Belkıs (Nebi Süleyman) Kaplıcası Şırnak Güçlükonak ilçesinde bulunmaktadır. Buraya Belkisana veya Hesta Kaplıcası da denilmektedir. Düğünyurdu Köyü sınırları içindedir. Kaplıca yeni yapılmış olan modern kaplıcaların Batı yönünde bulunmaktadır. Dicle Nehri yönünde bulunan yamacın Batı tarafındadır. Kaplıca Doğu’dan Batı’ya doğru uzanmaktadır. Kuzey yönüne ise yeni bir ek bina yapılmıştır.

 Şırnak Güçlükonak Belkıs (Nebi Süleyman) ve Zümrüt Kaplıcaları Şırnak Güçlükonak’da Belkıs (Nebi Süleyman) ve Zümrüt Kaplıcaları

Zümrüt Kaplıcaları ise Beytüşşebap ilçesindedir. İlçeye 7 kilometre uzaklıkta yer alır. Ilıca Köyü sınırlarındadır. Beytuşşebap Çayı’nın Batı yönündededir. Kayalık içinden fışkıran suyun güneyinde bir de havuz yaptırılmıştır. Suyun sıcaklığı 39 derece ve kükürtlüdür. Kato Dağı manzaralı olan kaplıcaya ilgi büyüktür. Tesislerin bulunduğu yerdi bir de asma köprü bulunmaktadır. Kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Şırnak’ta birbirinden ilginç, tarihi ve kültürel yapılar bulunmaktadır. Yapılar bölgeye özgü kesme taşlardan yapılmıştır.