Adıyaman Sincik merkeze 70 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Buraya merkezden kalkan araçlarla ulaşmanız mümkün. Yolunuz Adıyaman Sinicik’ e düşerse eğer gezip, görebileceğiniz yerler arasında Derik Kalesi yer almaktadır. Buranın eşsiz doğa güzelliğine ve bol oksijenli havasına hayran kalacaksınız.

Sincik ters lalesiyle ünlü bir yerdir. Bu ters lalelere yöre halkı ‘ağlayan gelin’ adını vermiş. Görsel olarak farklı ve güzel bir çiçek olan ters lalenin bir çok hastalığa da iyi geldiği söylenmektedir. Sarı ve turuncu renkleri vardır. Boyu yaklaşık olarak 75 cm olup her birinde 6 ters büyüyen lale bulunmaktadır. Bu bitkiler koruma altına alınmıştır. Kasım ayında dikilen laleler Nisan ayında toplanmaktadır. Bu bitki coğrafya olarak her yerde yetişmeyen buraya özgü bir bitkidir.

Adıyaman Sincik Derik Kalesi Gezisi Adıyaman Sincik’de Derik Kalesi Gezisi

Derik Kalesi merkeze 8 kilometre uzaklıkta yer alır. Derik Kalesi ‘Heron Kutsal Yeri’ olarak da bilinir. 200-300 yıllarında yapılmıştır. Kaleden güneşin batışını izleyebilir, sıcacık çayınızı yudumlayabilirsiniz. Bu eşsiz doğa manzarasının fotoğraflarını çekmeyi unutmayın.