TatilCity.NETTatilCity.NET

Silifke Aktiviteleri

Yapılacak Şeyler

Uzuncaburç Mesire Alanı

Uzuncaburç Mesire Alanı

Uzuncaburç Mesire Alanı, Mersin Silifke ilçesinde yer almaktadır. Eşsiz bir manzaraya sahip olan mesire alanında aileniz ve sevdiklerinizle beraber huzurlu ve keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Mersin Silifke Uzuncaburç Mesire Alanı Mersin Silifke’de Uzuncaburç Mesire Alanı

Buraya otobüs ve servis araçlarıyla rahatlıkla gelebilirsiniz. Mesire alanında otoparkda bulunmaktadır. Uzun çam ağaçlarının altında piknik ve mangal yapmanın mutluluğunu yaşayacaksınız. Mesire alanında yer alan işletme aracılığıyla burada kır düğünleri başta olmak üzere bir çok etkinlik yapılabiliyor. Dilerseniz ağaç evlerde de konaklayabilirsiniz. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Mersin’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yerlerinde çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
Zafer Kapısı

Zafer Kapısı

Zafer Kapısı, Mersin Silifke ilçesinde yer almaktadır. Zeus Tapınağı’nın kuzeyinde bulunmaktadır. Zafer Kapısı’nın yanında iki küçük kemerli ve ortasında büyük giriş vardır.

Mersin Silifke Zafer Kapısı Mersin Silifke’de Zafer Kapısı

Kapının üzerinde bulunan kitabeye göre 395-408 yılları arasında Roma İmparatoru Arcadius ve 395-423 tarihleri arasında ise Honorius’un yönettiği ve onarım gördüğü yazmaktadır. Zafer takı görkemli bir yapıya sahiptir. Ancak Zafer Kapısı olarak anılmaktadır. Buradaki konsollarda asırlar öncesine ait büstler ve heykeller bulunmaktadır. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Mersin’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yerlerinde çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Şans Tapınağı

Şans Tapınağı

Şans Tapınağı, Mersin Silifke ilçesinde yer almaktadır. Uzuncaburç bölgesinde bulunmaktadır. Şans Tapınağı, 1. yüzyılın ikinci yarısında yapılmış önemli yapılardandır.

Mersin Silifke Şans Tapınağı Mersin Silifke’de Şans Tapınağı

Günümüzde ise sadece 5’i varlığını koruyabilmiştir. Her biri altışar metre yükseklikte granit süutunun taşıdığı bir tapınaktır. Kentin soylularından Oppius ve eşi Kyria tarafından yaptırılmıştır. Tapınak kente hediye edilmiştir. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Mersin’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yerlerinde çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Helenistik Burç

Helenistik Burç

Helenistik Burç, Mersin Silifke ilçesinde yer almaktadır. Uzuncaburç bölgesinde konumlanmıştır. Antik kentin kuzeyinde yer alan Helenistik Burç aynı zamanda Roma yolunun bitiş noktasında yapılmıştır.

Mersin Silifke Helenistik Burç Mersin Silifke’de Helenistik Burç

Yapı köye adını vermiştir. Beş katli bir kulesi vardır. Kulelerin her katında bulunan bölümler kendine özgü mimariyle yapılmıştır. Burası yapıldıktan sonra kent yöneticileri bu bölgede yaşamıştır. Düşman istilası, doğa olayları gibi tehlikeli durumlarda halk burada saklanmıştır. Buraya şehrin hazinesininde yer aldığı bilinmektedir. M.Ö.3. yüzyılda Tarkyares tarafından yapılan Helenistik Burç Kulesi bir dönem yangın nedeniyle büyük hasar görmüştür. M.S.3. yüzyılda ise Vali Petronius Faustinus kuleyi yeniden onarmıştır. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Mersin’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yerlerinde çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
Silifke Antik Tiyatro

Silifke Antik Tiyatro

Silifke Antik Tiyatro, Mersin Silifke ilçesinde yer almaktadır. Uzunburç bölgesinde konumlanmıştır Tören Kapısı’nın yaklaşık olarak 15 metre arkasında bulunmaktadır.

Mersin Silifke Antik Tiyatro Muğla Silifke’de Silifke Antik Tiyatro

Antik Tiyatro kentle iç içe olup, M.S. 2. yüzyılda Roma döneminde yapılmıştır. Tiyatro 5500 kişilik bir kapasiteye sahip olup, 20’den fazla basamağı vardır. Görkemli bir yapıya sahiptir. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Mersin’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Trekking, yürüyüş yapabilir, bisiklet sürebilirsiniz. Öğlenleri mangal veya piknik yaparak keyifli saatler geçirebilirsiniz. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yerlerinde çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
Tören Kapısı

Tören Kapısı

Tören Kapısı, Mersin Silifke ilçesinde yer almaktadır. İ.Ö.1. yüzyılda yapılmıştır. Her biri 1 metre çapında olup 7 metre yüksekliğe sahiptir.

Mersin Silifke Tören Kapısı Mersin Silifke’de Tören Kapısı

Korinth başlıklı sütunlarıyla görkemli bir yapıdır. Tören Kapısı’nın yarısı yıkılmış ve beş sütunu günümüzde ayaktadır. Soli-Pompeipolis ören yerinde olduğu gibi sütun gövdelerinden çıkan konsollarda heykeller bulunmaktadır. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Mersin’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yerlerinde çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Silifke Zeus Tapınağı

Silifke Zeus Tapınağı

Silifke Zeus Tapınağı, Mersin Silifke ilçesinde yer almaktadır. Roma dönemine ait olan tapınağın doğu ve güney yönünde bulunan sütun tabanları orijinalliğini korumuştur.

Mersin Silifke Antik Tiyatro Mersin Silifke’de Zeus Tapınağı

M.S.2. yüzyılda Pseudodipteros planına göre yapılmış ibadethanedir. Tapınağın uzun kenarında 14’er kısa kenarında ise 8’er sütun vardır. Korint başlıklı bu sütunların günümüze kadar sadece bir sütunu ve podium bölümü ile bazı mimari parçaları günümüze kadar gelebilmiştir. 1980 yılında Kültür Bakanlığı tarafından burada kazı çalışmaları devam etmiştir. M.S. 2. yüzyılda yapıldığı ortaya çıkmıştır. Tapınak daha sonra 5. yüzyılda tekrar yapılmış ve planında değişiklikler olmuştur. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Mersin’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yerlerinde çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

 

 

DAHA FAZLA
Mezgit Kalesi

Mezgit Kalesi

Mezgit Kalesi, Mersin Silifke ilçesinde bulunmaktadır. Burası her ne kadar kale dense de esasında bir anıt mezardır. Korkusuz Satrap Mezarı’da denilebilir. Atakent Susanoğlu üzerinde gezdiğinizde karşınıza bu mezar çıkabilir. Yüksekliği altı kattan oluşu, apartman şeklindedir. Günümüze kadar varlığını korumuş sağlam bir yapıdır.

Mersin Silifke Ayatekla Kilisesi Mersin Silifke’de Mezgit Kalesi

Kalenin mimarının kim olduğunu bilinmemektedir Güçlü bir karaktere sahip birinin yaptığı kalenin biçiminden anlaşılmaktadır. Buraya genç kızlar gelip adak adarlar. Buraya gelmişken mutlaka Uzuncaburç Kalıntıları’nı da görmelisiniz. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Mersin’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yerlerinde çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Amphora Müzesi

Amphora Müzesi

Amphora Müzesi, Mersin Silifke ilçesinde bulunmaktadır. Müze, antik döneme ait amforaların sergilendiği bir yerdir. Eşsiz manzarasıyla dikkat çeken Taşucu beldesinde yer almaktadır. Antik dönemde adı Holmi olan Taşucu o dönemlerde önemli bir liman kentiydi.

Mersin Silifke Amphora Müzesi Mersin Silifke’de Amphora Müzesi

İç Anadolu bölgesine Göksu Vadisi üzerinden bağlanan Holmi’nin deniz aşırı ülkelerle de bağlantısı vardır. Tarım ürünleri amfora denilen kaplarda saklanıyor ve pazarlanıyordu. Taşucu beldesinde deniz dibi araştırmalarında bir çok amfora mevcuttur. Müze bir vakıf tarafından kurulmuştur. Kurucusu ise Aslan Eyce’dir. Burası beldenin ilk vakfıdır ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün denetimindedir. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Mersin’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yerlerinde çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Ayatekla Kilisesi

Ayatekla Kilisesi

Ayatekla Kilisesi, Mersin Silifke ilçesinde bulunmaktadır. 4. kilometreden sağ dönüp 1 kilometre daha gittiğinizde Hristiyanlığın en eski merkerkezlerin biri olan Meryemli’e gelmiş olacaksınız. Meryemlik, Aziza Tekla’nın buraya gelişiyle önem kazanır.

Mersin Silifke Ayatekla Kilisesi Mersin Silifke’de Ayatekla Kilisesi

Hz. İsa’nın havarilerinden St. Paul’un vaazlarından etkilenmiş olan 17 yaşındaki Tekla Hristiyan olur. St. Paul’ün öğrencisi daha sonra Konya ve Yalvaç’ta Hristiyanlığı yaymaya başlar ancak paganların baskısı sonucu öldürüleceğini öğrendikten sonra kaçıp Seleukia’ya gider ve sonra kiliseye çevrilen bir mağarada saklanır. Saklandığı mağaradan bölgedeki insanlara Hristiyanlığı yayar ve mucizeler yaratarak hastaları iyileştirir. Yine paganlar tarafından öldürüleceğini öğrendiği anda kaybolur. Yaşadığı mağarada kaybolduktan sonra burası Hristiyanlarca kutsal sayılmış. Burada Hristiyanlığın özgür bir din olduktan sonra İ.Ö. 313 yılına kadar gizli bir şekilde ibadet yapılmıştır. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Mersin’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yerlerinde çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
DAHA FAZLA YÜKLEYİN