TatilCity.NETTatilCity.NET

Üsküp Aktiviteleri

Yapılacak Şeyler

Rahibe Teresa Evi

Rahibe Teresa Evi

Rahibe Teresa Evi, Makedonya Üsküp şehrinde bulunmaktadır. Ev, 1979 yılında hayırsever organizasyon sonucunda yapılmış. Nobel Barış Ödülü’nün sahipi ve Hristiyan dünyasının en ünlü rahibelerinden olan Rahibe Teresa’nın anısını yaşatmak için yapılmıştır.

Makedonya Üsküp Rahibe Teresa Evi Makedonya Üsküp’de Rahibe Teresa Evi

Rahibe Teresa’nın gerçek adı Gonca Boyacı’dır. 26 Ağustos 1910 yılında Üsküp’de dünyaya gelmiştir. 05 Eylül 1997 yılında Külküda’da vefat etmiştir. 30 Ocak 2009 yılında evin açılışı gerçekleşmiştir. Makedonya Hükümetince finanse edilmiştir ve kar amacı gütmeyen bir organizasyon sonucunda yapılmış. Evde Rahibe Teresa’nın yaşadığı döneme ait yatak odası ve yemek odası yapılmış. Doğumundan ölümüne kadar yaşamına ait fotoğraflar, belgeler ve eşyalar bulunuyor. 1979 yılında aldığı Nobel ödülü de burada sergileniyor. Üsküp’e gelmişken kendinize ve sevdiklerinize yöreye özgü ürünlerden hediye olarak satın alabilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
Bey Kulesi

Bey Kulesi

Bey Kulesi, Makedonya Üsküp şehrinde bulunmaktadır. Kule, savunma amaçlı olarak 17. yüzyılda Osmanlı döneminde yaptırılmıştır. Gözetleme kulesi olarak kullanılan Bey Kulesi’ni mutlaka görmeli ve fotoğraf çektirmelisiniz.

Makedonya Üsküp Bey Kulesi Makedonya Üsküp’de Bey Kulesi

Küle, 14 metre yüksekliğe sahip ve duvarlarının kalınlığı ise 1,5 metre. Kare şeklinde yapılan kulelerde blok taşlar ve tuğlalar kullanılmış. Kulenin kuzey bölümünde tek bir giriş kapısı bulunuyor. Aynı şekilde kuzey ve doğu tarafında ise balkon ve pencereler bulunuyor. Üç katlı olan kulenin birinci katında bulunan merdivenleri günümüze kadar korunabilmiş. Feodal Kule olarak da bilinen kule 20. yüzyılın başında Roma Katolik kilisesine dönüştürülmüş. Aynı zamanda Rahibe Teresa’da burada vaftiz edilmiş. Kulenin yanında Rahibe Teresa’nın heykeli ve evi bulunuyor.

 

 

DAHA FAZLA
Aziz Dimitrija Solunski Katedrali

Aziz Dimitrija Solunski Katedrali

Aziz Dimitrija Solunski Katedrali, Makedonya Üsküp şehrinde bulunmaktadır. Kilise 1886 yılında yapılmıştır. Burası Ortodoks cemaati için önemli bir yapıdır. Burayı önemli kılan durum ise Bulgarların 2. Dünya Savaşı’nda Meryem Ana Katedralini yakmışlardır. Bu olay sonrasında kilise katedral olarak kalmıştır.

Makedonya Üsküp Aziz Dimitrija Solunski Katedrali Makedonya Üsküp’de Aziz Dimitrija Solunski Katedrali

Balkan turu kapsamında geleceğiniz Makedonya Üsküp’te gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve kültürel yapılar bulunmaktadır. Buraya adım atar atmaz Osmanlı Türk kültürünün detaylarıyla karşılaşacaksınız. Kendinizi Türkiye’deymiş gibi hissedebilirsiniz. Üsküp’e özgü ürünlerden kendinize ve sevdiklerinize satın almak ayrıca kahve içip dinlenmek istiyorsanız eğer Bedesten’e gidebilirsiniz. Üsküp’de bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz pansiyon, otel gibi tesisler bulunmaktadır. Buraya gelmişken Üsküp’ün ünlü yemeklerinden tatmayı unutmayın.

 

DAHA FAZLA
Bedesten

Bedesten

Bedesten, Makedonya Üsküp şehrinde bulunmaktadır. Mücevher, kumaş gibi Üsküp’e özgü ürünlerin satıldığı kapalı çarşıdır. Ülkemizde Bursa, Adana, İstanbul, Trabzon Bedesteni gibi bir yerdir. Bedesten 15. yüzyılda yapılmış.

Makedonya Üsküp Bedesten Makedonya Üsküp’de Bedesten

Türk Çarşısı’nın içinde bulunan Bedesten aynı zamanda Osmanlı mimari özelliklerini taşımaktadır. Üsküp Çarşısı’nın merkezinde yer alıyor. Bedesten, Üsküp sancak beyi Gazi İshak tarafından inşa ettirilmiş. Balkan turu kapsamında geleceğiniz Üsküp’te özellikle Osmanlı tarihi ve kültürüne ait bir çok eser görebilirsiniz. Buranın her köşesinde Türk kültürüyle karşılaşmak mümkün. Burada bütçenize uygun konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Bedesteni gezdikten sonra burada bulanan kafe ve restoranlarda yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Buraya gelmişken Üsküp’e özgü ürünlerden kendinize ve sevdiklerinize hediye olarak satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Matka Kanyonu

Matka Kanyonu

Matka KanyonuMakedonya Üsküp şehrinde bulunmaktadır. Kanyon, Treska ve Vardar nehirlerinin biraraya gelmesiyle oluşmuş. Kanyonun eşsiz bir manzarası bulunuyor.

Makedonya Üsküp Matka Kanyonu Makedonya Üsküp’de Matka Kanyonu

5 metrekarelik bir alanda yer alan kanyona özellikle doğa aktivitelerinden hoşlanan gezginlerin ilgisi büyük. Burası ülkenin en eski yapay gölüne de ev sahipliği yapıyor. Burada yürüyüş ve kaya tırmanışı yapabilirsiniz. Kanoya ve tekneye binebilirsiniz. Bunun yanı sıra Ortaçağ dönemine ait kilise ve manastırları görebilirsiniz. Burada bölgeye özgü bir çok bitçi ve hayvan türleriy karşılaşabilirsiniz. Doğayla iç içe güzel bir gün geçirmek istiyorsanız eğre, mutlaka burayı görmenizi tavsiye ederiz. Alanda farklı uzunluklara sahip mağaralarda bulunuyor. Bunlardan en çok ilgiyi ise 2007yılında Mark Vandermaeulen tarafından bulunan Vrelo Mağarısı yer alıyor.

 

 

 

DAHA FAZLA
Makedonya Köyü (Makedonsko Selo)

Makedonya Köyü (Makedonsko Selo)

Makedonya Köyü (Makedonsko Selo)Makedonya Üsküp şehrinde bulunmaktadır. Köy, Vodno Dağı’nın eteğinde kurulmuş, eşsiz bir manzaraya sahip. Buraya gezginler genelde doğa yürüyüşü yapmak için gelirler.

Makedonya Üsküp Makedonya Köyü Makedonya Üsküp’de Makedonya Köyü

Köy yapı olarak İskandinav ülkelerinde bulunan köylere benziyor tek farkı ise evlerin replika olması. Ancak en çok dikkat çekmesinin nedeni ise Bitola-Ohrid tarzına sahip olması. Yıl içinde buraya yerel ve yabancı bir çok turist akın ediyor. Köy, semt merkezine 20 dakika uzaklıkta yer alıyor. Köyde konaklayabileceğiniz tesislerin yanı sıra yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz kafe ve restoranlarda bulunuyor. Balkan turu kapsamında geleceğiniz Üsküp’de tarihi ve kültürel yerlerin yanı sıra böylesi güzel, şirin köylerini de gezebilir, doğa yürüyüşyeri yapabilir, köyün orgnanik kahvalsını yaparak güneşin doğuşunu izleyebilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
İsa Bey Hamamı ve Çifte Hamam

İsa Bey Hamamı ve Çifte Hamam

İsa Bey Hamamı ve Çifte HamamMakedonya Üsküp şehrinde bulunmaktadır. Hamam, Üsküp-Bosna sancakbeyi tarafından 1531 yılında yapılmıştır.

Makedonya Üsküp İsa Bey Hamamı ve Çifte Hamam Makedonya Üsküp’de İsa Bey Hamamı ve Çifte Hamam

Hamam mimari olarak yanında bulunan Davut Paşa yapısıyla karıştırılmaktadır. Hamammın iç bölümü kadın ve erkek bölümüne giriş bölümü olarak tasarlanmış. Bu yüzden çifte hamam olarak da anılıyor. Balkan turu kapsamında geleceğiniz Üsküp’de tarihi ve kültürel yerleri gezerken kendinizi Türkiyee’de geziyormuş gibi hissedebilirsiniz çünkü Osmanlı kültürünün izlerini günümüzde de görmeniz mümkün. Buraya gelmişken mutlaka Türk Çarşısı’na uğrayarak kendinize ve sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz. Üsküp’de bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Türk yemekleri yiyebileceğiniz kafe ve restoranlarda bulunuyor.

 

 

 

DAHA FAZLA
Makedonya Mücadele Müzesi

Makedonya Mücadele Müzesi

Makedonya Mücadele MüzesiMakedonya Üsküp şehrinde bulunmaktadır. 2014 yılındaki proje kapsamında müze yapılmış ve 2011 yılında hizmete açılmış.

Makedonya Üsküp Mücadele Müzesi Makedonya Üsküp’de Makedonya Mücadele Müzesi

Müze, Vardar Nehri’nin kıyısında bulunuyor. Özellikle akşamları ışıkların yanmasıyla birlikte eşsiz bir görüntü ortaya çıkıyor. Müzenin yapılışının amacı ise Makedon halkının ülkesini kurma mücadelesi, tarihi ve kültürünün bilinmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması… 2500 metrerakelik bir alana yapılan müze ulusal tarih açısından önemli kişilerin balmumu heykellerini de barındırıyor. Müzede 109 balmumu heykeli bulunuyor. Aynı zamanda 16 tablo koleksiyonu, 16 farklı bölümde sergileniyor.  Balkan gezisi kapsamında geleceğiniz Üsküp’de bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Müzeyi, 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
Aziz Ohrid Kliment Katedrali

Aziz Ohrid Kliment Katedrali

Aziz Ohrid Kliment KatedraliMakedonya Üsküp şehrinde bulunmaktadır. Katedralin ilk dikkat çeken detayı İslam Birliği tarafından hediye edilen çeşme… Kilise, Mimar Slavko Brezovski tarafından tasarlanmış ve 1972 yılında kilisenin yapımına başlanmış.

Makedonya Üsküp Aziz Ohrid Kliment Katedrali Makedonya Üsküp’de Aziz Ohrid Kliment Katedrali

Kilisede Ortodoks mimarisinin bütün özelliklerini görebilirsiniz. Yapının açılışı, azizin 1150. doğum yıldönümünde 1990 yılında yapılmış. Kilisenin ana kubbesinde Başpiskoposluk tahtı bulunuyor. 650 metrekarelik bir alanı kaplıyor. Kubbenin iç bölümlerinde kiliseyi aydınlatan 400 ampülle donatılmış ayrıca ihtişamlı bir de avize bulunuyor. Kilisenin ana girişinde Avusturya’dan getirilen 3 çan yer alıyor. Bunun dışında freskler ise Johan Petrov ve ekibi tarafından boyanmış. Üsküp’de bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır.

 

DAHA FAZLA
Aziz Saviour (St. Spas) Kilisesi

Aziz Saviour (St. Spas) Kilisesi

Aziz Saviour (St. Spas) KilisesiMakedonya Üsküp şehrinde bulunmaktadır. Kilise, Murat Paşa Cami yanında bulunuyor. Mimarisiyle dikkat çeken kiliseyi mutlaka görmelisiniz.

Makedonya Üsküp Aziz Saviour (St. Spas) Kilisesi Makedonya Üsküp’de Aziz Saviour (St. Spas) Kilisesi

16. yüzyılda yapılan kilise Osmanlı zamanında yapılmış. O dönemlerde uygulanan kurallara göre yapılan kilise, camilerden daha yüksek bir şekilde yapılmamış. Talimata göre 2 metre aşağıda olacak şekilde yaptırılmış. Kilisenin en çok dikkat çeken detayı ise Çan Kulesi. Onun dışında Makarije Frčkovski, Petar ve Marko Filipovski isimli üç kardeş 12 metre uzunluğunda meşeden ve üzerinde İncil’de anlatılan sahneleri tasvirleyen bir kapı tasarlamışlar. Kilisede Türklere karşı bağımsızlık mücadelesi vermiş ve 1903 yılında hayatını kaybetmiş olan Goce Delčev’in mezarıda bulunuyor. Burayı 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

DAHA FAZLA