TatilCity.NETTatilCity.NET

Tillo Aktiviteleri

Yapılacak Şeyler

İbrahim Hakkı Hazretleri

İbrahim Hakkı Hazretleri

İbrahim Hakkı Hazretleri, Siirt Tillo ilçesinde bulunmaktadır. Hicri 1067 yılında Siirt’te doğmuştur. Henüz gençken babasını kaybetmiştir. Müderrislik ve imamlık yaparak yaşamını sürdürmüştür. 40 yaşından sonra halka irşatlarda bulunmuş ve beşeri ilimlerle ilgilenerek bir çok bilim adamı yetiştirmiştir.

Siirt Tillo İbrahim Hakkı Hazretleri Siirt Tillo’da İbrahim Hakkı Hazretleri

Öğrencilerinden biri de Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleridir. Edebiyat, tasavvuf, hadis, fıkıh, sosyoloji, psikoloji, astronomi ve tıp gibi bir çok alanda çalışmalar yapmıştır. Buraya Siirt merkezden 7 kilometre mesafede bulunan Tillo yani Aydınlar ilçesine yer almaktadır. Kültür turizmi kapsamında geleceğiniz Siirt’te birbirinden ilginç, tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra burada yöreye özgü yemekleri yiyebileceğiniz mekanlarda bulunmaktadır. Siirt’te bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesislerde mevcuttur. Siirt’te gelmişken organik ürünlerden kendinize ve sevdiklerinize hediye olarak satın alabilirsiniz. Buraya gelmişken Delikli Taş’ı, türbeleri, mağaraları ve Botan Çayı’nı görmeyi unutmayın.

 

DAHA FAZLA
Sağlarca Kaplıcası

Sağlarca Kaplıcası

Sağlarca Kaplıcası, Siirt Tillo ilçesinde bulunmaktadır.Siirt merkeze 17 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Botan Çayı kıyısında bulunan mağara manzarası nedeniyle de dikkat çekiyor. Kaplıcanın suyu romatizma, solunum yolları, sinir ve kas hastalıklarına, sinirsel hastalıklara, kireçleme ve eklem hastalıklarına ameliyat sonrası hastalıklarına iyi gelmektedir.

Siirt Tillo Sağlarca Kaplıcası Siirt Tillo’da Sağlarca Kaplıcası

Mağarayı gördükten sonra burada piknik veya mangal yapabilirsiniz. Dilerseniz Botan Çayı’nın kıyısında çadır kampı yaparak doğayla iç içe, huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz. Bunun yanı sıra Botan Çayı’nda rafting yapabilirsiniz. Siirt’te bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Buraya gelmişken şehre özgü organik ürünlerden kendinize ve sevdiklerinize hediye olarak satın alabilirsiniz. Siirt denince akla büryan, kebap..vb et yemekleri gelmektedir. Ancak şehre özgü en popüler yemek büryandır. Bu nedenle merkez ilçelerde büryan lokantalarına rastlamanız mümkün. Şehrin popüler restoranlarında yeme-içme ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Makul fiyatlarda yemek yiyebileceğiniz restoranlar mevcuttur.

DAHA FAZLA
Adanalı

Adanalı

Siirt Tillo’da bulunan Adanalı adından da anlaşılacağı üzeri Adana iline özgü birbirinden lezzetlerin tadına bakabileceğiniz nezih bir mekan. Dilerseniz Siirt’e özgü menülerinde tadına bakabilirsiniz.

Siirt Tillo Adanalı Siirt Tillo’da Adanalı

Adanalı birbirinden lezzetli menüleriyle bölge halkana kaliteli hizmet sunan mütevazı bir mekan. Menüler hijyen kurallarına uygun olarak hızlı bir şekilde masanıza kadar sunumu yapılmaktadır. Sevdiklerinizle birlikte unutulmaz bir gün geçirmenin keyfini yaşayın. Menülerde kullanılan malzemeler tamamen organik ve sağlıklıdır. Aileniz ve çocuklarınızla birlikte huzurlu bir ortamda yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz nezih bir mekan. Canınız bol acılı kebap çektiğinde burayı tercih edebilirsinizi. En güzel et yemeklerini tadabileceğiniz mekandan hiç ayrılmak istemeyeceksiniz. Menüler bütçenize uygun ve çok ucuzdur. Müşteri memnuniyetine önem veren mekandan memnun bir şekilde ayrılacaksınız. Adanalı kolaylıkla bulabileceğiniz adresinde sizleri bekliyor.

Adres: Yeni Mahalle 56000 Merkez/Siirt
Telefon: 0484 224 02 24

DAHA FAZLA
Tillo Kalesi ve Cam Terası

Tillo Kalesi ve Cam Terası

Tillo Siirt merkezine 9 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kuruluşu çok eski çağlara dayanmaktadır. 1514 Çaldıran Savaşı sonrası Osmanlı topraklarına katılmıştır. Tillo, Ermenice ruhlar alemi anlamına gelmektedir. Evliyalar kenti olarak da anılır. Tillo, kültürel ve doğa güzelliğiyle ilgi gören ilçelerdendir. İbrahim Hakkı Hazretleri Türbesi, İsmail Fakirullah Hazretleri Türbesi, Sultan Memduh Hazretleri Türbesi, Şeyh Mücahiz Hazretleri Türbesi, Kal’at-ul Üstad Tepesi, Ras-ıl Hacar Taşı, Delikli Taş, Tillo Kalesi ve Cam Terası görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Tillo’ya Siirt merkezden kalkan dolmuşlarla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Siirt Tillo Kalesi ve Cam Terası Siirt Tillo’da Tillo Kalesi ve Cam Terası

Osmanlılardan kaldığı söylenmektedir. Kalenin konumu nedeniyle ilçe gün ışığını göremez. Bu nedenle yapılan çalışmalarla buraya cam teras yapılmıştır. Arkadaşlarınızla birlikte mutlaka buraya gelip çay veya bira eşliğinde ilçeyi kuş bakışı izleyebilirsiniz. Buradan güneşin batışını fotoğraflayabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA