Marmara Denizinde bulunan ve İstanbul‘a bağlı olan Heybeliada diğer adalardan Kınalıada ve Büyükada’yla birlikte Prens Adalarından biridir. Heybeliada Adalar Belediyesi’ne bağlıdır. Yeşille mavinin bütünleştiği eşsiz ve büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Heybeliada’ya çevre ilçelerden ve illerden yerli-yabancı turistler gelmektedir. İstanbul ve yakın yerde ikamet edenler genelde hafta sonlarını değerlendirmek için Adalara gelirler.

Heybeliada dört tepe üzerinde konumlanmıştır. İklim olarak Akdeniz ve Karadeniz iklimine sahiptir. Heybeliada, Büyükada kadar kalabalık değildir. Bu yüzden huzur dolu, sessiz ve sakin bir yapıya sahiptir. Dört limanı bulunmaktadır. Çam Limanı ve Bahariye Limanı en önemli limanlarıdır. Heybeliada’nın manzara olarak en güzel yeri Değermen Tepe’dir. Diğer tepeler ise Makarios Tepesi, Ümit Tepesi ve Taşocağı Tepesidir. Adanın geçmişinin İkonozlama Dönemine ait olduğu ve dönemin ünlü patriği Fotios’un yerleştiği söylenmektedir. Adada motorlu taşıtların bulunması yasaktır. Faytonlarda son yıllarda hayvanseverlerin tepkileri nedeniyle yasaklanmış onun yerine elektrikli faytonlar ve motorlar kullanılmaktadır. Heybeliada’da gezip, görebileceğiniz yerler arasında Heybeliada Deniz Lisesi, Aya Yorgi Uçurum Manastırı, Bet Yaakov Sinagogu, İsmet İnönü Evi, Rum Ortadoks Ruhban Okulu, Ayios Nikolaos Kilisesi, Heybeliada Sanatoryumu, Hüsiyen Rahmi Gürpınar Lisesi, Değirmenburnu ve Süslü Mezar.

İstanbul Heybeliada Değirmenburnu İstanbul Heybeliada’da Değirmenburnu

Heybeliada’nın en güzel koylarından biridir. Buradan Anadolu Yakasını izleyebilir huzur dolu dakikalar geçirebilirsiniz. Burası çadır kampı için uygundur. Aynı zamanda tesisler ve ekonominize uygun butik oteller bulunmaktadır. Piknik ve mangal yapabilir, unutulmaz bir haftasonu tatili geçirebilirsiniz. Deniz ve çam kokusunun eşliğinde çayınızı yudumlayabilir doğanın ortasında güzel bir yolculuğa çıkabilirsiniz.