Deriner Hidro Elektrik Santrali Ve Baraj Gölü, Artvin Merkez  ilçesinde bulunmaktadır. İl merkezine m kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Çoruh Nehri üzerinde, sele karşı ve enerji ihtiyacını sağlamak amacıyla 08.01.1998-15.12.2009 tarihlerinde yapılmıştır.

Artvin Merkez Deriner Hidro Elektrik Santrali Ve Baraj Gölü Artvin Merkez’de Deriner Hidro Elektrik Santrali Ve Baraj Gölü

Gövde dolgu tipi çift eğrilikli ince beton kemer özelliğine sahiptir. Gövdesinin hacmi 3,2 hm3, yüksekliği 249 metre, yükseklik 207 metre, normal su kotunda gölün hacmi 1,969 hm, normal su kotunda göl alanı 26,4km2, sulama alaı güç 670MW, üretim 2.118 GWh olup, Artvin’in önemli yatırımlarındandır. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Artvin’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yaylasında çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.