akmaktadır. Burada oluşturduğu havuzda yüzebilir, bunaltıcı sıcaklardan bir şekilde arınabilirsiniz. Buraya gelirken fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın. Maraş’ta gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi, kültürel ve doğasıyla göz dolduran yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Kültür ve doğa gezisi kapsamında geleceğiniz Maraş’ta mutlaka meşhur dondurmasının tadına bakmayı unutmayın.

 

DAHA FAZLA
Fırnız Mesire Yeri

Fırnız Mesire Yeri

Fırnız Mesire Yeri, Kahramanmaraş Onikişubat ilçesinde bulunmaktadır. Eşsiz doğasıyla görenleri hayranlık içinde bırakan bir yerdir. Çam ormanlarının içinde yer alan alanda zamanın hiç geçmesini istemeyceksiniz.

 Kahramanmaraş Onikişubat Fırnız Mesire Yeri Kahramanmaraş Onikişubat’ta Fırnız Mesire Yeri

Burası Göksun karayolu üzerinde bulunmaktadır. Fırnız Köyü sınırları içindedir. Burada piknik, mangal yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra bisiklet sürebilir, trekking gibi doğa sporlarını gerçekleştirebilirsiniz. Buraya aracınızla 45 dakikada gelebilirsiniz. Kültür ve doğa gezisi kapsamında Kahramanmaraş’da gezip, görebileceğiniz tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır. Bunun yanısıra doğasına hayran kalacağınız yerlerde mevcttur. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Ayrca Maraş’a özgü yemekleri tadabileceğiniz uygun mekanlarda vardır. Buraya gelmişken mutlaka meşhur Maraş dondurmasının tadına bakmayı unutmayın.

 

 

DAHA FAZLA
Kazma Bağları

Kazma Bağları

Kazma Bağları, Kahramanmaraş Onikişubat ilçesinde bulunmaktadır. Maraş merkeze yaklaşık olark 10 kilometre mesafede kuzeybatıda yer almaktadır.

 Kahramanmaraş Onikişubat Kazma Bağları Kahramanmaraş Onikişubat’ta Kazma Bağları

Burası için Maraş’ın oksijen deposu diyebiliriz. Bağlar, Ahirdağı eteklerinde konumlanmış olup, eşsiz bir manzaraya sahiptir. Bahçeleri, soğuk sularıyla burada keyifli saatler geçirebilirsiniz. Buraya asfaltlı yoldan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Otobüsler buradan geçtiktelir için ulaşım konusunda zorlanmazsınız. Burada elektrik, telefon, su gibi alt yapı hizmetleri vardır. Kültür ve doğa gezisi kapsamında geleceğiniz Maraş’ta gezip görebileceğiniz bir çok tarihi ve kültürel yerlerin yanında doğal güzellikleriyle dikkat çeken yerleride vardır. Burada bütçenize göre konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Ayrıca Maraş yemeklerini tadabileceğiniz mekanlarda mevcuttur.

 

 

DAHA FAZLA
Tekir Yeşilgöz Mesire Yeri

Tekir Yeşilgöz Mesire Yeri

Tekir Yeşilgöz Mesire Yeri, Kahramanmaraş Onikişubat ilçesinde bulunmaktadır. Burası Maraş-Göksun yarayolunun yaklaşık olarak 55 kilometre mesafesinde yer alır.

Kahramanmaraş Onikişubat Tekir Yeşilgöz Mesire Yeri Kahramanmaraş Onikişubat’ta Tekir Yeşilgöz Mesire Yeri

Mesire alanı, çam ormanlarının içinde yer alır. Burada Döngel Mağarası’da bulunmaktadır. Burada hem piknik yapabilir hem de mangal  yapabilirsiniz. Trekkingi, bisiklek sürmek gibi doğa sporlarını deneyimleyebilirsiniz. Burada Kapılı Mağara ve Tarhanakaya Mağarası’nı da görebilirsiniz. Burada yeme-içme ihtiyacınızı giderecek olan alabalık tesisleride bulunmaktadır. Doğayla iç içe, huzur dolu bir gün geçirebilirsiniz. Maraş’ta çadır kampı yapabileceğiniz alanlarda mevcuttur. Bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler vardır. Maraş’a özgü geleneksel yemeklerin tadına bakmak isterseniz uygun fiyatlarla sunum yapan mekanlarda mevcuttur.

DAHA FAZLA
Kumaşır Gölü

Kumaşır Gölü

Kumaşır Gölü, Kahramanmaraş Onikişubat ilçesinde bulunmaktadır. Yemyeşil doğasıyla eşsiz bir manzaraya sahiptir. Gölün yanında Malik Ejder Türbesi’de bulunmaktadır. Merkeze 9 kilometre uzaklıkta yer alır. Burada hem piknik yapabilir hem de balık avlayabilirsiniz.

Kahramanmaraş Onikişubat Kumaşır Gölü Kahramanmaraş Onikişubat’ta Kumaşır Gölü

Göl, Kahramanmaraş-Adana yolu üzerindedir. Dağların eteklerindeki kaynaklarla beslenmektedir. Burada mangal yapabilir veya etrafında çadır kampı yapabilirsiniz. Arkadaşlarınızla birlikte veya ailenizle beraber burada unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz. Göl kenarında çayınızı veya biranızı yudumlayıp güneşin batışını izleyebilirsiniz. Sabahın erken saatlerinde uyanıp kahvaltınızı yapıp ardından trekking yapabilirsiniz. Kültür ve doğa gezisi kapsamında geleceğiniz Maraş’ta gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır. Ayrıca burada Maraş yemeklerini tadabileceğiniz mekanlarda bulunmaktadır.

 

DAHA FAZLA