Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi, Eskişehir Odunpazarı ilçesinde bulunmaktadır.  1900’lü yılların ilk yarısında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Eskişehir Odunpazarı Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi Eskişehir Odunpazarı’nda Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi

Bina yapıldığı yıllarda konut olarak kullanılmış, ahşap yapısıyla dikkat çeken yapı restore edildikten sonra günümüzdeki halini almıştır. İki katlı olup, 265 metrekare alanı kaplamaktadır. Odunazarı evlerinin en güzel örneklerindendir. Şehrin ilk kurulduğu alanda yer almaktadır. 2004 yılında Anodolu Üniversitesi burayı Eğitim Karikatürleri Müzesi’ne dönüştürmüştür. Zemin katında kişisel ve karma sergiler yer alır. Araştırma çalışmaları içinse kitaplık bulunuyor. Üst katta ise Türkiye dışında gelen karikatürler bulunuyor. Başbakanların portrelirinin bulunduğu Portreler Odası vardır. Bunun yanı sıra Eskişehirli Karikatür Ustaları Odası, Türk Karikatür Ustaları Odası ve Afiş Odası bulunmaktadır. Müzenin bahçesinde ise Turan Selçuk ve Tan Oral’ın metalden yaptığı karikatürler yer alıyor. Müzeyi Pazartesi ve dini bayramlar dışında her gün saat 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.