TatilCity.NETTatilCity.NET

Ürgüp Aktiviteleri

Yapılacak Şeyler

Fıratkan

Fıratkan

Fıratkan, Nevşehir Ürgüp ilçesinde bulunmaktadır. Ürgüp’ün en farklı yapılarından biridir. Burası küçük kiliselerin olduğu bir yerdir. Göreme Açık Hava Müzesi yolu üzerinde bulunmaktadır.

 Nevşehir Ürgüp Fıratkan Nevşehir Ürgüp’de Fıratkan

Fıratkan’da mutfak, depolar ve bir de yatakhane vardır. İki katlı olarak yapılmıştır ve iki kat birbirne tüneller yoluyla bağlanmıştır. Kültür turu kapsamında geleceğiniz Nevşehir Ürgüp’de birbirinden ilginç tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Burası vadileriyle, kiliseleyeriyle, Peribacaları’yla dikkat çeken bir yerdir. Buraya gelmişken mutlaka şarap evlerini görmelisiniz. Burada her çeşit üretilen, dünyaca ünlü şarapları tadabilir ve satın alabilirsiniz. Bölgede bulunan çömlek atölyelirine giderek burada kendi ellerinizle çömlek yapabilir ve hatıra olarak satın alabilirsiniz. Sabahın erken saatlerinde uyanıp, unutulmaz bir balon turu yaparak şehrin manzarasını izleyebilirsiniz. Vadilerde yürüyüş yapabilir, şehrin en güzel restoranında akşam yemeğinizi yiyip, şarabınız eşliğinde güneşin batışını izleyebilirsiniz.

DAHA FAZLA
Damsa Vadisi

Damsa Vadisi

Damsa Vadisi, Nevşehir Ürgüp ilçesinde bulunmaktadır. İlçe merkezine 20 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Köyün bulunduğu vadi görsel açıdan eşsiz bir manzaraya sahip. Burada önemli tarihi eserler bulunmaktadır.

 Nevşehir Ürgüp Damsa Vadisi Nevşehir Ürgüp’de Damsa Vadisi

Damsa Vadisi’nde Taşkınpaşa Külliyesi bulunmaktadır. Külliye, Karamanlılar döneminde yapılmıştır. Külliyenin içinde bir cami ve iki türbe vardır. Külliye titiz taş işçiliğiyle dikkat çekmektedir. Taç kapısı yapının önemli bölümüdür. Bunun yanı sıra Hızır Reis’e ait olan Taşkınpaşa Türbesi, Selçuklu Sultanı Alaattin Keykubat tarafından yaptırılan Sarıhan Kervansarayı, Taşkınpaşa Sarayı görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Buraya gelmişken arkadaşlarınızla birlikte Damsa Baraj Gölü’nde piknik veya mangal yapabilirsiniz. Nevşehir Ürgüp’e gelmişken şarap evlerini gezebilir, dünyanın en güzel şaraplarının tadına bakabilirsiniz. Bunun yanı sıra çömlek atölyesine gidip çömlek yaparak hatıra olarak alabilirsiniz. Sabah kahvaltıdan sonra balon turu yaparak şehri panoramik olarak izleyebilirsiniz.

DAHA FAZLA
Aziz Theodore Kilisesi

Aziz Theodore Kilisesi

Aziz Theodore Kilisesi, Nevşehir Ürgüp ilçesinde bulunmaktadır. Ürgüp’de birçok kilise bulunmaktadır onlardan biri olan Aziz Theodore Kilisesi görmeniz gereken yerlerden biridir.

 Nevşehir Ürgüp Aziz Theodore Kilisesi Nevşehir Aziz Theodore Kilisesi

T şeklinde yapılan kilisenin merkezi kubbelidir. Üst katında yer alan galeriye merdivenle çıkabiliyorsunuz ve bu özelliğiyle Kapadokya’da bulanan kiliselerden farklı olanıdır. Kilisenin freskleri günümüze kadar ulaşmıştır. Freskler üç farklı sanatçı tarafından farklı dönemlerde yaptırılmıştır. Kültür turu kapsamında geleceğiniz Nevşehir Ürgüp’te gezip, görebileceğiniz birçok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Buraya gelmişken vadileri, kiliseleri, Peribacaları’nı, şarap evlerini, çömlek atölyelerini mutlaka görmelisiniz. Atölyeye gidip kendi ellerinizle çömlek yapıp güzel bir hatıraya sahip olabilirsiniz. Şarap evlerine gidip dünyanın en güzel şaraplarını tadabilirsiniz. Sabahın erken saatlerinde uyanıp unutulmaz bir balon turu yapabilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özel organik veya otantik ürünlerden satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Halaçdere

Halaçdere

Halaçdere, Nevşehir Ürgüp ilçesinde bulunmaktadır. Buraya asırlar önce bir çok kilise yapılmış. Bu kiliselerin bazıları 10 ve 12. yüzyıda bir bölümü ise 13. yüzyılda yapılmıştır.

 Nevşehir Ürgüp Halaçdere  Nevşehir Ürgüp’de Halaçdere

Kiliseler bazilika türünde olup bir bölümü yıkılmıştır. Kiliseler bir dönem Hristiyanlar için hastane olarak hizmet vermiştir. Aziz Paul ve Aziz Peter kiliseleri ise Meskendir Deresi’nde bulunan kiliseler günümüzde ziyarete açıktır. Kültür turu kapsamında geleceğiniz Nevşehir Ürgüp’de gezip, görebileceğiniz bir çok yer bulunmaktadır. Burada vadileri, kiliseleri, şarap evlerini, Peribacaları’nı, çömlek atölyelerini görebilirsiniz. Burada ekonomik olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel vadisinde çadır kurabilir, doğayla iç içe, değişik bir tatil geçirebilirsiniz. Sabahın ilk ışığıyla birlikte balon turu yaparak şehri panoramik olarak izleyebilirsiniz. Buradan ayrılmadan önce şarap evlerindeki bütün şarapları tadabilir ve kendiniz, sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Cemil Köyü Kiliseleri

Cemil Köyü Kiliseleri

Cemil Köyü Kiliseleri, Nevşehir Ürgüp ilçesinde bulunmaktadır. Burada birçok kilise bulunmaktadır. Bundan yıllar önce  Laengeryos bölgesinde Eski Kilise vardı. Buradan kasabayı panoromik olarak görebilmek mümkünmüş.

 Nevşehir Ürgüp Cemil Köyü Kiliseleri Nevşehir Ürgüp’de Cemil Köyü Kiliseleri

1950’li yıllarda kilise yıkılmış ve günümüzdeki köy camisine kilisenin taşları eklenerek yeni bölümler yapılmış. Üç apsisli ve iki yönlü dizilerek, üç sütun üzerinde durmaktadır. Cemil Köyü Kilisesi, Mustafapaşa yönünde Taşkınpaşa yolu üzerinde konumlanmış  olan Keşlik Manastırı’nıda mutlaka görmelisiniz. Kültür turu kapsamında geleceğiniz Nevşehir Ürgüp’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Buraya gelmişken vadileri, kiliseleri, peribacalarını, şarap evlerini ve çömlek atölyelerini gezmeyi unutmayın. Çömlek atölyesine gidip çömlek yapabilir ve hatıra olarak saklayabilirsiniz. Bunun yanı sıra şarap evlerine gidip buradaki bütün şarap çeşitlerini tadabilir ve en beğendiğinizi kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Mustafapaşa

Mustafapaşa

Mustafapaşa, Nevşehir Ürgüp ilçesinde bulunmaktadır. Merkez 6 kilometre uzaklıkta olan Mustafapaşa tarihi açıdan bölgenin önemli yerlerindendir.

 Nevşehir Ürgüp Mustafapaşa Nevşehir Ürgüp’de Mustafapaşa

Burada daha çok Rumlar yaşamaktadır. 30 kadar şapel ve kilise vardır. 19. yüzyılda yapılmış olan Aziz Geroge, Aziz Stefanos, Aziz Vasilios Kilisesi ve Aziz Basil Şapeli’dir. Buraya gelmişken mutlaka Gömeda Vadisi’ni görmeli ve burada yürümenin keyfini de yaşamalısınız. Kültür turu kapsamında geleceğiniz Nevheşehir Ürgüp’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Vadileri, kiliseleri, çömlek atölyelerini, şarap evlerini mutlaka görmelisiniz. Ürgüp’de ekonomik olarak kalabileceğiniz pansiyon ve butik evler mevcuttur. Yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz mekanlarda bulunmaktadır. Atölyeye gidip çömlek yaparak değişim bir deneyim yaşayabilirsiniz. Sabahın erken saatinde uyanıp balon turu yaparak şehri panoramik olarak izleyebilirsiniz. Buradan aydılmadan evvel Ürgüp’e özel otantik veya organik ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Üç Güzeller ve Kızılçukur Vadisi

Üç Güzeller ve Kızılçukur Vadisi

Üç Güzeller ve Kızılçukur Vadisi, Nevşehir Ürgüp ilçesinde bulunmaktadır. Burada bulunan peribacalarından biri büyük diğeri ise küçüktür. Eşsiz bir manzaraya sahip olan vadiyi mutlaka görmelisiniz.

 Nevşehir Ürgüp Üç Güzeller ve Kızılçukur Vadisi Nevşehir Ürgüp’de Üç Güzeller ve Kızılçukur Vadisi

Üç Güzeller ve Ürgüp Avanos yolu üzerinde ortada konumlanmıştır. Pembe Vadi üzerinde bulunan Üç Güzeller yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerdir. Özellikle Kızılçukur’da güneş battığı zaman gökyüzünde oluşan renk cümbüşünün fotoğrafını mutlaka çekmelisiniz. Vadide dikkat çeken yapılardan biri de Aziz Nichitas Kilisesi’dir. Kilise, Üzümlü Kilise olarak da anılmaktadır. Kültür turu kapsamında geleceğiniz Ürgüp Nevşehir’de gezip, görebileceğiniz bir çok yer bulunmaktadır. Burada ekonomik olarak konaklayabileceğiniz butik oteller ve pansiyonlar mevcuttur. Buraya gelmişken Peribacaları’nı, vadileri, şarap evlerini, seramik atölyelerini görmeden dönmeyin. Bölgenin en kaliteli restoranında kahvaltınızı yaparken güneşin doğuşunu izleyebilir, keyifli bir şekilde güne başlayabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Temenni Tepesi ve Anıt Mezarları

Temenni Tepesi ve Anıt Mezarları

Temenni Tepesi ve Anıt Mezarları, Nevşehir Ürgüp ilçesinde bulunmaktadır. Burası deniz seviyesinden yaklaşık olarak 1140 metre yükseklikte bulunmaktadır. Ürgüp merkezden ise 80 metre yükseklikte bulunuyor. Buradan Ürgüp’ü panoramik olarak izleyebilirsiniz. Batı ve Doğuya oradan Güneye doğru bakan yamaçlarıyla, 30 metrelik kaya duvarları mevcut.

 Nevşehir Ürgüp Temenni Tepesi ve Anıt Mezarları Nevşehir Ürgüp’de Temenni Tepesi ve Anıt Mezarları

Temenni Tepesi’nin balkonuna çıktığınızda 80-100 metrelik bir kaya oyma tünelini göreceksiniz. Kutsal bir alan olduğu için burada taka mezarlar bulunmaktadır. İnsanlar yüzyıllar boyunca bu tepeye gömülmek için birbiriyle yarışırlarmış. Bir mezara beş kişi gömülebiliyormuş. Burada mezarların yanı sıra iki tanede kümbet bulunuyor. Burası daha önceleri Ürgüp Tahsinağa Halk Kütüphanesi olarak kullanılmış. Kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Nevşehir’de gezip görebileceğiniz bir çok tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak kalabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Nevşehir her mevsim yoğun ilgi gören bir şehrimizdir. Burayı özel kılan da Kapadokya bölgesi olmasıdır.

 

DAHA FAZLA
Mahzen Şarap Evi

Mahzen Şarap Evi

Mahzen Şarap Evi, Nevşehir Ürgüp ilçesinde bulunmaktadır. Şarap denince akla hiç kuşkusuz Ürgüp gelir. Buranın geçim kaynağı üzüm ve şaraptır. Burada her sokak başında bir şarap eviyle karşılaşırsınız.

Nevşehir Ürgüp Mahzen Şarap Evi Nevşehir Ürgüp’de Mahzen Şarap Evi

Arkadaşlarınızla birlikte kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Nevşehir’de mutlaka Ürgüp’e uğramalı ve bu şarap evlerini gezerek her şarabın tadına bakmalısınız. Aynı zamanda dönmeden önce sevdikleriniz ve kendinizi için bu şaraplardan satın alabilirsiniz. Burada gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır. Buraya geldiğinizde mutlaka balon turu yapmalı ve güneşin doğuşunu sevdiğiniz kişiyle birlikte izlemenin keyfini yaşamalısınız. Ayrıca burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesislerde bulunmaktadır. Uygun fiyatlarla yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz mekanlarda bulunuyor.

DAHA FAZLA
Mazı Yeraltı Şehri

Mazı Yeraltı Şehri

Mazı Yeraltı Şehri, Nevşehir Ürgüp  ilçesinde bulunmaktadır. Yeraltı şehri erken Roma döneminde yapılmış. Şehrin dört girişi bulunuyor. Burada Roma ve Bizans döneminden kalan mezarlıklarda yer alıyor.

Nevşehir Ürgüp Mazı Yeraltı Şehri Nevşehir Ürgüp’de Mazı Yeraltı Şehri

Mazı Yeraltı Şehri, Ürgüp’ün 18 kilometre güneşinde bulunuyor. Burada ahırları geçerek biraz daha iç kısımlara ulaştığınızda buradaki kabartmalara hayran kalacaksınız. Kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Kapadokya’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize göre konaklayabileceğiniz tesisler bulunuyor. Aynı zamanda yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz mekanlarda yer alıyor. Kapadokya’ya geldiğinizde mutlaka Zemi Vadisi, Sunset Point, Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi, Etnografya Müzesi, Temenni Tepesi ve Güzelyurt Yeraltı Şehrini gezmeyi unutmayın.

DAHA FAZLA