TatilCity.NETTatilCity.NET

Sur Aktiviteleri

Yapılacak Şeyler

Ziya Gökalp Müzesi

Ziya Gökalp Müzesi, Diyarbakır Sur ilçesinde bulunmaktadır.  Ziya Gökalp’in doğup, büyüdüğü ev 1953 yılında Kültür Bakanlığı tarafından müze haline getirilmiş. 1956 yılında hizmete giren müzede yazarın özel eşyaları ve etnografik malzemeler bulunuyor.

Diyarbakır Sur Ziya Gökalp Müzesi Diyarbakır Sur’da Ziya Gökalp Müzesi

Şair, yazar ve sosyolog olan Ziya Gökalp çocukluk yıllarını burada geçirmiştir. Melik Ahmet Caddesi, Gökalp Sokak’ta bulunan evi mutlaka görmelisiniz. Ev, 19. yüzyılda Diyarbakır mimarisine uygun olarak yapılmış. İki katlı ve merkezi bir avlusu bulunan evin etrafı ise 3 kanattan oluşuyor. Evin kanatları zemin ve tek katlı olarak yapılmış. İç avlunun etrafından harem ve selamlık daireler bulunuyor. Evde süsü olarak kehal ve ciz denilen beyaz renkli bezemeler kullanılmış. 1824 yılında yazarın evi burada kalmış ve 1876 yılında da Ziya Gökalp dünyaya gelmiş. 23 Mart 1956 yılına evin harem bölümü İl Özel İdaresine verilirken, selamlık bölümü de belediye tarafından kamusal hale getirilmiş.

 

 

DAHA FAZLA
Ahmed Arif Müzesi

Ahmed Arif Müzesi

Ahmed Arif Müzesi, Diyarbakır Sur ilçesinde bulunmaktadır. Diyarbakır denince akla gelen Ahmet Arif burada doğup, büyümüştür. Konak, 120 yıllık ve 2011 yılında müze olarak hizmete geçmiş.

Diyarbakır Sur Ahmed Arif Müzesi Diyarbakır Sur’da Ahmed Arif Müzesi

Müze daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamusal hale getirilip, restore edilmiş. Cahit Sıtkı Tarancı Evi’ne komşu olan müze mimari açıdan Diyarbakır evlerinin özelliğini taşıyor.  Ahmet Arif, 1927 yılında dünyaya geldi. Onu tanıdığımız en meşhur şiiri ise Hasterinden Prangalar Eskittim şiiridir. Ülkemizde en çok okunan şairlerdendir. Hayatı boyunca ezilenin, emekçinin ve işçilerin yanında olmuştur. 1991 Haziran’nında Ankara’da kalp krizi sonucunda hayatını kaybetmiştir. Kültür turu kapsamında geleceğiniz Diyarbakır’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır.

 

 

 

 

DAHA FAZLA

Hz. Süleyman Cami

Hz. Süleyman Cami, Diyarbakır Sur ilçesinde bulunmaktadır. Cami Nasiriye Kale Cami olarak da anılmaktadır. Yapı, 1155-1169 yıllarında Nisanoğlu Ebul Kasım tarafından yaptırılmış. Etkileyici bir mimariye sahiptir.

Diyarbakır Sur Hz. Süleyman Cami Diyarbakır Sur’da Hz. Süleyman Cami

Camide aynı zamanda Halit Bin Velid’in oğlu Süleyman ve Diyarbakır’ın alınması için Araplarla savaşan ve şehit düşen kişilerin mezarları bulunmaktadır. Selçuklu mimarisine sahip olan camiyi mutlaka görmelisiniz. Kültür turu kapsamında geleceğiniz Diyarbakır’da kültür ve tarihi açıdan dikkat çeken yapılar bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Diyarbakır’a özgü yemekleri yiyebileceğiniz kafe ve restoranlarda bulunuyor. Diyarbakır’ın meşhur surlarını görmeden ve menengiç kahvesini içmeden dönmeyin.

DAHA FAZLA

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Diyarbakır Sur ilçesinde bulunmaktadır. Burası ünlü şairimizin doğduğu evdir. İl merkezinde, Cami Kebir Mahallesi, Cahit Sıktı Tarancı Sokak’ta bulunan ev 1733 yılında yapılmış. Ardından ev Tarancı’nın ailesine verilmiştir.

Diyarbakır Sur Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi Diyarbakır Sur’da Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Cahit Sıtkı Tarancı, 2 Ekim 1910 yılında doğmuş, çocukluk ve ergenlik yıllarını burada geçirmiş. 1973 yılında ise ev Kültür Bakanlığı’nca satın alınmış. Ardından restore edilerek Cumhuriyetin 50. yılında 29 Ekim 1973 yılında şairin anısını yaşatmak için müzeye dönüştürülmüş. Kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Diyarbakır’da buna benzer etkileyici bir çok tarihi ve kültürel yapılar bulunmaktadır. Buraya gelmişken Diyarbakır Surları’nı ziyaret etmeyi unutmayın. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Diyarbakır’dan menengiç kahvesi içmeden dönmeyin.

 

 

DAHA FAZLA
Diyarbakır Meryem Ana Kilisesi

Diyarbakır Meryem Ana Kilisesi

Diyarbakır Meryem Ana Kilisesi, Diyarbakır Sur ilçesinde bulunmaktadır. Kilisenin ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Burası daha önceki çağlarda tapınak olarak kullanıyordu. M.S. 280 yılında kiliseye dönüştürüldü.

Diyarbakır Sur Diyarbakır Meryem Ana Kilisesi Diyarbakır Sur’da Diyarbakır Meryem Ana Kilisesi

Kilisenin mülkiyeti Kadim Meryem Ana Kilisesi Cemaati Vakfına ait olmuştur. Günümüzde ibadethane olarak kullanılmaktadır. Mimari olarak ince taş işçiliğiyle yapılmıştır. Burada gönüllü olarak dört aile kalmaktadır. Burayı belirli bir ücret karşılığında gezip, görebilirsiniz. Buraya toplu taşıma araçlarıyla veya yürüyerek gelebilirsiniz. Kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Diyarbakır’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak kalabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Ayrıca burada yemek yiyebileceğiniz uygun fiyatlarla hizmet sunan mekanlar bulunmaktadır.

 

DAHA FAZLA
Hevsel Bahçeleri

Hevsel Bahçeleri

Hevsel Bahçeleri, Diyarbakır Sur ilçesinde bulunmaktadır. Şehrin güneybatısında yer alan bahçeler Dicle Nehri’nin debisinin azalmasıyla oluşmuştur. Daha sonra burası zamanla bostan ve bahçelere dönüşmüştür. 1960’lı yıllarda Kürtçe ‘Hoser’ denilen ağaçlıklı alan bir süre sonra Hewsel, Esfel olarak anılmıştır.

Diyarbakır Sur Hevsel Bahçeleri  Diyarbakır Sur’da Hevsel Bahçeleri

Yıllarca şehrin bütün sebze ve meyve ihtiyacını karşılamıştır. Dicle Nehri yanında bulunan bahçelerdeki güvercin gübreleri kullanılmıştır. Böylece dünyaca ünlü Diyarbakır karpuzları yetişmiştir. Kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Diyarbakır’da görebileceğiniz bir çok tarihi eserler bulunmaktadır. Ayrıca burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Diyarbakır’a özgü geleneksel yemekleri tadabileceğiniz ucuz mekanlarda bulunmaktadır. Buraya gelmişken Diyarbakır Surlarını, kiliseleri, camileri, Dicle Nehri’ni, Cahit Sıtkı Tarancı Evi’ni görmeden dönmeyin.

DAHA FAZLA
Mar Petyum Kilisesi

Mar Petyum Kilisesi

Mar Petyum Kilisesi, Diyarbakır Sur ilçesinde bulunmaktadır. Kilise Keldani Kilisesi olarak da anılmaktadır. Şeyh Mutahhar Cami’nin yanında olan kilise 4. yüzyılda yapılmıştır. Günümüzdeki hali ise 17. yüzyılda yapılmıştır. Doğu Süryaniler tarafından kilise kullanılmaktadır.

Diyarbakır Sur Mar Petyum Kilisesi Diyarbakır Sur’da Mar Petyum Kilisesi

Kilisenin yapımında siyah bazalt taşı kullanılmıştır. Ayrıca 1681 yılından itibaren Amid Keldani olarak da hizmet vermektedir. Özdemir Mahallesi’nde yer alan kilise Diyarbakır mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Buraya geldiğinizde Diyarbakır Surlarını ve Ermeni Surp Giragos Kilisesi’ni görmeyi unutmayın. Diyarbakır’da gezip görebileceğiniz bir çok tarihi yerler bulunmaktadır. Ayrıca burada bütçenize uygun konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Buraya gelmişken Diyarbakır’a özgü yemekleri yemeyi unutmayın. Diyarbakır tarihiyle ve kültürüyle görülmesi gereken önemli şehirlerimizdendir.

 

 

DAHA FAZLA
Cahit Sıtkı Tarancı Evi

Cahit Sıtkı Tarancı Evi

Cahit Sıtkı Tarancı Evi, Diyarbakır Sur ilçesinde bulunmaktadır. Ev daha sonra müzeye dönüştürülmüştür. Cami Kebir Mahallesi’nde bulunan ev yerli turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Ev, Diyarbakır mimarisinin bütün özelliklerini taşımaktadır.

Diyarbakır Sur Cahit Sıtkı Tarancı Evi Diyarbakır Sur’da Cahit Sıtkı Tarancı Evi

Burası ünlü şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu evdir. Ev ailesine verilmiş ardından 1973 yılında Kültür Turizm Bakanlığı’nca müze olarak devredilmiştir. Müzede şairin hayat kesitlerinden detaylar, kullandığı eşyalar ve bir çok eser bulunmaktadır. Ev ilk olarak 1733 tarihinde yapılmıştır. Ardından ailesine verilmiştir. 02 Ekim 1910 tarihinde şair bu evde doğmuştur. Çocukluk ve gençlik dönemleri burada geçmiştir. Müzeye giriş ücretsizdir. Yaz sezonunda 09:00-19:00’da, kış sezonunda ise 08:00-17:00’da ziyaret edebilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Behram Paşa Konağı

Behram Paşa Konağı

Behram Paşa Konağı, Diyarbakır Sur ilçesinde bulunmaktadır. Konak Behram Paşa Sokağı’nın doğusunda bulunmaktadır. Burası Diyarbakır ev mimarisine uygun olarak yapılmıştır. Doğu ve güney kısmında iki bölümde iki katlı olarak yapılmıştır.

Diyarbakır Merkez Diyarbakır Ulu Cami Diyarbakır Sur’da Behram Paşa Konağı

Diyarbakır mimarisinin en güzel örneklerindendir. Yapımında bazalt taşı kullanılmıştır. Ortasında kareye yakın bir avlu bulunmaktadır. Avlunun etrafını saran bir eyvan ve oda dizileri yer almaktadır. Siyah bazalt taşından yapıldığı için etkileyici bir görüntüye sahiptir. Süslemelerde ise beyaz kalker taşı kullanılmıştır. Kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Diyarbakır’da görebileceğiniz bir çok tarihi yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Ayrıca buraya gelmişken Diyarbakır’a özgü yemekleri tatmadan dönmeyin. Cartlak kebabı, burma kadayıf, mumbar dolması…vb

 

DAHA FAZLA
Dört Ayaklı Minare

Dört Ayaklı Minare

Dört Ayaklı Minare, Diyarbakır Sur ilçesinde bulunmaktadır. 1500 yılında Akkoyunlu beyi Kasım Bey tarafından yaptırılmıştır. Mimari tarz olarak Anadolu’da eşi benzeri yoktur. Tarihimizin önemli eserlerinden biridir. Cami, Kasım Bey Cami, Kasım Padişah Cami, Şeyh Mattar Cami olarak da anılmaktadır.

Diyarbakır Sur Dört Ayaklı Minare Diyarbakır Sur’da Dört Ayaklı Minare

Yolunuz Diyarbakır’a düşerse mutlaka ziyaret etmelisiniz. Cami Yenikapı Sokak’ta yer almaktadır. Kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Diyarbakır’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır. Kervansaraylar, hanlar, kaleler, camiler, kiliseler…vb mutlaka görmelisiniz. Diyarbakır’da bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler yer almaktadır. Ayrıca ucuz fiyatlarla yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz mekanlarda bulunmaktadır. Buraya geldiğinizde mutlaka fotoğraf makinenizi yanınızda bulundurmayı unutmayın. Buraya gelmişken yörenin en popüler yemeği olan cartlak kebabının tadına bakmayı unutmayın.

 

 

DAHA FAZLA
DAHA FAZLA YÜKLEYİN